Takto vyzerá odlomenie masívneho ľadovca v živom prenose. Vyššie teploty ničia najväčší rezervoár sladkej vody v Južnej Amerike!

V južnej Patagónii sa nachádza ľadovec Grey, z ktorého sa nedávno odpojil obrovský kus ľadu. Zlom ľadovca a podarilo zachytiť na video.

Zlom ľadovca Grey sa podarilo zachytiť na videu. Môže za to globálne otepľovanie
Zdroj: YouTube (Licet Studios)

Globálne otepľovanie už možno cítiť všade na svete. Len nedávno sa v južnej Patagónii, konkrétne v Čile, odlomil veľký kus ľadovca Grey. YouTube kanál Licet Studios prináša video, ktoré celú udalosť zachytáva.

Ľadovec Grey sa nachádza v Juhopatagónskom ľadovom poli a už v minulosti sa z neho odlamovali veľké kusy ľadu. Ľadovec postupne ustupuje kvôli vyšším teplotám zapríčineným globálnym otepľovaním. K ústupu ľadovca však prispievajú aj zmeny v zrážkach. Juhopatagónske ľadové pole sa považuje za druhé najväčšie ľadové pole mimo polárnych regiónov. Pre Južnú Ameriku predstavuje najväčší rezervoár pitnej vody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už bolo spomenuté, nedávny kolaps časti ľadovca nebol prvým v jeho histórii. Ľadovec Grey je známy podobnými udalosťami a niektoré sa odohrali aj počas leta minulého roka. Pár odlomených kusov dosahovalo výšku až 30 metrov. Samotný ľadovec je dlhý približne šesť kilometrov s priemernou výškou okolo 30 metrov nad hladinou mora.

Počas posledného väčšieho zlomu, ktorý sa odohral v minulom roku, sa našťastie nikto nezranil. V blízkosti sa nachádzalo niekoľko lodí, no tie si držali bezpečný ústup. Na videu môžete vidieť, ako sa kus ľadovca začal viditeľné oddeľovať od zvyšnej masy ľadu id 45. sekundy.

Globálne otepľovanie ničí ľadovce

Podobná udalosť sa odohrala aj v januári tohto roku, presnejšie 23., kedy sa od ľadovcového šelfu Brunt oddelil obrovský ľadovec s rozlohou až 1550 km štvorcových. Tento ľadovec mal rozlohu približne ako Londýn. Odborníci naznačujú, že toto oddelenie bolo druhým najväčším za posledné dva roky.

V prípade ľadovcového šelfu Brunt boli vedci z hrozbou odlomenia sa jeho časti už dlhšiu dobu. Neďaleko sa totiž nachádzala výskumná stanica, ktorú ešte v roku 2016 museli presunúť 23 km do vnútrozemia, aby ich formácia praskliny Chasm-1 náhodou neohrozila. Výskumníci však upozornili na to, že za tento konkrétny zlom globálne otepľovanie nemôže.

Zvyšovanie teplôt ale ohrozuje najväčší Nórsky ľadovec Austerdalsisen. Po prvýkrát tento ľadovec odfotili v roku 1870 a v tej dobe siahal až do jazera Svartisvatnet. Ak by ste ľadovec chceli navštíviť dnes, jazero by ste museli preplávať a k ľadovcu ešte aj kráčať.

Topenie ľadovcov a to hlavne v polárnych oblastiach, môže mať globálne následky. Tento dej totiž prispieva k zvyšovaniu hladín morí a oceánov, pričom ohrozuje najmä pobrežné komunity. Najrizikovejším je podľa viacerých odborníkov ľadovec Thwaites, ktorý sa nachádza v západnej časti Antarktídy.

Ak by došlo k jeho úplnému kolapsu, mnohí odborníci sa domnievajú, že by sa globálne hladiny oceánov a morí mohli zdvihnúť až o tri metre. Dnes je situácia veľmi zlá a viacerí poukazujú na to, že sa ľadovec drží už len za nechty.

V posledných rokoch sa celkovo z globálneho otepľovania stal problém, ktorý nemožno už ďalej ignorovať. Viacerí vedci hľadajú spôsob ako mu zabrániť, zatiaľ čo viacerí environmentalisti vyzývajú na to, aby sme sa zbavili našej závislosti na fosílnych palivách. Odborníci súhlasia, že spaľovanie týchto palív nám škodí najviac, no zatiaľ nie sme v bode, aby sme dokázali bezpečne prejsť na alternatívne zdroje. V príprave sú však pomerne ambiciózne projekty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre