Ruská politička navrhla, aby za používanie VPN služieb hrozila basa. Čo je to a prečo ich chce zakázať?

Maria Butina, členka Štátnej dumy Ruskej federácie v politickej diskusii navrhla, aby trestali ľudí za používanie VPN služieb.

Ruska politicka Maria Butina a VPN
Zdroj: unsplash.com (Umanoide), uxwing.com, Vosveteit.sk

V priebehu posledných dní sa o VPN službách v spojitosti s Ruskom hovorilo vo zvýšenej miere. Dôvodom je, že naprieč sociálnymi sieťami a rôznymi blogmi bola pod záštitou časti miestnych influencerov spustená pomerne rozsiahla kampaň proti používaniu tohto typu služieb.

Viacero miestnych známych osobností, napríklad Batya-Goda, sa k VPN vyjadril, že ako začal túto službu používať, tak mu prestali fungovať obľúbené aplikácie, rýchlo sa mu začali vybíjať zariadenia, spomalil sa mu internet a podobne. Okrem iného sa odvolal aj na priateľa z IT sektora, ktorý mu prezradil, že VPN služby môžu zbierať dáta a ďalej ich predávať. Negatívny postoj k VPN službám vyjadril i Nikita Danyuk, ktorý je členom vládnej poradnej komory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie sa k téme VPN služieb vyjadrila aj Maria Butina, ktorá je členkou Štátnej dumy Ruskej federácie. Tá v známej politickej diskusii navrhla, že za používanie VPN služieb deťmi, by mali byť potrestaní rodičia a to rovno basou.

Mimochodom, Butina ešte začiatkom marca vyzvala Rusov, aby začali bojkotovať značku telefónov Apple, a aby ich vymenili za „ruský iPhone“ – AYYA T1. Nič by na tom nebolo, ak by neodporúčala miestnym obyvateľom vymeniť pomerne slušný telefón za niekoľko rokov staré zariadenie.

Prečo miestne osobnosti broja proti VPN službám?

Najprv treba pochopiť, čo je to VPN. Ide o skratku Virtual Private Network, teda privátna virtuálna sieť. V zjednodušenej podobe, ide o službu, ktorá dokáže maskovať vašu IP adresu, a tým je schopná obchádzať rôzne reštrikcie na internete. Najčastejšie sa táto služba používa za účelom, aby používateľ mohol pristupovať k obsahu, ktorý je zablokovaný. A tu sa dostávame ku kameňu úrazu.

Aktuálna vojna u nášho východného suseda, sa bohužiaľ nesie aj v kybernetickom priestore. Jedným z problémov ale je, keď štát doslova unesie mediálny priestor. Krátko potom, ako Kremeľ napadol Ukrajinu, tak zaviedol prísne reštrikcie. Nielenže o konflikte na Ukrajine nemôžno písať ako o akte vojny, ale dokonca nariadil, že miestne média nemôžu publikovať iné správy, ako sú tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. V dôsledku toho viacero slobodných médií v Rusku skončilo. Okrem iného Ruský cenzorský úrad, Roskomnadzor, zablokoval v krajine viacero populárnych VPN služieb. Dôvodom bol prudký rast ich popularity. Zatiaľ čo pred inváziou VPN služby používalo približne 1,6 milióna ľudí, tak v súčasnosti to je už 24 miliónov, odhalili nedávne štatistiky.

Tip redakcie: Môže štát alebo niekto vypnúť internetu? Prečítajte si článok na túto tému.

Do karát VPN služieb hrá i to, že od vypuknutia invázie bolo miestnymi úradmi zablokovaných viac ako 5400 online zdrojov. Len pre zaujímavosť, nájdeme medzi nimi aj Facebook, Instagram, Twitter, či Wikipediu. Rusko dokonca malo ambíciu ovládnuť internet aj v oblastiach, ktoré dobylo. Ešte v júni Ukrajinské úrady hlásili, že naprieč dobytými oblasťami, Rusi nútia miestnych poskytovateľov internetu, aby presmerovali tok dát cez ich smerovače.

Ďalšou čerešničkou na torte v súvislosti s VPN službami je, že ich používajú aj miestni predstavitelia štátu. Jedným z nich je aj Putinov hovorca, ktorý priznal, že tento typ služieb používa.

Je teda zjavné, že cieľom Kremľa je ponúknuť ľuďom len tie informácie, ktoré pokladajú za „správne“. Dobrou správou ale je, že 24 miliónov Rusov si uvedomuje, že niečo nie je v poriadku so správami z miestnych médií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre