SpravodajstvoVesmír

SpaceX opäť rozširuje sieť Starlink o ďalších 46 satelitov. Od finálneho počtu je však stále na míle ďaleko

Raketa Falcon 9 včera vyslala na obežnú dráhu Zeme ďalšie satelity, ktoré budú súčasťou konštelácie zabezpečujúcej internetové pripojenie.

Spoločnosť SpaceX má za sebou ďalší úspešný štart už niekoľkokrát využitej rakety Falcon 9. Najnovšiu „čiarku“ za úspešný štart rakety si americká spoločnosť zapísala po zvládnutí už rutinnej misie. Raketa Falcon 9 totižto už po niekoľkýkrát vyniesla na obežnú dráhu Zeme satelity Starlink. Tentokrát išlo až o 46 kusov nových satelitov, ktoré ďalej rozšíria túto satelitnú konšteláciu poskytujúcu satelitné internetové pripojenie, informuje portál Mashable.com.

Rutinná misia pre SpaceX

Misia bola pôvodne naplánovaná ešte na nedeľu, no kvôli nepriaznivému počasiu sa spoločnosť rozhodla pre odloženie štartu. Ku ďalšiemu pokusu o štart došlo počas včerajška v poobednajších hodinách. Štart rakety bol nakoniec povolený a misia svoju cestu započala o 15:44 nášho času. Raketa Falcon 9 odštartovala už z tradičného miesta, komplexu Space Launch Complex (SLC-40) na americkej Floride. Po jej oddelení od zvyšku techniky sa po zhruba 10 minútach vrátila späť na Zem, respektíve na špeciálnu automatizovanú loď umiestnenú v Atlantickom oceáne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Od pôvodných plánov je SpaceX stále ďaleko

Jednotlivé satelity Starlink sa na nízku obežnú dráhu Zeme dostali zhruba po 1 hodine a 3 minútach od započatia misie. Satelitná konštelácia Starlink sa tak pomerne rýchlo zväčšila o ďalších 46 satelitov poskytujúcich internetové pripojenie takmer na celom svete. Momentálne konštelácia pozostáva zo zhruba 1 500 satelitov. Od celkového počtu je však stále SpaceX na míle ďaleko. Cieľom Elona Muska, zakladateľa tejto súkromnej vesmírnej spoločnosti, bolo už v minulosti umiestnenie až 42 000 satelitov. Pochopiteľne, tento ambiciózny plán takmer ihneď narazil na obrovskú vlnu kritiky. Ďalšie veľké množstvo satelitov na obežnej dráhe Zeme by mohlo spôsobiť nemalé problémy, či už pozorovateľom vesmíru ale aj ďalším vesmírnym misiám.

Ďalší úspešný štart pre raketu Falcon 9

Pre túto raketu typu Falcon 9 ide už o historicky 6-ty úspešný štart za sebou. I keď pre spoločnosť SpaceX ide o už o akúsi rutinnú misiu, z pohľadu využiteľnosti už použitých častí rakiet a materiálov ide o skvelú správu. Treba spomenúť, že raketa nebola využívaná vyslovene iba pre účely rozširovania siete Starlink. V minulosti bola totižto využitá aj na misie ako Crew Demo-2, ANASIS-II, CRS-21, Transporter-1 a Transporter-3.

Pre nadšencov prikladáme aj video celého priebehu včerajšej úspešnej misie rakety Falcon 9:

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close