Rusko volá po odstrihnutí sa od „západného internetu“. Chce chrániť „tradičné hodnoty“

Prvý podpredseda kontrolného výboru Štátnej dumy Dmitrij Gusev prišiel s návrhom, aby spolu s krajinami BRICS+ vytvorili svoj vlastný a nezávislý internet od západu.

Internet je pre mnohých nástrojom, s ktorým pracujeme deň čo deň. Pomocou neho pristupuje k informáciám, no ale aj k zábave. Zdá sa ale, že Rusku sa nepáči „západný internet“ a preto navrhuje svojim partnerom BRICS+, aby si vytvorili vlastný a nezávislý internet, upozorňuje portál RIA.ru.

S týmto návrhom prišiel Prvý podpredseda kontrolného výboru Štátnej dumy Dmitrij Gusev, ktorý smeroval túto požiadavku na ministra digitálneho rozvoja Maksuta Šadajeva so žiadosťou, aby navrhol vytvorenie jednotného internetu s krajinami BRICS+.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Žiadam vás, aby ste zvážili možnosť, že by ruská vláda predložila riadiacim orgánom BRICS+ návrh na vytvorenie jednotného inkluzívneho kybernetického priestoru BRICS+ s využitím technických, organizačných a civilizačných schopností spoločných pre celé združenie,“ napísal Gusev v príhovore.

Tento zámer bol zdieľaný počas Medzinárodného komunálneho fóra krajín BRICS+, ktoré sa konalo v týchto dňoch v Petrohrade. Pre tých, ktorí nevedia, tak BRICS spája Brazíliu , Rusko, Indiu , Čínu a Južnú Afriku. Na augustovom summite v Johannesburgu dostalo pozvánku do tohto klubu aj viacero ďalších krajín, ako sú napríklad Egypt, Irán a ďalšie.

Ako upozorňuje na sociálnej sieti Anton Gerashchenko, tak Gusev v argumentácii uviedol, že je potrebné chrániť „tradičné hodnoty“. Čo sú to ale tradičné hodnoty, nepriblížil.

„Keďže Rusko má priateľské krajiny, prečo si nevytvoríme spoločný internet, napríklad na základe BRICS,“ citujú ruské médiá Guseva. „Predstavte si, že existuje ‚ich‘ internet – západný, so všetkou špinou sveta, zvrhlosťou a špinou. A mal by existovať aj náš. Internet, kde prevládajú tradičné hodnoty a dobro.“, uviedol.

Ako vyzerajú „tradičné hodnoty“?

To, akoby vyzeral ruský internet potom, akoby si vytvorilo vlastnú sieť, môžeme len ťažko dnes odhadovať. Pripomeňme si ale, ako vyzerajú ruské hodnoty v praxi. V súčasnosti nemožno na ruskom internete písať o vojne na Ukrajine ako o vojne, ale len ako o „špeciálnej vojenskej operácii“. Za porušenie tohto nariadenia hrozí niekoľkoročná basa. O vojne možno publikovať len oficiálne správy vydané ruskými úradmi.

Miestny cenzorský úrad volá od vypuknutia vojny po blokovaní VPN sietí, prostredníctvom ktorých ľudia pristupujú k necenzurovaným informáciám. Rovnako tak robí aj politická špička, ktorej sa nepáči, že ľudia používajú tento typ služby.

V októbri úrad začal masívne blokovať tieto služby. V súčasnosti sú naprieč ruskom nedostupné viaceré média vrátane sociálnych sietí ako Facebook, Instagram a ďalšie.

Nezabúdajme ani na to, že Rusko v časti okupovaných území Na Ukrajine ešte v júni minulého roka preplo prepínače internetu, aby internetový tok tiekol prostredníctvom ruských poskytovateľov internetu.

Dá sa ovládnuť obsah na internete?

Ak sa pýtate, či je možné vypnúť alebo ovládnuť obsah na internete, tak krátka odpoveď je, že áno, dá sa, hoci to nie je také ľahké. A hoci neexistuje čarovné tlačidlo, pomocou ktorého je možné vypnúť internet, tak moc predstaviteľov krajiny spočíva v tom, v akej miere majú kontrolu nad poskytovateľmi IPS služieb. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o spoločnosti, ktoré poskytujú prístup do internetu. Ak majú politickí lídri moc nad firmami, ktoré ponúkajú prístup do internete, tak môžu kontrolovať, čo je a čo nie je online.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre