Spravodajstvo

Roskomnadzor volá po blokovaní ďalšieho nástroja, prostredníctvom ktorého Rusi obchádzali cenzúru

Ruský cenzorský úrad chce zakázať jeden z posledných kanálov, prostredníctvom ktorého mohli Rusi slobodne pristupovať k informáciám.

Nie je žiadnym tajomstvom, že sloboda slova naprieč Ruskom vyzerá úplne inak ako v západnom svete. Málokto si ale vedel predstaviť, kam môže Putinov režim až zájsť.

Potom, ako vypukla vojna u nášho východného suseda, tak pojem cenzúra a korigovanie obsahu v médiách, nabral nový význam. Miestny cenzorský úrad, Roskomnadzor, obmedzil posledné slobodné média v krajine. Spravodajské portály naprieč Ruskom zároveň nemôžu písať iné správy súvisiace s vojnou, ako tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úrad zároveň zablokoval ľuďom prístup aj k sociálnym sieťam, ako sú Facebook, Instagram, Twitter a k ďalším. Časť Rusov ale aj napriek obmedzeniam, obchádzalo cenzúru prostredníctvom VPN služieb. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o službu, ktorá dokáže presmerovať tok informácií cez zahraničné servery, vďaka čomu je možné vyhnúť sa reštrikciám uvaleným krajinou. Úrad následne začal blokovať aj tento typ služieb.

Rusko žiada zablokovať prehliadač Tor

Najnovšie ruský cenzorský úrad chce zakročiť aj proti prehliadaču Tor (ktorý je formálne známy ako The Onion Router“). Ide o prehliadač, ktorý umožňuje používateľom maskovať svoju IP adresu, či blokuje sledovače na internetových stránkach. V praxi tento prehliadač smeruje internetovú komunikáciu cez stovky ďalších medzičlánkov. Znamená to, že je prakticky nemožné zistiť, odkiaľ sa pripájate k internetu v dôsledku čoho, používatelia sú schopní obchádzať cenzúru.

Roskomnadzor prostredníctvom sociálnej siete VK.com informuje, že požiadal spoločnosť Google, aby odstránila z obchodu Play prehliadač Tor Browser.

„V súlade s rozhodnutím okresného súdu v Saratove, Roskomnadzor požadoval, aby spoločnosť Google LLC odstránila softvérovú aplikáciu Tor Browser z obchodu Google Play.

Súd uznal informácie obsiahnuté v prehliadači Tor ako zakázané na šírenie na území Ruskej federácie, ako aj samotnú softvérovú aplikáciu, ktorá umožňuje prístup k zakázanému obsahu a prispieva k páchaniu trestných činov.“ píše úrad v príspevku na sociálnej sieti.

cenzura prehliadaca Tor_rusko_status
Zdroj: Vk.com (Roskomnadzor )

Či Google vyhovie požiadavke miestneho úradu, dnes nevieme povedať. V každom prípade, odstránenie prehliadača z obchodu Play by znamenalo, že Rusi dôjdu o jeden z posledných nástrojov, prostredníctvom ktorého mohli pristupovať k necenzurovaným informáciám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close