Ako dnes vyzerá najväčší ľadovec Nórska? Globálne otepľovanie zanechalo na ľadovci Austerdalsisen obrovské stopy

Globálne otepľovanie mení ľadovec Austerdalsisen na ročnej báze, tvrdí expert. Ohrozuje ekonomiku krajiny.

titulka-ladovec-norsko_2
Zdroj: University of Manchester

Za takmer 70 rokov prešiel jeden z najväčších ľadovcov Nórska, ľadovec Austerdalsisen, naozaj drastickou zmenou. Na to, ako globálne otepľovanie zasiahlo tento ľadovec poukazuje expert Wilfred Theakstone, ktorý sa mu venoval celú svoju kariéru.

Počas nej si všímal nielen rýchlosť, ale aj škálu v akej nastávajú klimatické zmeny na našej planéte. Austerdalsisen dosiahol svoju maximálnu veľkosť počas malej doby ľadovej a po prvýkrát ho odfotili v roku 1870, v tej dobe bol ľadovec len o trošku menší. V tej dobe končila východná čas ľadovca v jazere Svartisvatnet, no ak by ste si ho chceli navštíviť dnes, musíte sa loďou dostať cez celé jazero a následne ešte k ľadovcu kráčať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ľadovec sa začal roztápať počas 20. storočia a spolu s tým sa objavili medzi rokmi 1941 a 1958 aj ročné povodne. Od roku 1955 však Nórsko vybudovalo pod ľadovcom tunel, ktorý vodu odčerpával. Zároveň sa začal výskum monitorujúci rozpúšťanie ľadovca. V nasledujúcich desaťročiach začal ľadovec ustupovať oveľa dramatickejšie. Dnes sa nachádza až 3 kilometre od jazera.

titulka-ladovec-norsko_2
Zdroj: University of Manchester

Roztápanie ľadovcov predstavuje pre Nórsko problém. Krajina generuje až 96% elektriny z vodných elektrární, ktoré čerpajú vodu zo siete tunelov, priehrad a rezervoárov. Rozpúšťajúce sa ľadovce pripravujú krajinu o zásoby vody. Krajina sa tiež spolieha na turizmus, no dnes trvá cesta k ľadovcu podstatne dlhšie, než pred pár rokmi. Je možné, že v nasledujúcich rokoch sa turisti tejto atrakcie vzdajú, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ekonomiku oblasti v blízkosti polárneho kruhu.

Drastické klimatické zmeny

Globálne otepľovanie neničí len ľadovec Austerdalsisen. V západnej časti Antarktídy sa nachádza aj ľadovec Thwaites, ktorý má potenciál drasticky zhoršiť priebeh globálneho otepľovania. Ak by došlo k jeho úplnému kolapsu, hladiny morí a oceánov by sa mohli zdvihnúť až o tri metre. Zdvihnutie vodných hladín predstavuje obrovský problém hlavne pre pobrežné komunity.

Experti vysvetľujú, že dnes sa Thwaites drží naozaj len za nechty. Ak sa situácia nezmení, očakávať môžeme výrazné zmeny v krátkych časových intervaloch, nevylučujú sa ani zmeny z jedného roka na druhý.

Pod antarktickým ľadovým štítom výskumníci objavili tiež rieku, ktorá je väčšia ako Temža. Tá má dĺžku 460 kilometrov a potenciálne by mohla ešte viac urýchliť rozpúšťanie sa ľadu v tejto oblasti. Objav je však aj dôkazom toho, že pod ľadovcami Antarktídy sa môže nachádzať dostatok vody na to, aby vznikali masívne riečne systémy. Ak by nastalo rozpustenie tejto oblasti, globálne hladiny by sa zvýšili až o štyri metre.

Uprostred prebiehajúcej klimatickej krízy musia vedci poznať všetky faktory, ktoré by mohli zvrátiť jej priebeh. Len vtedy dokážu vytvoriť presné modely, ktoré nám ukážu ako bude otepľovanie prebiehať a ako planéta zareaguje na zmeny, ktorými sa pokúsime klimatickú krízu zastaviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre