Návody

Takto môžete zakázať firmám, aby vám volali s reklamou

Potom, ako zaregistrujete svoje mobilné číslo do služby nevyziadanevolania.sk, tak vám firmy nebudú môcť volať s reklamou.

Mobilné telefóny nosíme neustále so sebou, vedia to aj rôzne firmy, ktoré sa nás snažia kontaktovať. Nie je preto ničím nezvyčajným, že nám volajú s ponukou na produkty a služby. Tieto hovory môžu byť ale obťažujúce a to najmä v prípade, ak vám firma volá opakovane. Dá sa týmto hovorom vyhnúť? Odpoveď je áno, hoci len čiastočne.

Ešte koncom septembra Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb informoval, že mobilné čísla, z ktorých vám volajú obchody s ponukou, musia začínať predvoľbou 888. Adresát hovoru sa tak môže sám rozhodnúť, či hovor príjme alebo nie. No to nie je jediná novinka, ktorú úrad v nedávnej minulosti zaviedol do praxe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete zakázať firmám, aby vám volali s reklamou?

Koncom novembra sme informovali, že úrad spustil ďalšiu službu. Ide konkrétne o webovú stránku nevyziadanevolania.sk. Ako už asi tušíte, tak ide o akúsi databázu mobilných čísiel, ktorým firmy majú zakázané volať v súvislosti s reklamou. Nižšie vám ukážeme, ako sa do tejto služby môžete registrovať. Do služby možno registrovať pritom ako súkromné tak aj firemné mobilné čísla.

Potom, ako kliknete na odkaz nevyžiadanevolania.sk, tak uvidíte webovú stránku, ako môžete vidieť na snímke nižšie. V našom prípade sme Účastníkom hovoru. Vo vrchnej časti webu v sekcii Účastník kliknite na možnosť Vstúpiť.

nevyziadane hovory_registracia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne vyplňte vaše mobilné číslo a zvoľte možnosť Zaregistrovať. V ďalšom kroku budete musieť odsúhlasiť, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Potom kliknite na možnosť Overiť číslo.

Potom vás rozhranie webovej stránky vyzve, aby ste zavolali na bezplatné číslo 0800 888 000. Ako tak spravíte, tak je potrebné ešte potvrdiť overenie čísla v rozhraní stránky. Pozor ale, na to, aby ste zavolali na dané číslo, máte len 5 minút. Ak to nestihnete, tak celý proces musíte zopakovať ešte raz.

V ďalšom kroku, ako kliknete na možnosť Potvrdiť, tak uvidíte zoznam marketingových oblastí, z ktorých môžete vybrať tie, o ktoré nemáte záujem, prípadne môžete označiť i všetky.  Potom výber oblastí, z ktorých nechcete dostávať hovory s reklamou potvrďte.

Ako všetko prebehne ako má, tak uvidíte snímku obrazovky, ako môžete vidieť nižšie.

nevyziadane hovory_registracia_7
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako to funguje?

Nejde o zázračný liek, ktorý zabráni všetkým marketingovým hovorom, no pomôže vám odfiltrovať veľkú časť z nich. Firmy, ktoré vám volajú s ponukou, musia dvakrát do mesiaca aktualizovať svoje databázy a akceptovať to, ak ste sa rozhodli, že nechcete prijímať reklamné hovory. No pravdou je, že nie všetky firmy, ktoré ponúkajú tovary a služby cez telefón, tak aj robia. Mnoho spoločností dokonca volá i z iných čísiel, ako im káže legislatíva. Ak sa tak stane, tak môžete na úrad podať podnet, že vám telefonovala firma z čísla, ktorá nemá predvoľbu 888, resp. že vám volala aj napriek tomu, že ste deklarovali, že reklamné hovory nechcete dostávať. Treba ale prízvukovať, že potom, ako sa zaregistrujete do databázy, tak spoločnosti vám môžu ešte nejakú dobu volať, kým si neaktualizujú databázu, čo sú povinné spraviť 2-krát do mesiaca a to 1. a 16. dňa v mesiaci.

Rovnako treba doplniť, že firmy, s ktorými ste v nejakom právnom vzťahu (napríklad ste zákazníkom spoločnosti), tak vám môžu volať aj naďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close