APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako môžete zistiť, ktoré údaje o vás zhromažďujú Android aplikácie?

Aké údaje o nás vedia zhromažďovať naše obľúbené aplikácie? Zistite to pomocou tejto novej funkcionality v Obchode Play.

O bezpečnosti našich údajov na internete sa hovorí čoraz viac. Na kredite firmám pridáva napríklad transparentnosť. Týmto smerom sa už dlhšiu dobu uberá App Store a po novom aj Obchod Play. Každý developer musí poskytnúť informácie o tom, aké rôzne údaje o používateľovi zbiera.

Skontrolovanie ešte pred stiahnutím

V posledných dňoch ste si pri aplikáciách v Obchode Play mohli všimnúť novú sekciu s názvom Zabezpečenie údajov. Táto sekcia pomaly pribúda pod viacerými aplikáciami. Kompletne vyplnenou zo strany vývojárov musí byť do 20. júla. Sekcia Zabezpečenie údajov nám slúži na to, aby sme ešte pred stiahnutím vedeli to, aké rôzne informácie vie aplikácia zbierať. Používateľ sa tak vďaka tejto transparentnosti vie slobodne rozhodnúť o tom, či si danú aplikáciu stiahne alebo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem zhromaždených údajov si viete pozrieť aj tie údaje, ktoré sú zdieľané s inými firmami. Zväčša ide o údaje, ktoré vývojári aplikácie zdieľajú z reklamných dôvodov. V zozname zhromaždených údajov nájdete napríklad vašu polohu, rôzne osobné údaje ako meno, e-mailovú adresu, či vaše id. Tieto údaje sú pri každej aplikácií rôzne. To, že sú v zozname napísané ale neznamená, že ich aplikácia všetky aj zbiera.

obchod play zhromaždené údaje
Zdroj: vosveteit.sk

Na výber a zber údajov totiž slúžia rôzne algoritmy, ktoré rozhodujú o tom, ktoré údaje od používateľa si uchovajú. Týmto zoznamom ale dávajú vývojári najavo, že akúkoľvek informáciu z daného zoznamu si o vás môžu uchovať.

Kde tento zoznam nájdem?

Sekcia Zabezpečenie údajov zatiaľ nie je dostupná pri každej aplikácií. V priebehu budúceho mesiaca, sa to ale zmení. Jej prítomnosť si viete skontrolovať otvorením konkrétnej aplikácie v Obchode Play. Ak je daná sekcia pre aplikáciu vytvorená, tak sa bude nachádzať pod obrázkami. Kliknutím na šípku otvoríte danú sekciu, ktorá vám poskytne skrátené informácie. Pre plný zoznam údajov, ktoré aplikácia uchováva kliknite na Zobraziť podrobnosti. To vám otvorí zoznam, ktorý ste mohli vidieť vyššie.

obchod play zabezpečenie údajov 1
Zdroj: vosveteit.sk

Otvorením každej jednej položky v zozname si viete zobraziť aj dôvod zhromažďovania daného údaju. Pri istých položkách taktiež môžete vidieť výraz Nepovinné.

Ako sme už spomenuli vyššie, aj týmto spôsobom sa snaží Google o zvýšenie svojho kreditu. Tieto údaje ešte nemusia poskytovať všetky aplikácie, no to sa zmení 20. júla. Odvtedy totiž majú všetci vývojári povinnosť poskytnúť údaje, ktoré môžu zhromažďovať. Ak tieto údaje nedoplnia, tak ich aplikácie budú z obchodu vyradené.

A čo si o tomto kroku myslíte vy? Pomôže táto forma transparentnosti Obchodu Play a samotnému Googlu? Napíšte svoj názor dolu do komentára.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close