Spravodajstvo

Putinov prejav na ekonomickom fóre narušila IT Armáda Ukrajiny, tvrdia hackeri

Za kybernetickým útokom v dôsledku ktorého museli posunúť prejav Putina na ekonomickom fóre v Petrohrade, stála IT Armáda Ukrajiny, tvrdia úrady.

Vojna na Ukrajina začala ešte vo februári tohto roka a Rusko, inváziu pravdepodobne plánovalo dlhšie obdobie dopredu. Nasvedčujú tomu prinajmenšom prípravy hackerských útokov na ukrajinskú IT infraštruktúru, ktoré začali krátko potom, ako Kremeľ vtrhol na územie nášho suseda.

Vojna ako taká sa nevedie len na súši, ale aj v kybernetickom priestore. Zaskočená Ukrajina krátko potom, ako Rusko začalo inváziu, zvolala hackerov z celého sveta, aby sa pridali do IT armády krajiny. V súčasnosti má táto armáda cez 250 tisíc členov. Treba ale uviesť, že veľká časť z nich sú bežní ľudia bez väčších IT zručností, ktorí sa podieľajú najmä na DDoS útokoch. Ale aj napriek tomu, IT Armáda Ukrajiny hlási mnoho úspechov.

Nie je vôbec vo zvyku, že štáty sa prihlásia ku kybernetickým útokom na iné krajiny. Ukrajinské úrady ale otvorene priznali, že realizujú útoky rôzneho charakteru na Rusko. Stalo sa tak ešte koncom mája. Na druhej strane treba uviesť, že aktuálna situácia nie je bežnou.

IT Armáda Ukrajiny hlási sériu ďalších viac ako 400 kybernetických útokov

Prostredníctvom platformy Telegram, IT Armáda Ukrajiny oznámila, že v priebehu minulého týždňa zrealizovala kybernetické útoky na viac ako 400 ruských cieľov.

Jedným z útokov, ktorý vyčnieva nad ostatnými, je kybernetický útok na Ekonomické fórum, na ktorom vystúpil s prejavom aj Putin. Ten musel v dôsledku útoku odložiť svoje vystúpenie a hodinu neskôr.

„Ekonomické fórum s Putinovým prejavom. Útoky na akreditačnú základňu ekonomického fóra v Petrohrade posunuli Putinov prejav o hodinu. To pokazilo jeho stretnutie s vojenskými korešpondentmi a znížilo množstvo nechutnej propagandy od najvyššieho svetového teroristu,“ píšu ukrajinské úrady na Telegrame.

Okrem iného IT Armáda Ukrajiny hovorí, že sa im podarilo zrealizovať aj sériu kybernetických útokov na Krajské súdy Ruskej federácie, ktorým znemožnili fakticky prístup k časti informáciám uložených na serverov úradu. Rovnako sa im podarilo narušiť aj riadny chod viacerých proruských médií, ktoré kontinuálne šíria propagandu.

Rusko je v kybernetickom priestore pod enormným tlakom

Kremeľ hoci dlho odmietal, že by hackerské útoky mali vplyv na chod krajiny, tak nedávne vyjadrenie z prvej polovici tohto mesiaca, dali do pozornosti západné krajiny. Dôvodom je, že Rusko nielenže obvinilo západné krajiny, že stoja za kybernetickými útokmi na ich krajinu, ale zároveň varovalo, že ak kybernetické útoky neutíchnu, tak riskujú priamy vojenský stret.

Nateraz sa zdá, že hackeri dávajú Rusom zabrať. Len pár hodín dozadu ruské Ministerstvo zahraničných veci zdieľalo na sociálnej sieti Twitter príspevok, že je znepokojené exponenciálnym rastom kybernetických útokov na krajinu zo strany USA, Ukrajiny a členov Európskej únie.

Len pri pripomenutie, okrem IT Armády Ukrajiny, na Rusko útočia aj hackeri pod hlavičkou Anonymous, ktorí krátko potom, ako Kremeľ začal vojnu, vyjadrili v kybernetickom priestore podporu nášmu východnému susedovi.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close