Sú Neandertálci a moderní ľudia jeden a ten istý druh? Situácia je komplikovanejšia, než sa môže zdať

Dlho sa predpokladalo že Homo sapiens a Homo neanderthalensis išli svojou evolučnou cestou. Nedávne výskumy ale v tomto smere rozvírili vody.

Sú ľudia a Neandertálci jeden a ten istý druh?
Zdroj: Natural History Museum

Evolúcia človeka prebiehala postupne a naši predkovia sa radia do niekoľkých rôznych druhov. Za posledných milión rokov hovorí profesor z Natural History Museum, Chris Stringer, o štyroch druhoch človeka.

Najprimitívnejším je druh Homo Erectus, potom nasleduje Homo heidelbergensis a dvojicu uzatvárajú druhy Homo neanderthalensis a Homo sapiens – moderný človek. Každý žijúci človek sa radí do druhu Homo sapiens, no niektorí vedci začali zastávať názor, že do druhu moderného človeka by sa mali brať aj Neandertálci. Malo by to tak byť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomenovanie Homo sapiens znamená človek rozumný a vzniklo v roku 1758. V tej dobe evolúciu človeka klasifikoval Carl Linnaeus, no ten uvažoval v rámci myšlienkových prúdov populárnych v danom období. V 18. storočí prevládal názor, že všetky živočíšne druhy sú fixné a vytvorené Bohom. Dnes už ale vieme, že určitý živočíšny druh vykazuje rovnaké preň jedinečné charakteristiky.

Moderný človek sa vyznačuje relatívne úzkou panvou a zaoblenou lebkou. V tomto smere sa jasne odlišuje od Neandertálca, ktorý sa naopak vyznačuje dlhšou a nižšou lebkou a širšou panvou. Rozdiely vedci nachádzajú aj v troch drobných kostiach v uchu, vďaka ktorým môžeme počuť. Existujú aj ďalšie výrazné rozdiely, no ak sa na veci pozrieme z iného uhla pohľadu, situácia sa o niečo komplikuje.

Koncept biologického druhu

Podľa tejto teórie sú jednotlivé živočíšne druhy z hľadiska rozmnožovania oddelené. Môžu sa páriť medzi sebou, no nie s inými druhmi. Stringer to demonštruje na príklade toho, že ľudia medzi sebou môžu mať dieťa, no ak by sa o to pokúsili s gorilou alebo našim najbližším predkom, nemali by mať úspech.

Podľa tohto konceptu by sa dva druhy schopné krížiť sa medzi sebou, nemali považovať za odlišné. Vedci nachádzajú stále ďalšie dôkazy nielen o spolunažívaní týchto dvoch druhov, ale aj o vzájomnom krížení. DNA Neandertálcov môžeme aj dnes nájsť v genóme moderného človeka.

Tento koncept je ale chybný, vysvetľuje Stringer. V prírode totiž existujú rôzne druhy medveďov, vlkov, či mačkovitých šeliem, ktoré sa môžu navzájom krížiť.

„Stále verím že človek rozumný a Neandertálci sú dva odlišné druhy. Najväčší problém vidím v samotnom koncepte biologického druhu, ktorý má mnoho limitácií,“ tvrdí Stringer.

Homo sapiens a Homo neanderthalensis žili od seba dostatočne dlho na to, aby si každý druh vyvinul špecifický tvar lebky. To je podľa profesora dostatočný dôvod na to, aby sa považovali za dva odlišné druhy. Do úvahy by sa v tomto prípade nemali brať ani štúdie o podobnom správaní týchto dvoch druhov. Správanie je podľa Stringera ešte viac plastickejšie a vyvíja sa rýchlejšie, než fyzické črty druhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre