Tajomstvá nášho sluchu odhalené: Vedcom sa konečne podarilo popísať molekulárny základ tohto zmyslu

Štúdia z univerzity OHSU otvára dvere k novým odvetviam výskumu a pokladá základy pre skúmanie rôznych porúch sluchu.

Vedci po prvýkrát v histórií popísali molekulárne základy sluchu
Zdroj: Freepik (kjpargeter, pikisuperstar), Úprava: Vosveteit.sk

Schopnosť počuť máme vďaka vibráciám v uchu, ktoré náš mozog dokáže preložiť na jednotlivé zvuky, no sluch ostal posledným ľudským zmyslom, ktorý bol na molekulárnej úrovni nepochopený. Vďaka špičkovým prístrojom zdravotníckej univerzity v štáte Oregon, OHSU, sa vedcom po prvýkrát v histórii podarilo odhaliť tajomstvá nášho sluchu.

Vďaka rokom tvrdej vedeckej práce sa výskumníkom podarilo nájsť a popísať individuálne procesy, vďaka ktorým dokáže naše vnútorné ucho pretvoriť vibrácie na zvuk. Štúdia by mohla pomôcť takmer 500-miliónom ľudí trpiacich nejakou poruchou sluchu. Autori štúdie vysvetľujú, že stavba vnútorného ucha pretvára vibrácie na elektrické signály a tie následne náš mozog vníma ako zvuk. Nie je to však len o sluchu, rovnaký systém riadi aj našu rovnováhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako funguje naše ucho? Vedci popisujú tento komplex na molekulárnej úrovni
Zdroj: OHSU

Podobné mechanizmy

Vedci zistili, že hlísty majú podobný mechanosenzorický komplex ako ľudia. Prvým krokom štúdie bolo popísať najzákladnejšiu štruktúru tohto komplexu. Ak človek trpí nejakou poruchou sluchu, napríklad poškodeným zukovodom, vedci dokážu navrhnúť molekulu, ktorá túto poruchu vylieči. Zároveň dokážu posilniť reakcie, ktoré sú z nejakého dôvodu oslabené.

Strata alebo oslabenie sluchu možno zdediť cez genetickú mutáciu. Tá mení proteíny, z ktorých sa skladá mechanosenzorický transdukčný komplex. Zároveň možno o sluch prísť aj cez poškodenie, napríklad ak sme často vystavení hlasným zvukom. Nech už je príčina akákoľvek, vedci z OHSU dokázali po prvýkrát v histórií tento komplex vizualizovať.

„Výsledky tejto práce otvárajú nové cesty pre ďalšie výskumy. Predpokladáme, že nové štúdie budú z našej práce čerpať ešte veľa rokov do budúcnosti,“ tvrdí Peter Barr-Gillespie, svetový líder vo výskume sluchu.

Popísanie toho ako naše ucho pretvára vibrácie na zvuk na molekulárnej úrovni si vyžiadalo prácu s približne 60-miliónmi hlíst. Vedci strávili viac ako päť rokov opatrným izolovaním proteínov a počas toho natrafili na mnoho slepých uličiek.

„Párkrát sme narazili na dno a rozmýšľali, či sa vzdať alebo nie,“ vyjadrila sa Sarah Clark, jedna z autoriek štúdie.

Nový výskum je však solídnym základom pre nasledujúce vedecké práce. V podobnej sfére tento rok prekvapil aj technologický inštitút MIT, ktorý priniesol úplne nový druh regeneratívnej terapie. Koncom marca oznámili spôsob, ako vytvoriť drobné bunky v našom uchu, vďaka ktorým môžeme vnímať zvuky okolo nás.

Tieto bunky pripomínajú vlasy a ak sú vystavené hlasným zvukom, umierajú. MIT preto vytvorila špeciálny druh lieku, ktorý bunky dokáže obnoviť. Liek sa podáva priamo do ucha a za sebou už má aj klinické testy, ktoré dopadli úspešne. Dobrovoľníkom skutočne zlepšili sluch čo testovali na schopnosti porozumieť reči a rozpoznať jednotlivé slová.

Objav vedcov z OHSU by však mohol viesť k ešte prelomovejším metódam liečby sluchu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre