NávodySpravodajstvo

Slovensko v mobile: Ako aktivovať aplikáciu a v čom vám uľahčí život?

Štát spustil aplikáciu Slovensko v mobile. Nateraz vám zjednoduší proces prihlasovania sa do online služieb štátu. Ďalšie funkcie ale nehľadajte, nenájdete ich.

Slovensko v mobile je nová aplikácia, ktorú predstavila v priebehu včerajšieho dňa vicepremiérka Slovenskej republiky Veronika Remišová. Ide o aplikáciu, ktorá by mala do budúcnosti zjednodušiť a zefektívniť komunikáciu medzi občanom a štátom. Ako táto aplikácie funguje a čo všetko dnes ponúka? Poďme sa na to spolu pozrieť.

„Keď som v marci 2020 nastúpila do úradu, sľúbila som zásadnú zmenu v riadení informatizácie a jej súčasťou sú aj nové, a hlavne fungujúce, služby štátu. Ťažiskovým projektom, na ktorý sme sa zamerali, je Slovensko v mobile,“ uviedla Veronika Remišová, ktorá ďalej dodala: „Pre väčšinu ľudí je dnes smartfón, počítačom, ktorý máme stále pri sebe, kedykoľvek a kdekoľvek. A práve o tom je Slovensko v mobile – dostať užitočné služby štátu a komunikáciu s úradmi bezpečne a jednoducho do našich mobilov. Projekt, o ktorom politici a digitálni lídri bývalej vlády len hovorili, sme my za necelé dva roky pripravili a dnes sa stáva realitou,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová o spoločnom projekte, ktorý pripravili MIRRI SR, spoločnosť Slovensko IT a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Aplikáciu môžete stiahnuť prostredníctvom odkazov nižšie. Dostupnou je pre Android a iOS zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Slovensko v mobile
Slovensko v mobile
Developer: Slovensko IT, a.s.
Price: Free
‎Slovensko v mobile
‎Slovensko v mobile
Developer: Slovensko IT a.s
Price: Free

Ako aktivovať aplikáciu Slovensko v mobile?

Potom, ako spustíte aplikácie Slovensko v mobile, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. Pre aktiváciu aplikácie je potrebné využiť portál svm.slovensko.sk (resp. ep.slovensko.sk). Následne, ako zvolíte možnosť Aktivovať aplikáciu, tak je potrebné odsúhlasiť podmienky používania aplikácie a Vytvoriť prístupový PIN.

V ďalšom kroku, ako si vytvoríte prístupový PIN, tak je potrebne vložiť aktivačný PIN.

Ku aktivačnému kódu sa dostanete prostredníctvom stránky ep.slovensko.sk. Konkrétne prostredníctvom tlačidla Aktivovať online. Potom, ako zvolíte túto možnosť, tak vás webová stránka vyzve k prihláseniu sa prostredníctvom čítačky karty a elektronického občianskeho preukazu.

Webový portál vám následne vygeneruje aktivačný kód, ktorý je potrebné vložiť do mobilnej aplikácie. Potom dôjde k spárovaniu aplikácie s vašim účtom.

Slovensko v mobile_navod ako aktivovat aplikaciu_8
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Následne na portáli ep.slovensko.sk nájdete spárované zariadenia, prostredníctvom ktorých sa budete môcť prihlásiť do rôznych služieb štátu. Samozrejme, nechýba možnosť pridania ďalšieho telefónu, či odstránenie existujúcich zariadení, ktoré máte prepojené s vašim účtom.

Slovensko v mobile_navod ako aktivovat aplikaciu_10
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Na čo slúži aplikácia Slovensko v mobile?

Počas predstavenia mobilnej aplikácie sme mohli počuť o funkciách, ktoré by uvítal každý občan, ktorý aktívne ale aj občasne komunikuje so štátom. Má ísť napríklad o možnosť vygenerovania výpisov z rôznych registrov, notifikácie na platnosť emisnej a technickej kontroly vozidla, podávanie žiadostí na vybavovanie dokladov a podobne. Tieto funkcie ale nateraz v aplikácii nehľadajte. Dôvodom je, že ich nenájdete. V súčasnosti aplikácia umožňuje zjednodušiť proces prihlásenia sa do portálu Slovensko.sk a ďalších online služieb štátu.

Slovensko v mobile overovaci kod_11
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Okrem iného v aplikácii nájdete ešte kalendár. Nové funkcie by mali ale pribudnúť v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

„Do dvoch rokoch vybudujeme úplne nový digitálny systém služieb štátu, nové Slovensko.sk, ktoré uľahčí život všetkým. Na novom portáli občania nájdu všetky užitočné informácie aj návody, ako riešiť svoje životné situácie. V budúcnosti budú mať vo svojom osobnom profile napríklad aj schránku správ, kam im úrady budú doručovať dokumenty na podpis. Cez mobil budeme môcť tiež zaplatiť napríklad aj miestne poplatky, alebo daň za psa, a konečnou fázou bude, že v mobile budeme mať aj samotné doklady ako sú občiansky či vodičský preukaz. Výsledkom bude fungujúci digitálny štát s dobrými a kvalitnými službami pre občanov,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Nateraz aplikácia je užitočnou pre ľudí, ktorí na dennej báze pracujú s webovým portálom Slovensko.sk, či inými online službami. Skráti im čas potrebný na prihlásenie sa do služieb a odpadnú im starosti súvisiace s prihlasovaním sa do online služieb pomocou čítačky kariet. Bežný občan, ktorý využívane online služby štátu pomenej, aplikáciu nateraz natoľko neocení. Pevne ale veríme, že sa to čoskoro zmení a vývojári do aplikácie pridajú v dohľadnej budúcnosti nové funkcie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close