SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci našli cestu, ako môžu spomaliť starnutie buniek. Sľubujú dlhší a zdravší život. Takto to chcú dosiahnuť!

Vedci sa pozreli na to, ako starnú bunky. Zistili, že hoci vždy na konci je smrť bunky, no cesta ako starne, je rôzna. Pomocou genetickej úpravy akou cestou starnú, dokážu predĺžiť jej život a tým oddialiť aj starnutie.

Starnutie a s ním spojené ochorenia sú jedným z najväčších zdravotných problémov súčasnosti, ktoré zasahujú milióny ľudí na celom svete. Súčasné terapie sú zamerané predovšetkým na liečenie symptómov pričom neexistuje žiadny spôsob, ako zastaviť alebo zvrátiť proces starnutia.

No vedci z University of California prišli so štúdiou, ktorá by mohla znamenať významný prielom v oblasti kontrolovaného starnutia, výsledkom ktorého je predĺženie života. Vedci preukázali, že pomocou syntetickej biológie a racionálne navrhnutých génových obvodov môžu predĺžiť životnosť buniek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odľahčením namáhanej bunky, môžeme predĺžiť jej život

Dĺžka života človeka je úzko spojená s procesom starnutia buniek, a preto sa vedci sústredili na to, aby pochopili, čo sa deje počas toho, ako starneme. Bunky vrátane tých kvasinkových, rastlinných, zvieracích a ľudských, obsahujú regulátory génových obvodov, ktoré sú zodpovedné za mnohé fyziologické funkcie vrátane starnutia.

„Tieto génové obvody môžu fungovať ako domáce elektrické obvody, ktoré ovládajú zariadenia, ako sú spotrebiče a automobily, “ povedal profesor Nan Hao.

Vedci zistili, že bunky nezomierajú rovnakým spôsobom pod kontrolou centrálneho génového regulačného obvodu. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte auto, ktoré chátra buď z dôvodu, že sa motor zhoršuje, alebo preto, že sa opotrebováva prevodovka, ale nie oboje súčasne. A teraz si predstavte, že viete komponent, ktorý je pred kolapsom odľahčiť tým, že ho budete menej používať. Vďaka tomu dôjde ku akémusi predĺženiu života poškodeného komponentu na úkor ostatných, no výsledkom je, že motor neskolabuje hneď ale neskôr.

Existuje viacero ciest, ako bunky môžu starnúť

Výskumníci zistili, že bunky nasledujú kaskádu molekulárnych zmien počas celého života, kým sa nakoniec nezhoršujú a neumierajú. Avšak všimli si, že bunky s rovnakým genetickým materiálom a v rovnakom prostredí môžu prejsť odlišnými cestami starnutia.

V novej štúdii vedci geneticky prepojili obvod, ktorý riadi starnutie buniek. Po identifikovaní smerov, ktorými sa bunky počas starnutia uberali, geneticky manipulovali týmito procesmi, aby predĺžili životnosť buniek.

Táto metóda môže byť použitá na racionálne navrhnuté génové obvody pre rôzne typy buniek a môže viesť k vytvoreniu nových terapeutických možností na predĺženie zdravého života.

Táto metóda sa odlišuje od mnohých iných v tom, že sa nesnaží umelo vrátiť bunke mladosť, no má potenciál prekonfigurovať prístupy k spomaleniu starnutia, a to pomocou zmeny ich „cesty“, na ktorej konci je smrť. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že idete z bodu A do B priamočiaro. V tomto prípade dorazíte do cieľa najrýchlejšie, ako sa len dá. No ak by ste túto cestu zmenili, aby bola kľukatá, tak by vám to trvalo dlhšie. A tento princíp chcú vedci aplikovať aj v procese starnutia.

Jedným z hlavných cieľov je zlepšiť kvalitu života v starobe

Výskumníci ale upozorňujú, že predĺženie života nie je jediným cieľom. Dôležité je tiež zlepšiť kvalitu života v starobe, aby ľudia mohli žiť dlhšie a zdravšie. Vývoj nových terapií, ktoré by umožnili ľuďom zlepšiť svoju kvalitu života a udržať si svoju fyzickú a duševnú vitalitu, by bol pre spoločnosť obrovským prínosom.

„Naša práca predstavuje príklad konceptu, ktorý ukazuje úspešné použitie syntetickej biológie na preprogramovanie buniek a predĺženie životnosti buniek a môže položiť základy pre navrhovanie syntetických génových obvodov, ktoré efektívne podporujú dlhovekosť v zložitejších organizmoch.“

Táto štúdia ukazuje, že veda môže priniesť zmeny a pomôcť riešiť zložité zdravotné problémy, ktoré nás trápia. Ak budeme pokračovať v podobných výskumných snahách, môžeme sa dočkať nových terapeutických možností, ktoré nám pomôžu zlepšiť naše zdravie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close