Ľadovec Thwaites, ktorý má potenciál zvýšiť hladinu oceánov, sa drží len za „nechty“, tvrdia vedci

Ak by sa ľadovec rozpadol úplne, znamenalo by to problémy pre pobrežné regióny.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ľadovec Thwaites sa nachádza v západnej časti Antarktídy a má rozlohu rovnajúcu sa americkému štátu Florida. Momentálne dochádza k jeho rýchlemu kolapsu a vedci sa snažia pochopiť ako rýchlo sa jeho ľad roztopí a koľko ľadu skončí v oceáne. To je kľúčom pre pochopenie toho, ako budú stúpať hladiny oceánov dôsledkom globálneho otepľovania.

Thwaites je dôvodom na obavu, informuje portál University of South Florida. Ak by nastal jeho úplný kolaps, hladina oceánov by sa mohla zdvihnúť až o tri metre. Vo svojej novej štúdii vedci po prvýkrát vytvorili detailnú mapu dna pred ľadovcom, ktorá im ponúka lepšiu predstavu o tom, ako rýchlo sa rozpadá nielen dnes, ale ako sa ľadovec vyvíjal v minulosti a čo bude nasledovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na morskom dne objavili viac ako 160 paralelných zárezov, ktoré ako stopa prezrádzajú pohyb ľadovca Thwaites. Vedcov znepokojilo, že ústup ľadovca je dnes pomerne rýchly, hoci je menší oproti rapídnym zmenám, ktorými si prechádzal v minulosti. Za posledných 200 rokov muselo nastať obdobie, ktoré netrvalo viac ako pol roka, počas ktorého predok ľadovca stratil kontakt s dnom a ustupoval rýchlosťou viac ako 2 km za rok, čo je dvojnásobná rýchlosť oproti pozorovaniam medzi rokmi 2011 a 2019.

Ľadovec Thwaites môže v dohľadnej dobe prejsť výraznými zmenami
Zdroj: University of South Florida

„Naše výsledky naznačujú, že pulzy veľmi rýchleho ústupu sa vyskytli na ľadovci Thwaites v posledných dvoch storočiach a pretrvávali ešte do polovice 20. storočia. Thwaites sa dnes naozaj drží za nechty a mali by sme očakávať, že v budúcnosti uvidíme veľké zmeny v malých časových intervaloch – dokonca z jedného roka na druhý,“ vysvetľuje morský geofyzik, Robbert Larter.

 

Veľké zmeny

Na oblasť pred ľadovcom sa vedci pozreli v roku 2019. Počas jednej z expedícií ponorili do ľadového mora oranžového robota „Rán“, ktorý región počas 20-hodinovej misie preskúmal. Expedícia sa odohrala počas neobvyklého leta, kedy sa v mori nenachádzalo veľa ľadu. To výskumníkom umožnilo dostať sa až k ľadovcu po prvýkrát v histórii.

Autori štúdie dúfajú, že sa im do regiónu podarí ešte raz dostať. Ak bude taká možnosť, radi by odobrali vzorky z morského dna, ktoré by im umožnili presnejšie datovať objavené zárezy. Z ich výskumu však vyplýva, že ľadovce nie sú pomalými štruktúrami meniacimi sa počas dlhých geologických období, čo si dlhú dobu mysleli vedci. Zmena môže byť výrazná a prudká. Ako hovorí jeden z autorov, Alastair Graham, stačí len malé pošťuchnutie ľadovca Thwaites a môže nastať výrazná odpoveď.

„Len malý kop do Thwaitesa by mohol viesť k veľkej reakcii,“ povedal.

Približne 40% ľudskej populácie žije približne 100 km od pobrežia. Roztápanie ľadovca Thwaites je dôvodom na obavu a ako tvrdia autori, len preto že ho nemáme na očiach neznamená, že naňho môžeme zabudnúť. Ich práca je dôležitým prvým krokom k pochopeniu evolúcie ľadovca a ponúka kritické informácie, ktoré pomôžu pri vytváraní globálneho plánu na boj s klimatickými zmenami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre