„Sme na počiatku éry Warpu“, pootvorili sa nám dvere, aby sme preskúmali vesmír v širšom okolí

Warpový pohon je koncept, ktorý spopularizoval kultový sci-fi seriál Star-Trek. Prelomová práca ukazuje, že ho môžeme vytvoriť.

Warp pohon môže skutočne existovať, dokázali vedci
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Fanúšikovia sci-fi klasiky Star Trek určite poznajú takzvaný Warp pohon, ktorý umožňoval kozmickým lodiam budúcnosti cestovať vesmírom rýchlejšie ako svetlo.  

Čo už ale nie je tak známe je fakt, že o pohone Warp, ako reálnom spôsobe dosiahnutia nadsvetelného cestovania, sa vo vedeckej komunite uvažuje už 30 rokov. V roku 1994 totiž vedec menom Miguel Alcubierre, ktorý je mimochodom veľký fanúšik Star Treku, vydal prácu, ktorá ukazovala, ako by mohol Warp pohon fungovať v skutočnosti.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fyzika nám hovorí, že žiadny hmotný objekt nedokáže cestovať rýchlejšie ako svetlo. To platí aj v prípade tohto hypotetického druhu pohonu, ktorý sa od tejto práce začal nazývať Alcubierrov pohon. Alcubierre pracoval s myšlienkou, ktorú načrtol Einstein vo svojej Teórií relativity a podľa ktorej je gravitácia výsledkom deformácie časopriestoru.  

Hypotetický Alcubierrov pohon vytvorí okolo kozmickej lode warpovú bublinu. Pracuje tak, že priestor pred loďou stlačí podobne ako teleso s veľkou hmotnosťou a priestor za kozmickou loďou roztiahne. Vznikol by mechanizmus, ktorý by kozmickú loď dostal ku vzdialenej hviezde nie tým, že bude hýbať s loďou samotnou ale tým, že bude manipulovať s priestorom okolo nej.  

Znie to až neuveriteľne a do veľkej miery aj je. Alcubierrov pohon bola veľmi hypotetická práca, ktorá na zrealizovanie potrebovala typ energie, ktorá vo vesmíre aspoň podľa našich vedomostí neexistuje.  

Ako ale informuje portál Business Wire, v prestížnej vedeckej publikácii, sa objavila revolučná štúdia, podľa ktorej by bol Warp pohon skutočne možný. Zároveň ale musíme vopred upozorniť na to, že tento model Warp pohonu neznamená kľúč k celej galaxii.  

Warp pohon v súlade s našim chápaním fyziky

Autori štúdie vysvetľujú, že ide o pokročilý systém pohonu pre vesmírne lode, ktorý sa ale stále drží pod hranicou rýchlosti svetla. Zároveň však takýto pohon nepotrebuje “exotickú energiu” a môže existovať v mantineloch Teórie relativity.  

“Naša štúdia mení konverzácie o Warpových pohonoch. Podarilo sa nám demonštrovať prvý model svojho druhu, ktorý ukazuje, že Warp pohon nemusí existovať iba v žánri vedeckej fantastiky,” tvrdí vedúci štúdie, doktor Fuchs.  

Nový koncept motora stále pozostáva z Warpovej “bubliny”, ktorá by obkolesila kozmickú loď. V rámci tejto bubliny loď ostáva stacionárna. Napriek tomu sa dokáže vesmírom pohybovať obrovskými rýchlosťami, tesne pod hranicou rýchlosti svetla.  

Autori štúdie tvrdia, že na vytvorenie takéhoto Warpového pohonu stále potrebujeme obrovské množstvo energie. Čo sa však autorom podarilo dokázať je, že nepotrebujeme pátrať po druhu energie, ktorá nemusí vôbec existovať. Nová štúdia však prináša prvé zistenia a autori veria, že ďalšie štúdie nájdu spôsob, ako znížiť množstvo energie potrebnej na fungovanie tohto motora.  

“Zatiaľ sa nechystáme na medzihviezdne výpravy, no tento objav je predzvesťou novej éry možností. Na tomto koncepte nepretržite pracujeme a veríme, že sme na počiatku éry Warpu,” hovorí Gianni Martire, CEO Applied Physics.  

Autori štúdie momentálne hľadajú spôsoby, ako môžeme tento realistický Warp pohon priniesť bližšie k realite.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre