BezpečnosťSpravodajstvo

Ruská misia OBSE vyjadrila znepokojenie z pribúdajúcich kybernetických útokov na Rusko. Prízvukuje, že to môže mať „nepredvídateľné následky“

Rusko v dôsledku invázie na Ukrajinu čelí doposiaľ nevídanému náporu kybernetických útokov. Znepokojenie vyjadrila už aj Ruská misia OBSE.

Rusko potom, ako napadlo Ukrajinu, dalo do pozornosti nielen celý demokratický svet, ktorý na agresiu reaguje stupňujúcimi sa sankciami, ale aj veľkú časť hackerov.

Hackerský kolektív Anonymous krátko potom, ako začala vojna, oznámil podporu Ukrajine na kybernetickom fronte. Rusko sa medzičasom stalo najviac hackovanou krajinou na svete, odhalilo viacero výskumov. Olej do ohňa prilieva aj IT armáda Ukrajiny, ktorá na pravidelnej báze hlási v tejto oblasti úspechy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kremeľ na kybernetické útoky dlho oficiálne nereagoval a zľahčoval ich. Mnohé inštitúcie, ale aj firmy tvrdili, že informácie o hackerských útokoch nie sú založené na pravde. Spomenúť môžeme napríklad spoločnosť Qiwi, ktorá tvrdila, že ju nehackli. Krátko na to, vyplávalo z ich serverov na povrch viac ako 10-miliónov bankových kariet klientov spoločnosti.

Rusko ale nedávno obvinilo západ a Ukrajinu, že stoja za kybernetickými útokmi. Dokonca západnému svetu pohrozilo, že ak útoky neutíchnu, tak riskujú vojenskú konfrontáciu.

Nateraz sa zdá, že kybernetické útoky pribúdajú

Najnovšie Ruská misia OBSE v príspevku na sociálnej sieti Twitter vyjadrila obavy z pokračujúcich útokov na ruskú IT infraštruktúru.

„Sme znepokojení pokračujúcim exponenciálnym rastom počítačových útokov na ruskú informačnú infraštruktúru z území niektorých účastníckych štátov OBSE, predovšetkým Spojených štátov amerických, Ukrajiny a  časti členov EÚ,“ píše sa v príspevku nižšie.

V ďalších príspevkoch Ruská misie OBSE obvinila západ z militarizácie kybernetického priestoru, v dôsledku čoho môže dôjsť ku konfrontácii „s nepredvídateľnými následkami“.

„Sily Západu systematicky pracujú na militarizácii virtuálneho priestoru, pričom sa nezodpovedne pokúšajú zmeniť ho na arénu medzištátnej konfrontácie, čím sa znásobuje hrozba rozsiahlej konfrontácie s nepredvídateľnými následkami,“ píše sa v príspevku nižšie.

Rovnako ale treba uviesť, že aj proruskí hackeri opakovne útočia na krajiny NATO, či EÚ. Nedávno sa im napríklad podarilo nabúrať do vysielania časti ukrajinských televízií, prostredníctvom ktorých nakrátko šírili propagandu. Rovnako môžeme spomenúť aj kybernetické útoky hackerov zo skupiny Killnet, ktorí narušili riadny chod časti IT infraštruktúry Talianska, či Poľska. V neposlednom rade treba uviesť i to, že v najbližších dňoch sa očakáva ďalšia vlna útokov na členov NATO a EÚ, prízvukoval v priebehu včerajšieho dňa CERT. Nič to však nemení na tom, že Rusko je aktuálne najviac hackovanou krajinou na svete.

Pre tých, ktorí nevedia, tak hackeri z celého sveta potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, vyhlásili, že pomôžu Ukrajincom potlačiť agresiu Ruska, aby zdecimovali ich schopnosť viesť vojnu. Anonymous rovnako uviedli, že kým posledný ruský vojak neopustí územie Ukrajiny, tak útoky budú pribúdať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close