Sú Xiaomi smartfóny bezpečné? A môžeme im dôverovať pri každodennom používaní?

Ak sa obávate špehovania, či nižšej bezpečnosti v Xiaomi smartfónoch, pozrite sa, ako to s týmito zariadeniami v skutočnosti je.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

V dnešnej dobe sa zdôrazňuje bezpečnosť používateľov a ich dát v kyberpriestore viac ako kedykoľvek predtým. Dôvodom sú zvyšujúce sa pokusy o útoky na internete, krádeže osobných údajov či financií a tiež obavy zo špehovania osobných správ. Dnes už svoj smartfón využívame naozaj takmer na všetko, keďže smartfóny využívame na online platby, uschovávame v ňom aj osobné informácie a tiež prostredníctvom nich komunikujeme nielen so svojimi známymi. Obavy sa vznášajú najmä nad čínskymi spoločnosťami, keďže používatelia smartfónov v Číne prechádzajú istou kontrolou správ, nakoľko je tam v platnosti legislatíva, ktorá núti výrobcov spolupracovať s miestnymi orgánmi. Treba ale podotknúť, že čínske firmy dlhodobo deklarujú, že ku zdieľaniu dát nedochádza. Sú však čínske telefóny bezpečné? A ako je na tom čínske Xiaomi? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui.

Zbierajú výrobcovia smartfónov naše osobné údaje?

Nikoho zrejme neprekvapí, že výrobcovia smartfónov o nás zbierajú niektoré údaje. Ak teda vlastníme napríklad smartfón od Xiaomi, čínsky gigant o nás vie koľko času trávime so svojím smartfónom, aké úkony robíme najčastejšie a taktiež s istotou vie aj aké máme pohlavie, či do akej vekovej kategórie spadáme. Dôvod je jednoduchý. Pre zdokonaľovanie svojej nadstavby a ďalšiemu vývoju spoločnosti využívajú výrobcovia analyzujú priemerného používateľa a nikto sa nesústreďuje na to, čo konkrétne robíte so smartfónom vy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nejde však o analýzu robenú len čínskymi spoločnosťami. Aj iní výrobcovia určite analyzujú štatistiky a zbierajú naše údaje. Neznamená to však, že by bolo naše súkromie či naša bezpečnosť narušená. Oveľa nebezpečnejšie sú súhlasy, ktoré dávame tretím stranám na internete, či v rôznych aplikáciách a povoľujeme im sledovať našu aktivitu viac, ako by potrebovali. Ďalšou otázkou okolo bezpečnosti je aj spoločnosť Google, ktorá rovnako analyzuje našu aktivitu. Robí to však pre rovnaké dôvody, ako to robia výrobcovia smartfónov a takéhoto sledovania sa nemusíme báť. Nemýľte si ale telemetrické dáta s dátami, ktoré sa používajú napríklad za účelom cielenia reklamy. Ide o dva rôzne typy dát.

Ako to je so Xiaomi a bezpečnosťou?

V priebehu posledných mesiacov svetom otriasli viaceré kauzy ohľadom spoločnosti Xiaomi. Spor s vládou USA aj obvinenie zo strany Litvy však spoločnosťou neotriasli a čínske Xiaomi len dokázalo, že je spoľahlivou spoločnosťou, ktorá nešpehuje svojich používateľov. S týmito závermi prišli nemecké úrady. Taktiež neanalyzuje naše súkromné správy, čoho sa niektorí používatelia smartfónov po obvinení zo strany Litvy mohli obávať.

Vývojári nadstavby MIUI od Xiaomi taktiež poctivo pracujú na tom, aby boli smartfóny s touto nadstavbou čo najbezpečnejšie. Dávajú si teda záležať aj na ochrane pred rôznymi útokmi, na čo sa sústreďuje najmä nadstavba MIUI 13. So smartfónmi od Xiaomi sa teda nemusíme obávať ani žiadnych hackerských útokov či krádeží, ktoré by nám potenciálne mohli hroziť.

Vlastníte smartfón od čínskeho Xiaomi? A dôverujete tejto spoločnosti? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre