Cestovanie mimo Slnečnej sústavy: Môže to byť jedného dňa realitou?

Nájsť spôsob, ako prekonať extrémne kozmické vzdialenosti, je väčší problém, než sa zdá

Generacna vesmirna lod
Zdroj: youtube.com (Isaac Arthur)

Ľudstvu sa podarilo pristáť na Mesiaci, dostať sondy na Mars, alebo ku vzdialeným asteroidom, ale aj dostať sondu na jeden z mesiacov Saturnu, Titan. Kedy ale budú môcť ľudia cestovať na vzdialené planéty tak, ako to môžeme vidieť v sci-fi filmoch? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Vsauce.

Cestovanie medzi hviezdami by sa jedného dňa mohlo stať realitou avšak hovoríme o veľmi vzdialenej budúcnosti. Najbližšia hviezda, Proxima Centauri, sa od nás nachádza približne 4-svetelné roky, no aj tak ide o neuveriteľne veľkú vzdialenosť. Ak by sme k hviezde vyslali najrýchlejšiu sondu, cesta tam by trvala až 19-tisíc rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prekonanie rýchlosti svetla

S našim chápaním fyzikálnych zákonov však vzniklo aj niekoľko teoretických prác, ktoré hovoria o spôsobe, ako prekonať rýchlosť svetla. Jednou z nich je teória červích dier. Tá hovorí o tom, že je možné ohnúť priestor a vytvoriť akýsi most medzi dvoma vzdialenými bodmi.

Ďalším príkladom môže byť takzvaný Alcubierreho pohon. Ide o systém pohonu pre vesmírne rakety, ktorý nepoháňa raketu dopredu, ale zmršťuje priestor pred ňou a rozťahuje priestor za ňou. Vďaka tomu by umožnil rakete prekonať rýchlosť svetla.

Tieto teoretické práce by sa jedného dňa mohli stať realitou, dôležitou otázkou je však kedy. Tento problém sa označuje ako dilema čakania a popisuje, kedy by sa ľudstvo malo vydať na cestu k iným hviezdam. Ak ľudstvo vyrazí príliš skoro, raketa, ktorú sme vyslali na cestu, môže byť pred príchodom do cieľa predbehnutá modernejšími raketami.

To, kedy dokážu ľudia opustiť Slnečnú sústavu vypočítal fyzik Andrew Kennedy vo svojej štúdii z roku 2006. Výsledkom práce je, že ľudstvo sa dostane k Barnardovej hviezde (pozn. redakcie: vzdialenej 6 svetelných rokov) za približne tisíc rokov. Práca však počíta s tým, že ľudstvo príde na to, ako sa chrániť pred kozmickou radiáciou, alebo ako sa vyhnúť kolízii s vesmírnymi objektmi.

Kennedyho odhad by sa dal považovať za veľmi optimistický. Účastníci Joint Propulsion Conference, ktorá sa uskutočnila v roku 2008, sa však zhodli na tom, že sa ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedostanú von zo Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre