RECENZIA Samsung Galaxy Z Fold 5: Samsung vsadil na istotu. Hlavné inovácie prišli pod kapotou

Samsung Galaxy Z Fold 5 je najnovšou skladačkou z kuchyne Samsungu. Pozrite sa, čo tento smartfón ponúka.

Samsung Galaxy Z Fold 5_recenzia titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Len nedávno sme recenzovali zariadenia Galaxy Z Flip 5 a najnovšie sa nám dostal do redakcie Galaxy Z Fold 5. S týmto telefónom som mal možnosť zoznámiť sa po dobu dvoch týždňov a nižšie vám prinášam skúsenosti, aké som so smartfónom mal.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia: Čo ponúka jeden z najinovatívnejších smartfónov?

Z pohľadu konštrukcie telefónu nemám čo vytknúť. Hneď pri prvom dotyku pocítite, že ide o prémiové zariadenie. Ak by ste ho dali bok po boku s Galaxy Z Fold 4, tak pravdepodobne by ste medzi nimi nenašli veľa rozdielov s výnimkou umiestnenia zadného blesku, ktorý sa tentokrát dostal vedľa snímačov namiesto toho, aby bol pod nimi. Vo všeobecnosti môžem povedať, že k žiadnym zásadným zmenám až na to, že sa zmenšila medzera medzi displejom v sklopenom stave. Čo sa týka umiestnenia ovládacích prvkov, ako sú tlačidlá či skener odtlačkov prstov, tak ich nájdete na rovnakom mieste ako to bolo pri Z Fold 4.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy Z Fold 5 tlacidla ovladania
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfón sa okrem iného chváli IPX8 certifikáciou, čo znamená, že sa nemusíte báť ponorenia zariadenia do sladkej vody na obmedzený čas. Samozrejme, všetko treba s mierou. Nevystavujte ale telefón prachu či piesku, ten sa môže dostať do pántu na ohýbanie. Keď ho už spomínam, tak ten dostal nový dizajn, no ten zvonku moc neuvidíte. V každom prípade to umožnilo, aby zariadenie bolo o niečo málo tenšie a ľahšie. No zásadné rozdiely nečakajte (154.9 x 67.1 x 13.4 mm vs 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm v sklopenom stave). Taktiež je je o niečo málo ľahší, stále však ide o 253 gramového „tlouštíka“. Spomenul by som ešte, že pánt je o niečo málo tuhší a drží skvelo v akomkoľvek uhle vo Flex režime. Na druhej strane, smartfón otvoriť jednou rukou dá zabrať. Čo ma ale sklamalo je, že si do telefónu nenašlo cestu pero S Pen, ako je to napríklad pri modeloch Galaxy Ultra. Nehovor viac o tom, že v balení pero nenájdete a to má potenciál rozšíriť využitie zariadenia o ďalšie užitočné funkcie.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia_medzera medzi displejmi
Zdroj: Vosveteit.sk

Vnútorný displej je stále vyrobený z materiálu UTG (Ultra-tenké sklo). V súvislosti s displejom by som uviedol, že stúpol maximálny jas na 1750 nitov (oproti 1200 nitom). V praxi to znamená, že používanie displeja je o niečo viac komfortnejšie a to aj v situácii, keď na neho dopadajú slnečné lúče. Displej má certifikáciu HDR10+, chýba však podpora Dolby Vision. Rozlíšenie je 2176 x 1812 bodov a veľký je 7,6“. Čo ale môže dakoho presvedčiť ku kúpe telefónu namiesto toho, aby siahol po minuloročnom modely je, že Samsung údajne pod fóliu displeja umiestnil špeciálnu vrstvu, ktorá by mala predĺžiť životnosť displeja. No či je tomu skutočne tak, ukáže až čas.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia_vnutorny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej sa rovnako chváli schopnosťou zobraziť od 1 do 120 Hz. Spomenul by som ešte medzeru v strede displeja, ktorá mne po pravde nijako zvlášť neprekážala, no je viditeľnou prakticky stále a to hlavne pod rôznymi uhlami, keď na ňu dopadá slnko. Môže sa vám potom lesknúť. Je to o zvyku a s veľkou pravdepodobnosťou, si ju neskôr nebudete ani uvedomovať.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia_vnutorny displej_zahyb
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka externého displeja, tak ten je prakticky rovnaký ako tomu boli v lani. Pokrytý je ochranným sklíčkom Gorilla Glass Victus 2 (minuloročný model ma Victus+). Ide o 6,2“ Dynamic AMOLED 2X panel s rozsahom obnovovacej frekvencie 48 až 120 Hz. Áno, je úzky a práca na ňom s multimediálnym obsahom nie je ideálnou. Rovnako aj pozeranie filmov či seriálov je nepraktické alebo ak máte väčšie prsty, tak sa môžete stretnúť s tým, že klepnete omylom na iné písmeno na klávesnici. Ale inak postačuje. A rovnako si priznajme, ak budete pozerať film, tak na to skôr použijete veľkú vnútornú obrazovku, než tú vonkajšiu.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia_predny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Hrany zariadenia sú vyhotovené z hliníkového rámu Armor pre zvýšenú odolnosť a ochranu a zároveň, smartfón je rovnako klzkým, ako tomu bolo aj pri Z Fold 4. Preto pri jeho kúpe odporúčam, aby ste hneď aj siahli po kryte. Predídete tak tomu, že telefón neúmyselne poškodíte.

Hlavná zmena prišla v podobe nového čipu

Pravdepodobne tou najväčšou inováciou telefónu je procesor. Ide o Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je optimalizovaný pre telefóny Galaxy. Ide o procesor, ktorý poháňa všetky vlajkové lode výrobcu. Reakcie telefónu sú bleskurýchle a rovnako aj systém je doladený do dokonalosti. Nič sa nikdy netrhne a neseká. Aplikácie a to aj tie najnáročnejšie, sa púšťajú extrémne rýchlo. Ale niet sa čo čudovať, aj v samotných testoch, kedy som ho prehnal cez rôzne aplikácie na testovanie výkonu, tak len máloktorý telefón bol schopný mu konkurovať. V súvislosti s výkonom telefónu ešte spomeniem, že zariadenie má o 38% väčšiu odporovaciu komoru, čo sa odzrkadlilo na tom, že sa menej prehrieva. Ako môžete vidieť nižšie, tak po dvoch náročných a niekoľko minútových testoch teplota zariadenia dosiahla len 42 Celzia stupňov, pričom rýchlo klesala po opustení aplikácie na meranie výkonu.

V nadväznosti na ďalšie vlastnosti smartfónu, tak je potrebné uviesť, že zariadenie, ktoré som testoval, disponuje RAM pamäťou o veľkosti 12 GB (s možnosťou rozšírenia o virtuálnu RAM), ktorej sekunduje úložisko o kapacite 256 GB (typu UFS 4.0), z ktorého si operačný systém odkusol necelých 39 gigabajtov. Preto zvážte, či radšej nesiahnete po variante s 512 GB úložiskom, prípadne vyšším. Samsung mimochodom odporúča (nie len pre Galaxy Z Fold 5 ale pre všetky modely telefónov), aby ste mali najmenej 10 až 20% voľného úložiska, aby smartfón fungoval riadne a nesekal.

Samsung Galaxy Z Fold 5 ulozisko
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomenul by som ešte batériu, ktorá má kapacitu 4 400 mAh a vzhľadom na viac úsporný procesor môžem povedať, že výdrž je nadpriemernou. Hravo so smartfónom zvládnete fungovať celý deň. Pri jednom z testov mi telefón vydržal prehrávať YouTube videá po dobu viac ako 10 hodín pri jase obrazovky na úrovni okolo 40%. Samozrejme, veľa závisí od toho, čo s telefónom robíte a aký máte nastavený jas. Ak vo veľkej miere fotografujete a hráte hry, tak vám batéria telefónu vydrží menej. No hravo sa dostanete na 4,5-6 hodín zapnutej obrazovky a to aj pri tých najnáročnejších úlohách a dovolím si povedať, že ešte vám večer zostane dostatok šťavy v batérii. No keď príde reč na rýchlosť nabíjania, tak to nie je nič moc. Výkon nabíjania dosahuje len 25 W. V praxi to znamená, že zariadenie z 0% na 100% nabijete približne za jeden a pol hodiny. Samozrejme, aby ste zariadenie nabili takto rýchlo, tak potrebujete mať kompatibilnú nabíjačku a nezabudnite na to, že nie každá 25 W nabije váš smartfón rovnako. Dôležité sa je pozerať aj na podporované protokoly. V prípade bezdrôtového nabíjania, zariadenie ponúka výkon 15 W a reverzné je výkon 4,5 W.

Čo sa týka zobrazenia aplikácií tak môžete pracovať nie s jednou, ale hneď niekoľkými aplikáciami naraz. Na obrazovke viete rozmiestniť tri aplikácie, no nad nimi si viete otvoriť ďalšie. Zároveň tieto okná môžete schovávať na boky, vďaka čomu ich môžete mať neustále po ruke, no stále budete môcť komfortne pracovať v inej aplikácii. Split screen je jednoducho funkciou, ktorá vás chytí a patrí medzi tie užitočnejšie. Môžete napríklad v jednom okne sledovať televíziu a v druhom si s niekým písať na sociálnej sieti a podobne. Tých možností a kombinácii je veľké množstvo. V minulosti jednou zo slabín tohto režimu bolo, že vývojári aplikácií pre neho neoptimalizovali aplikácie, no dnes je situácia už iná. A okrem toho, môžete experimentálne povoliť rozdelenie obrazovky pre aplikácie, ktoré tento režim nepodporujú.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia_praca s viacerymi aplikaciami naraz
Zdroj: Vosveteit.sk

Drobnou zmenou prešla aj už vlani uvedená spodná lišta s poslednými spustenými aplikáciami a často používanými aplikáciami. Dnes tu môžete zobraziť o jednu aplikáciu viac. Je ale možné, že táto funkcia pribudne aj do minuloročného modelu.

Rovnako si môžete nastaviť aj to, aby v režime flex zostala vo vrchnej časti otvorená aplikácia, s ktorou pracujete a v spodnej časti obrazovky sa zobrazia prvky ovládania. No nezabudnite na to, že väčšinu týchto funkcií je potrebné povoliť v nastaveniach smartfónu a to v sekcii Labs, aby ste mohli z telefónu vyťažiť maximum.

Samsung Galaxy Z Fold 5 recenzia_flex
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka aktualizácií, tak treba podotknúť, že Samsung sľubuje 4 veľké aktualizácie systému a 5 rokov bezpečnostných záplat. Dlhou softvérovou podporou čiastočne možno aj ospravedlniť vyššiu cenu zariadenia. Telefón na trh prišiel s nadstavbou 5.1.1, ktorá je založená na Androide 13. Inými slovami, bezpečnostné aktualizácie budete dostávať až do roku 2028 a poslednú verziu Androidu, ktorú dostanete, bude Android 17.

Kamera je nadpriemerná, no rebríčkom fotomobilov nebude dominovať

Keď príde reč na kameru, tak mnoho zmien nenastalo. V podstate smartfón dostal do vienka to isté, čo aj minuloročný model. Hlavný snímač disponuje rozlíšením 50 Mpx a clonou f/1.8 a OIS (pozn. redakcie: ide o optickú stabilizáciu obrazu). Dopĺňajú ho 12 Mpx ultraširokouhlý (f/2.2) a 10 Mpx teleobjektív (f/2.4) s trojnásobným priblížením a OIS a PDAF. Nečakajte preto žiadne zázraky, no druhým dychom treba povedať, že telefón ťaží z nového procesora a vylepšeného ISP (Spracovanie obrazového signálu), vďaka čomu bádať mierne zlepšenie. Možno by som ale spomenul, že širokouhlý snímač v prípade nočného fotenia nie je ideálny a snímky majú tendenciu byť menej kvalitné a to aj v prípade, ak použijete nočný režim. Preto som väčšinou radšej siahol po hlavnom snímači.

Samsung Galaxy Z Fold 5 kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

V každom prípade, nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok vrátane videí (pozn. redakcie: videá nižšie sú v 4K kvalite, smartfón podporuje natáčanie do 8K). Treba ale podotknúť, že fotografie nižšie prešli kompresiou, no v plnej kvalite ich nájdete na tomto odkaze vrátane ďalších vzoriek.

Záver

Galaxy Z Fold 5 je smartfónom, kde Samsung vsadil na istotu. Telefón dizajnovo je ako Fold 4 s minimálnymi zmenami jeho vzhľadu. A hoci prišiel s výrazne menej zmenami ako je to v prípade Z Flip 5, tak aj tu nejaké nájdeme, no hlavne pod kapotou. Dostal novší a výkonnejší čip, displej sa chváli lepšou svietivosťou a zásadnou zmenou prešiel kĺb telefónu. Vďaka tomu smartfón vyzerá o poznanie lepšie, keď ho zložite. Za mňa ide o podarený telefón, no určite by som neprechádzal z Foldu 4. No ak by som sa chcel vrhnúť do segmentu skladateľných zariadení, Fold 5 by bol mojou prvou voľbou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre