Nová štúdia prináša nadsvetelný pohon „o krok bližšie k realite“

Je možné, aby bol pohon Warp, zo seriálu Star Trek, jedného dňa realitou?

rychlost svetla vo vakuu
Zdroj: unsplash.com (Mathew Schwartz)

Jedným z najväčších snov astronómov je navštíviť iné hviezdne sústavy. Problém je, že tie sú veľmi vzdialené a ak by sme sa chceli dostať k najbližšej hviezde, zabralo by nám to desiatky tisíc rokov, píše portál Science Alert.

Najväčším problémom je rýchlosť svetla, ktorá je podľa Einsteinovej teórie relativity rýchlosťou, ktorú nie je možné prekonať. Fyzici sa ale len tak ľahko nevzdávajú a prinášajú hypotetické teórie, ktoré by tento kozmický limit mohli nejakým spôsobom obísť. Príkladom môže byť nová štúdia Erika Lentza, fyzika z Gottingen University. Priniesol nový systém pohonu, ktorý sa podobá na pohon Warp, zo známeho seriálu Star Trek. Na tento spôsob bolo vymyslených viacero druhov pohonov, napríklad Alcubierrov pohon. Lentzov nápad by však mohol byť vo viacerých aspektoch oveľa praktickejší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nadsvetelný pohon

Lenže ako obísť Einsteinovu teóriu relativity, ktorá sa ukázala byť správnou pri mnohých pozorovaniach? Ak by sme chceli aby raketa cestovala rýchlejšie ako svetlo, zistili by sme, že to je problém. Vedci zistili, že rýchlosť svetla neprekoná žiadny hmotný objekt, ale vesmír ju prekonať môže. Dokonca sa ukázalo, že na hraniciach sa vesmír môže rozpínať niekoľkonásobne rýchlejšie, ako svetlo.

Alcubierrov pohon pracuje s exotickou negatívnou energiou, ktorá by dokázala roztiahnuť vesmír, ktorý sa nachádza za vesmírnou raketou. Táto energia bola objavená len v kvantovom svete a vedci nepoznajú spôsob, ako ju vytvoriť. Podľa Lentzovych modelov však na zostrojenie takéhoto pohonu netreba žiadnu „exotickú fyziku“. Vo svojej práci navrhuje použitie Solitónov, vĺn, ktoré si dokážu udržať tvar a energiu, pričom sa pohybujú konštantnou rýchlosťou, väčšou ako rýchlosť svetla.

Jediné, čo k tomu treba je dostatok energie, čo je aj najväčší problém Lentzovej štúdie.

„Ak by sme mali raketu s dĺžkou sto metrov, cestovanie rýchlosťou svetla by vyžadovalo energiu, ktorá stonásobne prevyšuje hmotnosť planéty Jupiter,“ tvrdí Lentz.

Lentz však tvrdí, že jeho nápad posunul problém nadsvetelného cestovania o krok bližšie k realite. Svoju štúdiu bude vysielať naživo o týždeň, 19. marca pomocou živého vysielania na YouTube.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre