Špehujú telefóny Xiaomi svojich používateľov? Nemecké úrady preverili podozrenia a toto je výsledok!
Nemecké úrady preverili obvinenia Litvy a Taiwanu, že v telefónoch Xiaomi je softvér, ktorý monitoruje obsah smartfónu.
Sú telefóny spoločnosti Xiaomi bezpečné? Tak táto tému rezonuje naprieč širokou verejnosťou už od septembra minulého roka, kedy experti z Litvy vzniesli prvé obvinenia. Podľa nich telefóny Xiaomi majú v sebe zabudovaný softvér na detekciu obsahu, ktorý blokuje určité frázy, ako napríklad „nezávislosť Taiwanu“, „slobodný Tibet“ a ďalšie. Len pár dní dozadu rozvíril debatu okolo bezpečnosti Xiaomi smartfónov i Taiwan.
Nemci začali v septembri preverovať Xiaomi, ako to dopadlo?
Krátko po prepuknutí prvých podozrení, že Xiaomi smartfóny by mohli byť potenciálne nebezpečné a mohli by špehovať svojich používateľov, Nemecko ohlásilo, že podozrenia preverí. Presnejšie, smartfóny Xiaomi začal preverovať Spolkový úrad pre bezpečnosť informačnej techniky (BSI).
„Xiaomi nikdy nebude obmedzovať ani blokovať žiadne osobné správanie používateľov našich smartfónov, ako je vyhľadávanie, telefonovanie, prehliadanie webu alebo používanie komunikačného softvéru tretích strán. Xiaomi plne rešpektuje a chráni zákonné práva všetkých používateľov.“ uviedlo Xiaomi v čase vznesenia obvinení.
Najnovšie sa nemecké úrady vyjadrili k vzneseným podozreniam, či sú telefóny bezpečné, alebo nie. Na tému upozorňuje spravodajská agentúra reuters.com.
Zdá sa, že obavy litovských a taiwanských expertov neboli na mieste, tvrdia nemecké úrady. Podľa publikovaných správ, nemeckí experti nenašli v telefónoch Xiaomi žiadne dôkazy o softvéri, ktorý by bol schopný monitorovať obsah telefónu.
„BSI nedokázala identifikovať žiadne anomálie, ktoré by si vyžadovali ďalšie vyšetrovanie alebo iné opatrenia,“ uviedol hovorca BSI pre agentúru Reuters.
Prečo Taiwan a Litva obvinili Xiaomi zo špehovania?
Dnes nepoznáme dôvod, prečo obe krajiny obvinili čínskeho giganta z toho, že v telefónoch spoločnosti je softvér, ktorý je schopný monitorovať obsah. Môžeme to však prinajmenšom tušiť. Pravdepodobne za týmito obvineniami stoja napäté politické vzťahy medzi krajinami. Môže za to i fakt, že Čína pokladá Taiwan za svoju súčasť pričom Taiwanský predstavitelia hlásajú nezávislosť. Celá situácia sa pritom vyostrila potom, ako Litva povolila Taiwanu otvoriť si v júni minulého roka vlastné veľvyslanectvo, čím si pohnevala Čínu.
Komentáre