Ubehlo 10 rokov od nehody vo Fukušime, ktorá poškodila jadrovú elektráreň. Ako vyzerá situácia dnes?

11. marca 2011 došlo k nárazu tsunami do jadrovej elektrárne, ktorý spôsobil katastrofu.

Fukušima
Zdroj: Tokyo Electric Power Co.

Pred desiatimi rokmi narazila do jadrovej elektrárne Fukushima Daiichi obrovská vlna tsunami. Tri reaktory boli zničené a oblasť vyzerala ako po výbuchu bomby, píše portál Techxplore. Záchranári riskovali svoje životy, aby sa pokúsili dostať pod kontrolu jednu z najhorších jadrových kríz sveta.

Riziko je za desať rokov od katastrofy podstatne menšie, no hlboko v útrobách elektrárne stále hrozí nebezpečenstvo. Nikto nevie presne povedať, ako dlho bude trvať, kým sa všetko dá do poriadku, ani čo sa stane s miestom, kde teraz stojí elektráreň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa presne stalo?

11. marca 2011 sa udialo zemetrasenie s magnitúdou 9.0. Následkom toho vznikla 17 metrov vysoká vlna tsunami, ktorá vrazila do jadrovej elektrárne. Následkom nárazu došlo k zničeniu elektrickej siete a chladiacich systémov, čo spôsobilo roztavenie reaktorov 1, 2 a 3. Elektráreň mala ale ďalšie tri reaktory, ktoré boli v tej dobe neaktívne, a tak prežili. Štvrtá budova, spolu s dvoma poškodenými reaktormi zaznamenala explózie vodíka, čo spôsobilo dlhodobé znečistenie oblasti rádioaktivitou.

Vo vnútri troch poškodených reaktorov sa nachádza približne 900 ton roztaveného jadrového paliva. Odborníci tvrdia, že jeho odstránenie je náročná úloha, ktorá zaberie 30 až 40 rokov. Kritici tvrdia, že to je veľmi optimistický odhad. Roztavené jadrá reaktorov 1, 2 a 3 spadli na dno svojej ochrannej nádoby a niektoré sa začali miešať s betónovými základmi, čo robí z ich odstránenia obrovský problém.

Škody

Do útrob budovy boli vyslané diaľkovo ovládané roboty, ktoré poskytli obmedzený pohľad na miesta, kde sa momentálne ľudia, kvôli radiácii, nedostanú. Vyjadril sa aj šéf elektrárne, Akira Ono, ktorý tvrdí, že zatiaľ nedokážu vidieť to, čo sa deje v poškodených reaktoroch.

Pravidelne dochádza k únikom vody, ktorá steká do podzemia poškodených reaktorov, kde sa mieša s vodou, ktorá sa do elektrárne dostala. Odborníci tvrdia, že táto znečistená voda je odchytená a ošetrená. Časť vody recyklujú a používajú ako chladenie, druhá časť vody je uložená v tisícke nádrží, rozmiestnených po elektrárni.

Všetka voda má byť postupom času ošetrená, avšak hrozí, že nádrže by mohli byť už na budúci rok plné. Vláda navrhuje vypustiť vodu do mora, no s týmto návrhom nesúhlasia obyvatelia kraja, ktorý sa boja škôd, ktoré by toto rozhodnutie mohlo napáchať. Zároveň neexistuje poriadny plán, podľa ktorého by sa krajina riadila pri odstraňovaní všetkého rádioaktívneho odpadu. Dnes ešte neexistuje technológia, ktorá by dokázala problém vyriešiť tým, že zníži toxicitu všetkého materiálu vo Fukušime.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre