Ako funguje internet? Dokáže ho niekto celosvetovo vypnúť? Toto ste pravdepodobne nevedeli!

Ako funguje internet? Kľúčovú úlohu zohrávajú poskytovateľa IPS služieb, DNS technológia a Border Gateway Protocol (BGP).

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Asi nikomu netreba zvlášť hovoriť, že v Kazachstane aktuálne prebiehajú masívne demonštrácie nasmerované proti vláde. Tie dosiahli dokonca takých rozmerov, že vládni predstavitelia požiadali Rusko, aby im prišlo na pomoc.

To, čo sa reálne deje v Kazachstane, sa môžeme dozvedieť len z oficiálnych zdrojov, akými je napríklad i miestna spravodajská agentúra. Informácie z prvej ruky od priamych účastníkov protestov alebo z iných zdrojov, ktoré by sa šírili internetom, by ste hľadali márne. Dôvodom je, že v Alma-Ate, hlavnom meste krajiny kde prebiehajú najmasívnejšie protesty, nefunguje internet. V nadväznosti na túto tému, sa vynára otázka, „Dokáže krajina vypnúť pre svojich obyvateľov internet?“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokáže niekto celosvetovo vypnúť internet?

Najprv by sme si mali zodpovedať základnú otázku. Dokáže niekto vypnúť internet pre všetkých? Krátka odpoveď znie, nie, nedokáže. Neexistuje žiadne tlačidlo, alebo príkaz, ktorým by sa dal vypnúť internet pre všetkých. Pre lepšie pochopenie, ako funguje internet treba uviesť, že internet je obrovská a zložitá štruktúra, ktorú prevádzkuje zmes vládnych a komerčných orgánov. Neexistuje jediný bod pripojenia, cez ktorý prechádzajú všetky údaje.

Ako je teda možné, že v niektorých krajinách „prestane“ fungovať internet?

V prípade globálneho internetu, je jeho vypnutie prakticky nemožné, hoci teoreticky sa to nedá vylúčiť. Musela by však existovať kooperácie nie stoviek, či tisícov aktérov, ale miliónov. Na lokálnej úrovni je však situácia mierne odlišnou, obzvlášť v krajinách, kde prevláda autoritatívna moc.

Moc predstaviteľov krajiny nad internetom závisí od toho, v akej miere majú kontrolu nad poskytovateľmi IPS služieb. Ide o spoločnosti, ktoré poskytujú prístup do internetu. Tie na to, aby mohli poskytovať svoje služby, musia byť častokrát licencované vládnymi autoritami. Tie im následne pod hrozbou sankcií upravujú ich práva a povinnosti. Vo všeobecnosti, niektoré krajiny regulujú poskytovateľov internetových služieb oveľa prísnejšie, ako iné. Existujú dve hlavné formy blokovania internetu. Jednou z nich je blokovanie na úrovni domény, teda poskytovateľ obmedzí prístup ku konkrétnej stránke, alebo druhá, je na úrovni obmedzenia prístupu ku službe ako takej. Otázkou je, akým spôsobom dochádza k fyzickému obmedzeniu prístupu k internetu?

Kľúčovú úlohu zohráva DNS a BGP

K blokovaniu internetu dochádza dvomi základnými spôsobmi. Prvým z nich je prostredníctvom DNS (Domain name system). Každá internetová stránka, hoci má nejaký názov, tak v skutočnosti ide o sled čísiel, ktoré tvoria IP adresu. DNS robí to, že tento sled čísel prekladá do textovej podoby a naopak. Nemusíte si tak pamätať sled čísiel, aby ste sa pripojili k internetovej stránke, ale postačí vám poznať názov webovej stránky. Ak túto službu zakážete, alebo obmedzíte, tak prakticky zabránite ľuďom prístup na internet.

Druhou službou je Border Gateway Protocol (BGP). Túto službu možno charakterizovať ako „poštovú službu internetu“. BGP je protokol, ktorý oznamuje požiadavkám na údaje, ktorou cestou sa majú dostať na server. BGP teda určuje, ktoré systémy majú medzi sebou navzájom komunikovať, a potom odošle vaše údaje najrýchlejšou cestou medzi nimi, aby sa mohli dostať do správneho cieľa.

Inými slovami, internetový systém doménových mien (DNS) funguje ako zoznam adries a Border Gateway Protocol (BGP) je poštová služba, ktorá zabezpečuje prenos údajov z bodu A do bodu B. Ak jedna z týchto služieb nefunguje, tak nefunguje ani internet.

Aby sme to zhrnuli, tak schopnosť vlád cenzurovať internet závisí od ich schopnosti vykonávať kontrolu nad telekomunikačnými spoločnosťami.

Článok pôvodne vyšiel 12. marca 2022.

Páčil sa vám článok a chceli by ste ho zverejniť na svojom webe? Dostupný je pod CC BY 4.0 za podmienky zverejnenia hypertextového odkazu, ktorý vedie na originálny článok a v rámci textu jasne uvediete kredit portálu Vosveteit.sk. Licencia sa ale nevzťahuje na úvodný obrázok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre