BezpečnosťSpravodajstvo

Ukrajinské úrady hlásia, že Rusko odstrihlo v okupovaných oblastiach ľudí od internetu

Rusi v oblastiach, ktoré okupujú na Ukrajine, obmedzujú miestnym obyvateľom prístup na internet. Okrem iného sa snažia internet presmerovať cez ich infraštruktúru.

Aktuálny vojenský konflikt u nášho východného suseda sa nevedie len na zemi, ale aj v kybernetickom priestore. Na dennej báze môžeme čítať o útokoch jednej, či druhej strane na strategickú IT infraštruktúru. Rusko ale tento typ útokov posúva smerom, ktorý prekračuje všetky hranice. Dôvodom je, že Ukrajincom obmedzuje slobodný prístup k informáciám a možnosti komunikácie v okupovaných oblastiach.

Úrad špeciálnej komunikácie a ochrany informácií Ukrajiny ešte v priebehu minulého mesiaca hlásil, že Rusi v oblastiach, ktoré okupujú, nútia miestnych poskytovateľov internetu, aby internet smerovali cez ruskú infraštruktúru. Tieto tvrdenia potvrdila aj známa služba NetBlocks, ktorá monitoruje konektivitu internetu naprieč viacerými regiónmi sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Situácia sa nezlepšuje

Nateraz sa zdá, že situácia v okupovaných oblastiach v súvislosti s konektivitou obyvateľov sa nezlepšuje. Úrad opäť hlási ďalšie problémy, ktoré súvisia s pripojením sa obyvateľov k internetu.

„Ukrajinskí operátori mobilnej komunikácie, internetových služieb a telefónnych liniek zisťujú výpadky a následné vypnutie všetkej komunikácie v Chersonskom regióne. Podľa informácií získaných od príslušných firiem došlo k zásahu príslušníkov okupačného režimu do prevádzky zariadení.“, píše úrad v publikovanej správe.

Situácia je podľa úradu natoľko vypuklou, že okupanti obmedzili možnosť miestnym obyvateľom, aby si mohli v prípade potreby zavolať pomoc, či kontaktovať svojich blízkych. Úrad zároveň upozorňuje na to, že nemôže vylúčiť možnosť pripojenia ukrajinských používateľov k ruským sieťam a operátorom mobilných služieb, ktoré sú kontrolované ruskými silami. Obavy úradu vyzerajú byť nateraz opodstatnené. NetBlocks poukazuje na to, že v Chersonksom regióne internet, ktorý poskytuje služba Skynet, smeruje cez ruských operátorov Rostelecom a Miranda.

Na problémy, ktoré súvisia s konektivitou Ukrajincov v okupovaných oblastiach upozorňuje aj Kevin Collier z NBC News. Ten prostredníctvom Twitteru upozorňuje, že Rusko kontroluje informácie na internete pre svojich občanov a pravdepodobne to isté sa snaží robiť aj na Ukrajine.

„Pripomeňme, že ruské telekomunikácie silne cenzurujú a sledujú internetovú prevádzku svojich občanov a že Ukrajinci, ktorých internetová aktivita je opravená prostredníctvom ruských poskytovateľov internetových služieb, pravdepodobne podliehajú tomuto zaobchádzaniu.“, píše Collier v príspevku nižšie.

Úrad v závere publikovanej správy píše, aby ľudia v okupovaných oblastiach, ktorí majú prístup k internetu, aby využívali VPN služby, prostredníctvom ktorých môžu maskovať ich aktivitu na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close