NávodySpravodajstvo

Zdieľajte s Googleom menej dát. Vypnite si v smartfóne funkciu Android Lockbox. Aké dáta táto funkcia zbiera?

Takto môžete obmedziť zbieranie údajov cez funkcie Android Lockbox. Ide o diagnostické údaje o používaní zariadenia a aplikácií v telefóne.

Nielen pandémia dopomohla tomu, že sa svet presunul do online prostredia. Čoraz viac času trávime za obrazovkou a z toho majú radosť viacerí. Inzerenti reklám majú oveľa väčšiu základňu používateľov, no už ani zobrazovanie reklamy nie je také, ako kedysi.

Pri dnešnom cielení reklamy sa používajú oveľa zložitejšie a pokročilejšie metódy. Jedným z priekupníkov v týchto technológiách je určite Google. Ten ťaží zo svojej dominantnej pozície na trhu a využíva všetky možné cesty na to, aby o používateľoch zistil čo najviac. To, že sa vám zjaví reklama na veci, ktoré ste pred pol hodinou vyhľadávali, zrejme neprekvapí nikoho, no existujú situácie, kedy sa človek fakt zarazí.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zabráňte získavaniu údajov o používaní

Určite sa už aj vám stalo to, že ste sa so známym bavili o istej veci a pri ďalšom otvorení prehliadača ste na danú vec videli reklamu. Samozrejme, že nešlo o náhodu. Google jednoducho zbiera údajne všade, kde sa dá. Jedným z ďalších zaujímavých nástrojov je Android Lockbox, ktorého začiatky siahajú až do roku 2014.

Tento program skrýva svoju funkcionalitu za získavanie a odosielanie dát, ktoré majú slúžiť na zlepšenie služieb. Ide napríklad o diagnostické dáta o používaní aplikácií, všeobecných informácií o vašom smartfóne, napríklad stav batérie, aktivita v systéme a v aplikáciách a podobne. Tieto údaje okrem iného môžu byť zdieľané i s partnermi spoločnosti. Dobrou správou ale je, že táto funkcionalita sa dá vypnúť bez toho, aby to ovplyvnilo riadny chod smartfónu a my vám nižšie ukážeme, ako na to.

Android Lockbox je súčasťou Google služieb. Preto prejdite do nastavení a otvorte sekciu Google.

xiaomi nastavenia účet google
Zdroj: vosveteit.sk

Následne kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu a vyberte možnosť Využitie a diagnostika.

účet google
Zdroj: vosveteit.sk

Potom už iba danú funkciu vypnite.

google využitie a diagnostika
Zdroj: vosveteit.sk

Vypnutie tejto funkcie nebude mať žiadny vplyv na výkon vášho zariadenia a taktiež ani na pravidelnosť aktualizácií. Je ale jasné, že ani vypnutím tejto funkcie vás Google neprestane kompletne sledovať. Tento technologický gigant má oveľa viac spôsob na získanie údajov o používateľoch. Ak ste zvedavý, čo o vás má nahromadené Google, určite si pozrite tento článok.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close