Aj človek dokáže „vidieť“ pomocou zvuku ako netopiere: Echolokácia sa dá naučiť už za 10 týždňov

V experimente vedci z univerzity Durham skúmali, ako sa môže človek navigovať pomocou odrazených zvukových vĺn.

Echolokáciu a môžeme naučiť už za niekoľko týždňov
Zdroj: Unsplash (Sergi Dolcet Escrig)

Netopiere majú schopnosť echolokácie, vďaka ktorej môžu na základe odrazených zvukov vnímať prostredie v akom sa nachádzajú a to aj v úplnej tme. Nedávny výskum ukázal, že túto schopnosť sa môžu naučiť aj ľudia a to len za desať týždňov, píše portál Science Alert.

Výskumníci z univerzity Durham dokázali v priebehu desiatich týždňov naučiť dobrovoľníkov prekonať prekážky a rozpoznať veľkosť a orientáciu objektov prostredníctvom „klikania“ jazykom. Experiment sa odohral ešte minulý rok a skladal sa z 12 slepých dobrovoľníkov a 14 vidiacich dobrovoľníkov. Hoci si echolokáciu spájame hlavne so zvieracou ríšou, niektorí slepci môžu využívať odrazené zvuky na to, aby sa lepšie orientovali v priestore.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie uvádzajú, že ide o mimoriadne užitočnú vlastnosť, no len malé percento slepcov sa ju dokáže naučiť využívať. Nájdu sa však aj „experti“, ktorí sa snažili echolokáciu učiť už niekoľko rokov. Doteraz však nebolo jasné ako, no výskum dokázal, že stačí „jednoduchý tréning“.

„Nenapadne ma žiadna iná štúdia pracujúca s nevidiacimi dobrovoľníkmi, ktorá by dostala tak pozitívnu spätnú väzbu,“ vyjadrila sa psychologička Lore Thaler z univerzity Durham.

Tréning pozostával z 20 lekcií, ktoré trvali dve až tri hodiny. Zlepšenie nastalo nielen u nevidiacej skupiny, ale aj pri tej vidiacej. Dobrovoľníci sa celé týždne učili ako prejsť bludiskami, v ktorých sa nachádzali cik-cakovité cestičky, „téčkové“ križovatky alebo iné prekážky. Popri tom museli identifikovať veľkosť a orientáciu objektov, s ktorými sa v bludisku stretli. Potrebný zvuk vytvárali „klikaním“ jazyka.

„Videnie“ pomocou zvuku

V posledných lekciách museli dobrovoľníci prejsť bludiskom, s akým sa predtým nestretli. Hoci sa nachádzali v neznámom prostredí a oči mali zakryté, podľa vedcov im to išlo pomerne dobre. Kolízie sa udiali, no v tomto prípade ich bolo podstatne menej ako na začiatku tréningu. Vedci sa domnievajú, že im odrazené zvukové vlny pomohli nájsť správnu cestu bludiskom.

Už predchádzajúce práce naznačovali, že aj ľudia majú schopnosť naučiť sa riadiť sa zvukom. Tento experiment bol však prvým svojho druhu pracujúci s nevidiacimi a vidiacimi ľuďmi v rôznych vekových kategóriách. Echolokáciu podporuje časť mozgu spracúvajúca vizuálne informácie a preto výskumníci nevedeli či sa ju môžu naučiť aj ľudia, ktorí prišli o zrak v mladom veku. Ďalšou nejasnosťou bolo to, ako vplýva vek pacienta na učenie.

S pribúdajúcimi rokmi náš mozog nie je tak plastický ako v mladosti, no zatiaľ čo učenie môže byť náročnejšie, v experimente to zvládol aj 79-ročný človek.

„Ľudia, ktorí sa zúčastnili našej štúdie, uviedli, že školenie v oblasti echolokácie založenej na kliknutí malo pozitívny vplyv na ich mobilitu, nezávislosť a pohodu, čo potvrdzuje, že zlepšenia, ktoré sme pozorovali v laboratóriu, presiahli pozitívny prínos pre život mimo laboratória.“ uviedol doktor Lore Thaler z Katedry psychológie na Durhamskej univerzite

Autori štúdie na záver dodávajú, že aj po troch mesiacoch pociťujú nevidiaci ľudia lepšiu mobilitu, a to práve vďaka schopnosti echolokácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre