Dokážeme získať neobmedzenú solárnu energiu z vesmíru? Ambiciózny koncept SSPD už je na obežnej dráhe! Čo bude teraz nasledovať?

Výskumníci z inštitútu Caltech odštartovali ambicióznu misiu, ktorej cieľom je získať solárnu energiu a poslať ju bezdrôtovo na Zem.

Podarí sa nám získať solárnu energiu z vesmíru?
Zdroj: Caltech

Výskumníci z inštitútu Caltech 3. januára úspešne vyslali do vesmíru prototyp, ktorý má otestovať možnosti získavania solárnej energie priamo z vesmíru. Prototyp nazvali Space Solar Power Demonstrator, resp. skrátene SSPD.

Solárne panely by nám umožnil získavať viac energie prakticky nepretržite, keďže by sa nemuseli spoliehať na počasie, ktoré môže zakryť oblakmi oblohu a znížiť množstvo energie, ktorú môžu tradičné solárne panely získať. Zároveň sa odstráni problém noci, počas ktorej solárne panely nezískavajú žiadnu energiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto misia je len demonštráciou, no keď sa osvedčí, jej nástupca SSPP (pozn. redakcie: Space Solar Power Proect), rozloží na obežnej dráhe niekoľko zariadení, ktoré budú zbierať solárnu energiu, transformovať ju na elektrinu a tú bezdrôtovo posielať tam, kde ju ľudia potrebujú. SSPD sa do vesmíru dostala na rakete SpaceX a pozostáva z troch hlavných vedeckých experimentov.

Prvým je DOLCE, štruktúra s rozmermi 1,8 x 1,8 metra. V rámci tohto experimentu vedci otestujú možnosti skladacej štruktúry pre zariadenie, ktoré bude mať v budúcnosti rozmery až kilometer na kilometer. Druhým experimentom je ALBA, čo je zbierka 32 rôznych fotovoltaických článkov. Tento experiment má za cieľ určiť, ktoré typy článkov dokážu najlepšie odolať drsnému prostrediu otvoreného vesmíru.

Posledným experimentom je MAPLE, čo je pole flexibilných a ľahkých mikrovlnných vysielačov. V rámci tohto experimentu sa vedci pokúsia demonštrovať bezdrôtový presun energie z vesmíru na planétu. Projekt SSPP začal v roku 2011, keď sa filantrop menom Donald Bren dozvedel o možnostiach, ktoré predstavujú solárne panely vo vesmíre. V tomto roku začal s inštitútom Caltech jednať o možnom výskumnom projekte. V roku 2013 Bren dotoval vývoj tohto projektu.

„Solárna energia z vesmíru by mohla pomôcť prekonať mnohé problémy, ktorým ľudstvo dnes čelí,“ vysvetľuje Bren.

Dokáže koncept vesmírnej solárnej energie obstáť?

Misia úspešne opustila našu Zem a trvalo jej približne 10 minút, kým sa dostala na správne miesto na obežnej dráhe. Misia sa už nachádza tam, kde má byť, no experimenty začnú až o niekoľko týždňov. Niektoré experimenty si však vyžiadajú oveľa viac času.

Napríklad testovanie fotovoltaických článkov zaberie až pol roka, aby mali veci predstavu o tom, ktorý typ technológie sa na dlhodobú misiu hodí najviac. Nie je to však jednoduchá úloha. Ako vysvetľujú vedci, žiadny z experimentov negarantuje výsledky. Vytvorenie prototypu, ktorý by mohol fungovať je však podľa vedcov úspechom samým o sebe a výrazným krokom pre solárnu energiu získavanú z vesmíru.

„Bez ohľadu na to čo sa stane, náš prototyp je výrazným krokom vpred. Na Zemi fungoval a zároveň prešiel tvrdými testami, ktoré musí podstúpiť každý vesmírny experiment. Stále však máme pred sebou niekoľko prekážok a rizík,“ vysvetľuje Ali Hajimiri, spoluriaditeľ projektu SSPP.

Projekt SSPP chce v konečnej fáze poskytovať globálnu zásobu cenovo dostupnej, obnoviteľnej a hlavne čistej energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre