Rusko varuje západ, že kybernetické útoky na ich krajinu môžu vyústiť vo vojenský konflikt

V čerstvom vyjadrení ruskej vlády sa píše, že zvýšený tlak na "kyberfronte" vyvolá mierenú odvetu.

Vladimir Putin
Zdroj: flickr.com (Antonio Marín Segovia) (CC BY-NC-ND 2.0 DEED)

Rusko varuje, že kyberútoky na ich infraštruktúru môžu viesť k „priamej vojenskej konfrontácii,“ upozorňuje NBÚ prostredníctvom svojho Twitter účtu s odvolaním sa na spravodajskú agentúru Reuters.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Varovanie sa objavilo po víkendovom útoku na portál jedného z ruských ministerstiev. Kyberútok zapríčinil, že po vyhľadaní portálu v Googli sa objavila stránka s nápisom „Sláva Ukrajine“ v ukrajinskom jazyku. Napadnuté boli však aj ďalšie vládne inštitúcie a kritická infraštruktúra. Rusko sa domnieva, že za útokmi stoja subjekty zo Spojených štátov a Ukrajiny.

„Nebojte sa, Rusko nenechá agresívne akcie nezodpovedané. Naše kroky budú starostlivo zvážené a mierené, v súlade s našou legislatívou a medzinárodným právom,“ píše sa vo vyjadrení ruskej vlády.

V správe sa ďalej uvádza, že „militarizácia informačného priestoru“ západnými krajinami z tohto priestoru urobila arénu, v ktorej dochádza ku medzinárodnej konfrontácii. Podľa Ruskej federácie tento krok drasticky zvýšil šance priamej vojenskej odvety s dôsledkami, ktoré nemožno predvídať.

Hrozba odvety

Rusko započalo inváziu na Ukrajine 24. februára a odvtedy bolo terčom mnohých hackerských útokov. Do boja sa zapojila aj hackerská skupina Anonymous, ktorá odsúdila správanie Ruskej vlády a Vladimira Putina. Hoci skupina hackerov najprv vyzývala k ukončeniu konfliktu, neskôr sa pridala na stranu Ukrajiny a zahájila kyberútoky na citlivé ruské portály a infraštruktúru.

Medzi najnovšie útoky patrí hacknutie hlavného spravodajského riaditeľstva krajiny. Skupine hackerov sa podarilo získať mená, e-mailové adresy, heslá a ďalšie citlivé údaje dvanástich členov predstavenstva tejto organizácie. Glavnoye Razvedyvatelnoye Upravlenie alebo skrátene GRU, je organizácia, ktorej cieľom je získavanie vojenských informácií, no podľa západných zdrojov vedie aj program ilegálnych špiónov, pracujúcich bez diplomatického krytia pod falošnou identitou.

Nielen skupine Anonymous sa v kyberútokoch na Rusko darí. Podpredseda ukrajinskej vlády, Mykhailo Fedorov oznámil, že vytvárajú IT armádu Ukrajiny, ktorá napáda Rusko na digitálnom fronte. Podľa správ zo sociálnej siete Telegram Ukrajina vykonala viac ako 1 800 kyberútokov na Rusko, pričom stovky z nich boli úspešné. Samozrejme že tieto informácie nie je možné overiť, preto sa k nim musí pristupovať s rezervou.

Čo však sporné nie je je fakt, že ruská IT infraštruktúra je pod neustálym tlakom nielen zo strany ukrajinskej IT armády, ale aj spomínaných hackerov Anonymous. K narastajúcim počtom útokov sa vyjadril aj ruský prezident, Vladimir Putin. Ten priznal rastúci počet útokov a vyzval krajinu, aby zlepšila svoju bezpečnosť v oblasti IT.

Útočia aj proruské hackerské skupiny

Ku kybervojne sa však pridávajú aj skupiny, sympatizujúce s Ruskom. Jednou z nich je Killnet, ktorá sa začiatkom mesiaca vyhrážala Taliansku DDoS útokmi a aj odhalením informácií, z ktorých by sa podľa slov hackerov mala talianska vláda „zblázniť“. 2. júna zaznamenalo Taliansko v rámci „operácie Panopticon“ výpadky niekoľkých portálov. V jednom prípade ale nešlo o útok Killnetu, ale plánovanú aktualizáciu. Rovnako môžeme spomenúť i nedávny kybernetický útok hackerov, ktorí narušili riadny chod niekoľkých televízií.

Je otázne, či Rusko svoje hrozby pretaví na realitu. Od začatia invázie sa objavili niekoľko „tvrdých“ výrokov, napríklad od šéfa Roscosmosu, Dmitry Rogozina. Ten sa prostredníctvom Telegramu „chválil“, že na zničenie štátov NATO jadrovými zbraňami by Rusku stačilo len 30 minút. Je ale nepravdepodobné, že by z ich slov niečo vzišlo, obzvlášť teraz, keď krajina kybernetický boj očividne nezvláda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre