Skutočne rýchle nabíjanie môže nenávratne poškodiť batériu vášho smartfónu?! Toto by ste mali vedieť!

Pozrite sa, čo si myslí o rýchlom nabíjaní Honor.

Čo robiť, keď rýchla nabíjačka nenabíja?
Zdroj: Unsplash (Andreas Haslinger) FlyClipart, Úprava: Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj vy máte doma smartfón, ktorý podporuje rýchle nabíjanie. Viacero výrobcov smartfónov ponúka funkciu, ktorá obmedzí rýchlosť nabíjania s cieľom, aby nedochádzalo k tak rýchlej degradácii batérie. Aká je ale pravda, skutočne je rýchle nabíjanie tak škodlivé, ako sa hovorí? Poďme sa pozrieť bližšie na túto tému spolu so spoločnosťou Honor.

Ako funguje rýchle nabíjanie?

Začnime ale pekne po poporiadku. Čo to vlastne rýchle nabíjanie je. Ako už z názvu tejto technológie plynie, tak účelom tejto vymoženosti je nabiť smartfón zrýchlenou rýchlosťou. Inými slovami, aby ste dostali do zariadenia energiu v priebehu pár minút, prípadne desiatok minút, namiesto hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technológia rýchleho nabíjania funguje podobne, ako keď nalievate do pohára vodu. Môžete ju liať cez hrdlo fľaše, alebo cez širší lievik. Pohár naplníte skôr, keď budete do neho liať vodu cez širší lievik. Mechanika nabíjania funguje veľmi podobne.

Regulácia napätia

Za týmto účelom komunikuje medzi sebou nabíjačka a zariadenie, aby určili optimálne napätie. Príliš vysoké napätie môže batériu poškodiť a pri príliš nízkom napätí, nevyužijete plný potenciál rýchleho nabíjania.

Správa prúdu

Rovnako dochádza aj ku správe prúdu. Namiesto štandardného 1A alebo 2A môžu rýchle nabíjačky dodať 3A alebo dokonca viac v závislosti od zariadenia. Tento zvýšený prúd tečie do batérie, čím sa urýchľuje proces nabíjania.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Monitorovanie teploty

Potom je tu monitorovanie teploty. Ako už asi tušíte, tak pri nabíjanú dochádza k zahrievaniu batérie. To ovplyvňuje chemické procesy, ktoré prebiehajú v jej vnútri. Nové smartfón sú vybavené senzormi, ktoré monitorujú teplotu. Nie všetky batérie sú ale rovnaké. Lítium-iónové a lítium-polymérové batérie (pozn. redakcie: Li-pol batérie používajú pevný alebo polopevný polymérny elektrolyt namiesto tekutého), bežné vo väčšine moderných zariadení, sú navrhnuté tak, aby akceptovali rýchlejší tok prúdu bez toho, aby sa neprimerane zhoršovali. Len pre zaujímavosť, Li-pol batérie sú vo všeobecnosti menej náchylné na problémy s teplotou v porovnaní s Li-ion batériami a majú tendenciu mať dlhšiu životnosť pri podobných podmienkach používania.

Vráťme sa ale späť k téme. V procese nabíjania dochádza k dynamickej úprave výkonu. Keď batéria dosiahne určitú úroveň nabitia, tak výkon klesá. Prípadne, keď sa telefón zahreje na príliš vysokú teplotu, tak sa automaticky zníži výkon, aby nedochádzala k tak vysokému generovaniu teploty. Inými slovami, špeciálne obvody a čipy vo vnútri nabíjačky aj zariadenia spolupracujú pri riadení toku energie.

Môže rýchle nabíjanie poškodiť batériu?

Odpoveď je áno ale aj nie. Moderné telefóny, ako sme vyššie popísali, majú zavedené sofistikované systémy tepelného manažmentu, ktoré toto teplo efektívne odvádzajú a zabezpečujú, že batéria zostane v bezpečných teplotných limitoch. Ale ako priznáva Honor, tak nadmerné teplo môže z dlhodobého hľadiska poškodiť batériu smartfónu.

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk, PNG Wing

„Jedným z najvýznamnejších vedľajších produktov rýchleho nabíjania je teplo generované počas procesu. Nadmerné teplo môže časom zhoršiť stav batérie.“, hovorí gigant.

Pri „bežnom nabíjaní“ vášho telefónu ale nehrozí, že by ste natoľko ovplyvnili životnosť batérie, aby to prevážilo benefity, ktoré táto technológia ponúka.

„Moderné smartfóny sú nielen kompatibilné s rýchlym nabíjaním, ale sú špeciálne navrhnuté tak, aby to zvládli. Technológia batérií výrazne pokročila a dnešné batérie smartfónov sú vybavené radom bezpečnostných funkcií, ktoré účinne zmierňujú potenciálne škody spôsobené rýchlym nabíjaním. Medzi tieto vylepšenia patrí vylepšená chémia batérie, lepší odvod tepla a zvýšená odolnosť.“, hovorí Honor.

Čo to ale znamená, áno, rýchle nabíjanie prispieva k mierne rýchlejšiemu opotrebovaniu batériu. No na druhej strane, uľahčuje vám život. Otázkou preto zostáva, či sa vám „oplatí“ šetriť batériu, aby vám vydržala napríklad o mesiac či dva dlhšie, no na úkor pohodlia. Honor ďalej vysvetľuje, že mnohé zariadenia dnes disponujú schopnosťami, aby dokázali riadiť tok energie do batérie v procese nabíjania. To znamená, že softvér zakročí ešte predtým, ako dôjde k neprimeranému poškodeniu batérie.

„Tieto systémy pomáhajú predchádzať prehriatiu počas rýchleho nabíjania. Ak telefón zistí, že sa príliš zahrieva, automaticky zníži rýchlosť nabíjania alebo prijme iné opatrenia, aby udržal teplotu pod kontrolou.“, vysvetľuje Honor.

Počas nabíjania smartfón ale nenamáhajte

Honor priznáva, že rýchle nabíjanie môže prispieť k rýchlejšej degradácii batérie, no nie tak výraznej, aby ste túto technológiu dali bokom. Predsa len nabiť telefón za 15 či 20 minút a vyraziť na cestu je oveľa lepšie, ako keby ste nabíjali zariadenie hodinu či dva a „čakali ste“.

„Používatelia môžu s kľudom využívať jeho výhody bez výrazného zníženia životnosti batérie.“

Na čo si je ale potrebné dať pozor je, aby sme smartfón zbytočne nenamáhali počas nabíjania. Pod namáhaním myslíme to, aby sme mu nedávali extrémne zabrať. Napríklad by sme sa mali vyhnúť hraniu hier, ktoré samo o sebe vytvára teplo a v kombinácii s teplom vygenerovaným z nabíjania, môže dôjsť k poškodeniu batérie.

Redmi Note 11_rychlonabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Honor rovnako upozorňuje, že pri nabíjaní by sme mali používať certifikované vybavenie. Neoriginálne príslušenstvo nemusí byť totiž kompatibilné, čo môže mať napríklad za následok prehrievanie zariadenia.

„Ak chcete maximalizovať výhody rýchleho nabíjania bez poškodenia batérie, používajte certifikované nabíjačky a káble, vyhýbajte sa extrémnym teplotám a po úplnom nabití odpojte zariadenie. Tieto postupy pomôžu zachovať zdravie vašej batérie a zároveň si užívať pohodlie rýchleho nabíjania.“, uzatvára Honor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre