Spravodajstvo

Hackeri z Anonymous hackli naprieč ruskými domácnosťami tlačiarne. Vytlačili tisíce dokumentov o dianí na Ukrajine

Dostupnosť informácií je kľúčovou, aby Rusi vedeli, aké zverstvá robí Putinov režim naprieč Ukrajinou.

Hackeri z Anonymous získavajú v posledných týždňoch čoraz viac pozornosti. Dôvodom je, že potom ako Rusko začalo inváziu naprieč Ukrajinou, tak sa zapojili do konfliktu s cieľom, aby pomohli našim susedom. V uplynulých dňoch sme mohli čítať o viacerých úspešných útokoch. Napríklad v priebehu včerajšieho dňa hackeri napadli Roskosmos, ruskú vesmírnu agentúru pričom odkryli časť dokumentov. Alebo sme mohli čítať o útokoch na kľúčovú infraštruktúru krajiny. Ide napríklad o najväčšieho prevádzkovateľa siete ropovodov na svete, spoločnosť Transneft.

Hackeri rovnako napadli aj tisíce bezpečnostných kamier naprieč Ruskom, ktoré sprístupnili verejnosti a zároveň prostredníctvom nich zobrazovali správy o zverstvách, ktoré robí Putinov režim na Ukrajine. Nejde však o jediné útoky, ktoré hackeri zrealizovali. Môžeme rovnako spomenúť aj to, že sa im podarilo získať dokumenty z úradu Roskomnadzor, čo je štátny regulátor médií, ktoré odkrývajú to, ako tento úrad funguje. Práve dostupnosť objektívnych informácií naprieč krajinou je vo vysokej miere obmedzená. Tento úrad totiž krátko po začatí invázie obmedzil riadne fungovanie mnohých médií v krajine.

Média naprieč krajinou môžu o vojne na Ukrajine aktuálne informovať len ako o „špeciálnej vojenskej operácii“, a nemôžu ju nazývať ako akt vojny, či inváziu. Rovnako nemôže publikovať iné správy, ako tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. Cieľom týchto opatrení je, aby Rusko malo pod kontrolou informácie, ktoré sú dostupné pre verejnosť. Nehovor viac o tom, že miestny regulátor médií medzičasom zablokoval prístup k viacerým sociálnym sieťam.

Hackeri z Anonymous bojujú proti cenzúre

Hackeri v dôsledku obmedzovania dostupnosti informácií sústreďujú svoju aktivitu aj na média a šírenie informácií. Na jednej strane sa snažia znefunkčniť riadne fungovanie porúrskych médií šíriacich propagandu a na druhej strane, hackeri realizujú útoky, aby pomocou rôznych kanálov šírili informácie o vojne. Nie tak dávno napríklad nabúrali riadny chod štátnych televíznych staníc, prostredníctvom ktorých pustili Rusom zábery z Ukrajiny, aby videli, čo sa deje u ich susedov.

Hackeri rovnako vytvorili aj nástroj, prostredníctvom ktorého môžu ľudia posielať bežným ľuďom v krajine správy o tom, čo sa deje na Ukrajine.

Najnovšie hackeri informujú o ďalšom úspešnom útoku, prostredníctvom ktorého šíria informácie o aktuálnom dianí na Ukrajine. Anonymou píše, že sa im podarilo hacknúť 156 druhov tlačiarní, prostredníctvom ktorých vytlačili desaťtisíce dokumentov naprieč ruskými domácnosťami.

Rovnako dávajú do pozornosti prehliadač Tor, prostredníctvom ktorého je možné obísť cenzúru na internete. Hackeri len niekoľko hodín dozadu uviedli, že sa im medzičasom podarilo touto cestou vytlačiť viac ako 100-tisíc kópií dokumentov.

„Počas 2 hodín sme tlačili antipropogandové a inštalačné pokyny do tlačiarní po celom #Rusku a zatiaľ sme vytlačili viac ako 100 000 kópií. 15 ľudí pracuje na tejto operácii,..“

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close