ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google Play dostáva sekciu, ktorá vám ukáže, aké údaje vývojári aplikácií o vás zbierajú

V Google Play pribudla sekcia Bezpečnosť údajov, ktorá vám sprostredkuje informácie o tom, aké dáta o vás vývojári aplikácií zbierajú a ako s nimi ďalej pracujú.

Apple ešte koncom roku 2020 urobil malú revolúciu, keď začal v obchode s aplikáciami zobrazovať informácie o tom, ku akým dátam pristupujú vývojári aplikácií. Neskôr podobný zámer oznámil aj Google v súvislosti s obchodom Play s tým, že funkciu sprístupnia neskôr.

Najnovšie Google prostredníctvom svojho blogu hlási, že začína zavádzať do obchodu Play obdobnú funkciu, aby bol bezpečný a najmä transparentný, keďže pred inštaláciou aplikácií uvidíme, ku akým dátam žiada aplikácia prístup.

V Google Play pribudla sekcia Bezpečnosť údajov

Spoločnosť prostredníctvom svojich stránok informuje, že dnešným dňom začína sprístupňovať novú sekcie v obchode Play. Ide konkrétne o sekciu Bezpečnosť údajov. Ako už asi tušíte, tak v tejto sekcii nájdete informácie o tom, ku akým dátam pristupujú vývojári aplikácií a hier. Rovnako vám sekcia sprostredkuje informácie aj o tom, ako je s týmito dátami ďalej narábané a ako sú zabezpečené, hovorí Google.

„Používatelia chcú vedieť, na aký účel sa ich údaje zhromažďujú a či vývojár zdieľa používateľské údaje s tretími stranami. Okrem toho chcú používatelia pochopiť, ako vývojári aplikácií zabezpečujú údaje používateľov po stiahnutí aplikácie.“ vysvetľuje Google.

Ďalej treba uviesť, že aktuálne nie pri všetkých aplikáciách uvidíte tieto informácie. Dôvodom je, že vývojári majú povinnosť doplniť ich do 20. júla. Potom, ako ich vyplnia, tak sa zobrazia. Samozrejme, ak vývojár tieto informácie nesprístupní v stavenom termíne, tak aplikácia bude následne z obchodu odstránená.

sekcia Bezpecnosti Google Play_data ku ktorym pristupuju aplikacie_2
Zdroj: Google

„Používateľom sa dnes v Google Play začne zobrazovať sekcia Bezpečnosť údajov a vývojári musia túto sekciu pre svoje aplikácie vyplniť do 20. júla.“

Google okrem iného spomína, že zavedením tejto sekcie pokračujú v úsilí zvyšovania bezpečnosti. Spoločnosť napríklad pripomína funkciu, ktorá umožňuje udeliť aplikáciám dočasné povolenia prístupu k rôznym častiam smartfónu. Inými slovami, namiesto toho, aby mohli aplikácie neustále pristupovať napríklad k polohe telefónu, tak im môžeme udeliť povolenie tak, že ho môžu používať len v čase, kedy pracujeme s aplikáciou.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close