Slnečná sústava ako na dlani: Nový koncept motora môže astronautov dostať aj k najvzdialenejším planétam

Nová štúdia popisuje Magnetický fúzny plazmový motor, ktorý spája niekoľko konceptov do jedného efektívneho systému.

cestovanie vesmirom
Zdroj: Dima Zel / shutterstock.com

Viacero vecí nasvedčuje tomu, že sa blíži nový “vesmírny vek”. Americká NASA už niekoľkokrát povedala, že plánuje svoju aktivitu presunúť na Mesiac a eventuálne aj na Mars.  

S programom Artemis sa astronauti budú učiť prežiť na našej prirodzenej družici, čo by im prinieslo dôležité schopnosti pre prežitie na Marse. Najväčšou prekážkou, ktorej v oblasti vesmírneho cestovania ľudstvo čelí, sú enormné kozmické vzdialenosti. Výskumníci však v novej štúdii predstavujú systém motora, ktorý by nás dostal bez problémov nielen na okraj Slnečnej sústavy, ale aj za jej hranice, informuje Universe Today. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes sme už na pokraji toho, čo dokážu typické chemické motory. Ak chceme cestovať efektívne na Mars, potrebujeme technológie ponúkajúce veľkú akceleráciu, špecifický impulz a efektivitu paliva. V rámci novej práce vedci navrhli takzvaný Magnetický fúzny plazmový motor, skrátene MFPD, ktorý spája niekoľko konceptov pohonu. Vytvára však motor s veľkou energetickou hustotou a palivovou efektivitou.  

Aj ak je Mars najbližšie pri Zemi ako môže byť, cesta môže trvať približne 9 mesiacov, pričom neberieme do úvahy samotné trvanie misie a cestu naspäť. Je však bezpečné predpokladať, že misia na Mars a návrat by trvala niekoľko rokov. Nielen počas cesty by boli astronauti vystavení kozmickej radiácii a mikrogravitácií, čo nie je dobre pre ich zdravie.  

Americká vesmírna agentúra NASA hľadá alternatívne systémy pohonu, napríklad zaujímavé solárne plachty alebo elektrické motory. Nový koncept MFPD motora spája v sebe prvky fúzneho pohonného systému, ionického pohonu a ďalších konceptov.  

“MFPD je systém pohonu, ktorý využíva kontrolované jadrové fúzne reakcie ako hlavný zdroj energie nielen pre generovanie ťahu, ale aj elektrickej energie. Tento motor je založený na ovládnutí obrovského množstva energie, ktoré počas týchto reakcií vzniká,” vysvetľuje Florian Neukart, tvorca konceptu MFPD motora.  

Koncept má ešte svoje muchy

Motor funguje tak, že plazma z fúznej reakcie sa manipuluje pomocou magnetických polí. To zaistí kontrolované uvoľnenie a nasmerovanie energie. Zároveň by tento motor mohol časť fúznej energie pretaviť na elektrickú energiu a tým by poháňal palubné systémy.  

MFPD motor by nám podľa slov autora priniesol kratšie cestovanie a tým aj rozšíril vzdialenosť, do ktorej by mohli astronauti zájsť. Hovorí o cestovaní po celej Slnečnej sústave a potenciálne aj za jej hranice.  

Každá revolučná technológia má však svoje muchy a toto nie je výnimka. Najväčším problémom motora je dosiahnutie stabilnej jadrovej fúzie. Výskumníci na Zemi v tomto smere urobili progres, no podobné experimenty ešte neboli vykonané vo vesmíre. Nevie sa, ako by jadrový reaktor a celá vesmírna loď dokázali zniesť teplo vznikajúce jadrovými reakciami.  

Jadrové testy vo vesmíre sa však už plánujú, čo by nám mohlo priniesť viac odpovedí. MFPD je však celkovo mimoriadne sľubným konceptom, ktorý nie je úplne mimo nedosiahnuteľnosti. Má svoju sadu prekážok, no tie sa dajú prekonať a výsledná technológia by nám otvorila celú Slnečnú sústavu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre