Na palube ISS horelo: Viac ako 1 500 zapálených plameňov viedlo k niekoľkým vedeckým prvenstvám

Počas uplynulých štyroch rokov vedci skúmali správanie plameňov v prostredí mikrogravitácie. Výskum ACME im umožnil lepšie pochopiť oheň.

Na palube ISS horelo. Experiment rozšíril naše chápanie ohňa.
Zdroj: NASA

Ako sa hovorí: Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Denne ho využívame na kúrenie, varenie alebo výrobu elektriny, no ak sa vymkne spod kontroly, môže napáchať obrovské škody. Vedci vo svojej novej štúdii porušili jedno z najzakladanejších pravidiel a hrali sa s ohňom, pretože aj napriek tomu čo o jeho správaní vieme, veľké množstvo vecí ostáva záhadou, píše portál Universe today.

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice sa ešte v roku 2017 začala séria experimentov ACME (pozn. redakcie: Advanced Combustion via Microgravity Experiments), ktorá skúmala vlastnosti ohňa v prostredí mikrogravitácie. V šiestich experimentoch úspešne pozorovali správanie nepremixovaných plameňov. Ide o druh ohňa, pri ktorom sa nemieša palivo a okysličovadlo a vzniká napríklad pri horení sviečky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prostredie mikrogravitácie výskumníkom umožnilo preskúmať správanie ohňa bez prítomnosti gravitácie a podarilo sa im zistiť aké fyzikálne zákony zodpovedajú za štruktúru plameňov. Na základe poznatkov, získaných z projektu ACME môžu inžinieri na Zemi vytvoriť pece alebo tepelné elektrárne, ktoré sú výkonnejšie a menej škodlivé pre prostredie.

„Na palube ISS sme zapálili viac ako 1 500 plameňov, čo je približne trikrát viac, než sa pôvodne plánovalo. Počas experimentu sme dosiahli aj niekoľko prvenstiev, najmä pri vytvorení sférického ohňa,“ vyjadril sa Dennis Stocker podieľajúci sa na projekte ACME.

Počas štyroch a pol roka, čo projekt fungoval ho podporilo 50 vedcov z NASA Glenn. 30 astronautov na ISS sa staralo o prípravu potrebnej techniky, aby každý zo šiestich výskumov prebehol tak, ako má. Všetko zariadenie spojené s projektom sa muselo odložiť, aby mohol prebehnúť nasledujúci experiment s pevným palivom SoFIE. Stanicu opustí v nasledujúcich mesiacoch, no v budúcnosti sa vráti a astronauti budú vo výskumoch pokračovať.

Oheň v stave beztiaže

Najzaujímavejšie výskumy dokázali to, že materiály môžu horieť niekoľko minút aj v prípade ak neprúdi okolo nich vzduch. Počas experimentu E-FIELD zas vedci dokázali, ako môžu elektrické polia znížiť emisie vznikajúce počas horenia. Vedcom sa po prvýkrát podarilo demonštrovať plamene v tvare sféry a to počas experimentu Flame Design. Počas tohto experimentu zároveň pozorovali tepelnú stratu vedúcu k uhaseniu väčších plameňov.

Prostredie mikrogravitácie vplýva nielen na štruktúru plameňov, ale aj na ľudské telo. Dnes je dokázané, že počas dlhšieho pobytu v beztiažovom stave dochádza k fyziologickým a biochemickým zmenám. Astronauti prechádzajú atrofiou svalov, zmenami kostí a mení sa aj štruktúra ich srdca a žíl. Vplyv mikrogravitácie na ľudské telo dokázal astronaut Scott Kelly, ktorý strávil vo vesmíre 340 dní. Počas svojho pobytu posielal na Zem vzorky a vedci zistili, že v jeho tele nastali štrukturálne zmeny v chromozómoch.

Keď sa astronaut vrátil na Zem, 91% jeho génov sa vrátilo do normálu, no deväť percent sa do pôvodného režimu vrátiť nedokázalo. Testy ukázali okrem iného aj pokles jeho mentálnych zručností.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre