Spravodajstvo

Anonymous tvrdia, že hackli cez 4 000 ruských a bieloruských tlačiarní, cez ktoré im poslali túto správu!

Hackerský kolektív GhostSec, ktorý sa hlási ku hodnotám Anonymous, tvrdí, že hackol cez 4 000 ruských a bieloruských tlačiarní.

Hackerský kolektív Anonymous znova udrel. Len niekoľko hodín dozadu sme upozorňovali na to, že Anonymous odstavili stránku bieloruskej spravodajskej služby. Teraz prichádzajú s ďalším kybernetickým útokom.

Anonymous poslali Rusom a Bielorusom správu

Hackerská bunka GhostSec prostredníctvom sociálnej siete Twitter zverejnila príspevok, v ktorom píše, že hackli  viac ako 4 000 tlačiarní naprieč Ruskom a Bieloruskom. Hackeri v správe, ktorú vytlačili naprieč domácnosťami a úradmi, odkazujú na 16. kapitolu Listu Rimanom v Novom zákone kresťanskej Biblie.

„Teraz vás prosím, bratia, poznačte si tých, ktorí spôsobujú roztržky a pohoršenia, ktoré sú v rozpore s náukou, ktorú ste sa naučili. Držte sa od nich ďalej.“ píšu hackeri v správe, ktorú vytlačili naprieč domácnosťami a úradmi.

GhostSec v rámci publikovaného listu vyššie ďalej prízvukujú, že im ide o skoré ukončenie vojny na Ukrajine. Rovnako hovoria, že nepodporujú vo vojne ani jednu stranu, ale ľudí každej krajiny.

Rusi majú obmedzený prístup k informáciám

Pre tých, ktorí nevedia, tak naprieč Ruskom panuje prísna cenzúra informácií o vojne na Ukrajine. Média môžu v súvislosti s vojnou publikovať len správy, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. Kremeľ vojnu naprieč domácim publikom prezentuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“, ktorej cieľom je zaistenie ochrany obyvateľov v oblastiach východnej Ukrajiny. Fotografie, videá, ale aj tisícky správ, či ľudia utekajúci do bezpečia, ukazujú, že tomu tak nie je.

Mimochodom, ide už o druhý kybernetický útok na ruské tlačiarne. Ešte v priebehu marca hackeri distribuovali naprieč domácnosťami správy o tom, aké zverstvá vykonáva Putinov režim u nášho východného suseda.

Nejde o ojedinelý kybernetický útok hackerskej bunky GhostSec

GhostSec ďalej dáva do pozornosti aj nedávny únik dát zo spoločností Rostelecom RU, mediálnej skupiny Vyberi Radio a štátnej agentúry Air Central Agency.

Rostelecom RU je ruský mobilný operátor. Hackeri v súvislosti s týmto kybernetickým útokom publikovali viac ako 700 tisíc záznamov, ktoré obsahujú mená, e-mailové adresy, telefóne čísla, logy a ďalšie informácie o klientoch spoločnosti. Ako časť týchto materiálov vyzerá, sa môžete pozrieť nižšie v náhľade.

V prípade spoločnosti Vyberi Radio ide o jednu z najväčších mediálnych skupín v krajine, ktorá zastrešuje viac ako stovku regionálnych rádií. Denný zásah tejto skupiny rádií je približne 8 miliónov poslucháčov. Zo serverov spoločnosti uniklo 1,5 milióny e-mailových správ, ktorých veľkosť je cez 430 GB. Dostupné sú k stiahnutiu prostredníctvom serverov DDoSecrets.

Air Central Agency (Rosaviatsiya) je federálnou agentúrou pre leteckú dopravu v Rusku. Pri tomto útoku hackeri odstránili zo serverov úradu 65 terabajtov dát. Tento útok sa dostal extra do pozornosti aj z dôvodu, že Rosaviatsiya nemala vytvorené zálohy dát, ktoré hackeri vymazali.

Pre tých, ktorí nevedia, tak hackeri z celého sveta pod hlavičkou Anonymous krátko potom, ako Rusko začalo vojnu u nášho suseda, oznámili, že pomôžu Ukrajine na kybernetickom fronte.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close