Dochádzalo ku kríženiu medzi Neandertálcami a Homo Sapiens? Táto štúdia ponúka zaujímavú odpoveď

Štúdia vedcov zo Severnej Karolíny ponúka zaujímavú teóriu o tom, čo sa mohlo diať medzi našimi predkami a Neandertálcami.

Predchádzajúce výskumy odhalili, že v genetike moderných ľudí možno nájsť aj stopové prvky DNA Neandertálcov. V novom výskume univerzity so Severnej Karolíny vedci ponúkajú vysvetlenie založené na obšírnej analýze tvárovej štruktúry prehistorických lebiek. Výsledky ich štúdie prinášajú zaujímavú teóriu.

Autori výskumu totiž uvádzajú, že moderní ľudia sa v minulosti mohli s Neandertálcami krížiť a to väčšinou na území blízkeho východu – od Severnej Afriky až po Irak. Výskum ponúka jedinečný pohľad na rodokmeň človeka, ktorý si vo väčšine prípadov predstavujeme ako mohutný strom s individuálnymi konármi a vetvami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Výskumníci strávili obrovské množstvo času hľadaním cesty, ktorá by nás zaviedla od Homo Sapiens späť do minulosti. Teraz si však uvedomujeme, že to nie je strom, ale akási spleť prúdov, ktoré sa spájajú a rozdeľujú na rôznych miestach,“ vysvetľuje Steven Churchill, spoluautor štúdie.

Ako autori uvádzajú, ich práca pomáha aspoň sčasti ujasniť hypotetickú spleť prúdov a ponúknuť o čosi iný pohľad na evolúciu človeka. Už predchádzajúce výskumy, na ktorých táto práca stojí naznačovali, že medzi našimi predkami dochádzalo ku kríženiu. Prekvapením však pre vedcov bol fakt, že ázijské populácie majú viac neandertálskej DNA, čo núti vedcov podvihnúť obočie. Podľa toho čo je známe, Neandertálci žili na území modernej Európy.

Kríženie s našimi predkami

Otvára sa teda možnosť, že sa Neandertálci krížili s Homo Sapiens počas toho, ako opúšťali Afriku, no ešte pred rozšírením sa do Ázie. Vedci chceli vedieť viac, k čomu im pomohla analýza tvárových čŕt prehistorických ľudí a Neandertálcov.

„Skúmaním tvárovej morfológie dokážeme sledovať pohyb a interakciu rôznych populácií,“ vysvetľuje Ann Ross, jedna z autorov štúdie.

Vedci zozbierali dáta, ktoré zachytávali tvárovolebečnú štruktúru 13 Neandertálcov, 233 prehistorických ľudí a 83 moderných ľudí. Následne porovnávali veľkosť a tvar základných tvárových čŕt, čo im umožnilo zistiť či sa nejaká populácia v minulosti krížila s Neandertálcami a do akej miery ku kríženiu dochádzalo.

Niektoré charakteristiky bolo jednoduché sledovať, pretože ich klimatické podmienky vtedajšej Zeme neovplyvnili vo veľkej miere. Užitočnou charakteristikou sa ukázal byť celkový tvar tváre, ktorý dokázal ukázať vplyv kríženia Neandertálcov a ľudí. Výskumníci uvádzajú, že postupom času sa naše tváre stali menšie niekoľko generácií potom, ako sa naši predkovia s Neandertálcami krížili. Tvar niektorých tvárových čŕt však jasne poukazuje na to, že niekedy v minulosti k tomuto došlo.

Autori štúdie priznávajú, že štúdia bola pre nich prekvapením. Pracovali s relatívne malou vzorkou a nečakali žiadne výsledky, ktoré sa im podarilo dosiahnuť. Tie sú zatiaľ obmedzené a ponúkajú len náčrt toho, čo sa v minulosti mohlo diať. Vedci pokračujú vo svojej práci a chcú do nej zakomponovať aj dáta z iných populácií.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre