Pozrite sa na najšpinavšiu miestnosť na Medzinárodnej vesmírnej stanici

Zaujímavý experiment môže pomôcť budúcim vesmírnym misiám

Projekt MatISS
Zdroj: ESA

Hovorí sa: Čistota pol života a na Medzinárodnej vesmírnej stanici to platí dvojnásobne. Najväčšiu dôležitosť majú antibakteriálne opatrenia, kvôli baktériám, ktoré sa zvyknú množiť v neustále recyklovanom vzduchu na vesmírnej stanici, píše portál Science Alert.

Každá sobota je preto „upratovacím dňom.“ Astronauti utierajú všetky povrchy, ktoré sa na stanici nachádzajú, vysávajú a zbierajú odpad. Existuje však miestnosť, v ktorej je upratovanie tabu. Táto miestnosť však ostáva špinavou kvôli vedeckému experimentu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o experiment MatISS (pozn. redakcie: Microbial Aerosol Tethering on Innovative Surfaces in the International Space Station). Jeho cieľom je otestovať päticu pokročilých materiálov, ktoré by mali zabrániť chorobotvorným mikroorganizmom usadiť sa a rozmnožovať sa. Experiment MatISS však ukázal aj to, ako sa môžu biofilmy pripevňovať na povrchy v podmienkach mikrogravitácie.

Špinavý experiment

Projekt sponzoruje francúzska vesmírna agentúra CNES a odštartoval ešte v roku 2016. Experiment MatISS prebiehal v troch variáciách. MatISS-1 pracoval so štyrmi vzorkami, ktoré boli rozmiestnené na troch rôznych miestach, po dobu šiestich mesiacov. Následne vedci na Zemi skontrolovali vzorky a podľa kontrolného materiálu určili hodnotu a typ kontaminácie.

Ďalšou variáciou bol experiment MatISS-2. Ten použil štyri vzorky s troma rôznymi materiálmi, ktoré boli umiestnené na jednom mieste v rámci modulu Columbus. Tento experiment mal priniesť viac informácií o tom, ako sa kontaminácia postupom času šíri. Vylepšením bol MatISS – 2.5, ktorý zase zisťoval, ako sa kontaminácia šíri priestorovo. Tento experiment trval rok a momentálne sa vzorky nachádzajú na Zemi a prebieha analýza.

Vzorky sú tvorené z mixu pokročilých materiálov, ktoré by mali zabrániť baktériám dostať sa na povrch a rozmnožovať sa. Materiály by sa vďaka tomu mali jednoduchšie čistiť a mali by byť viac hygienické.

„Tento experiment môže pomôcť pri navrhovaní vesmírnych rakiet budúcnosti, predovšetkým tých, ktoré by mohli ľudí prevážať hlbšie do vesmíru,“ vyjadrila sa Európska vesmírna agentúra.

Agentúra zároveň dodáva, že akákoľvek misia v budúcnosti bude musieť v čo najväčšom možnom rozsahu zamedziť biologickú kontamináciu obydlí astronautov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre