Ľudia svojimi vírusmi nakazili zvieratá oveľa častejšie, než sa predpokladalo: Ako to vplýva na šírenie nebezpečných chorôb?

V novom výskume sa vedci pozreli do histórie na prípady, kedy patogén preskočil z človeka na zvieratá.

Ľudia nakazili zvieratá vírusmi častejšie, než sa predpokladalo
Zdroj: Unsplash (Jeremy Manoto) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Medzinárodný výskum vedený univerzitou v americkom meste Georgetown naznačuje, že vírusy infikujúce hlavne ľudí, sa mohli naprieč históriou prenášať na zvieratá oveľa častejšie, než sa predpokladalo.

V štúdii publikovanej 22. marca vedci popísali takmer sto odlišných prípadov, kedy sa ochorenia „vrátili naspäť“, teda prešli z ľudí opäť na zvieratá. Študované prípady sú podobné ako v prípade vírusu SARS-CoV-2, ktorý sa začal šíriť medzi norkami, levmi, tigrami a jeleňmi, píše portál univerzity. Vo svojej práci autori zistili, že takmer polovica skúmaných incidentov sa udiala v prípadoch, kedy boli zvieratá v zajatí. Viac ako polovica prípadov popisuje situáciu, kedy vírusy preskočili z človeka na primátov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto prípade môžu patogény ľahšie prejsť na iného hostiteľa, ak je príbuzný s pôvodným hostiteľom. Svoju úlohu mohol zohrať aj fakt, že primáty boli často v kontakte s ošetrovateľmi.

„Vo svetle pandémie nepochybne vzrástol počet výskumov, ktoré sa zaoberajú prenosom patogénov z človeka na zviera. Myšlienkou našej práce bolo vytvoriť pravidlá, ktoré by v budúcnosti obmedzili prenos našich patogénov na zvieratá,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Gregory Albery.

Vedci majú žalostne málo informácií

Z novej štúdie vyplýva, že si skorej všimneme patogény na miestach, ktoré často navštevujeme a je v našom záujme ich sledovať. Väčšina podobných prác sa zameriava na zvieratá, ktoré môžeme nájsť v zoologických záhradách alebo sa nachádzajú v našej tesnej blízkosti.

„V tomto momente sa žiada opýtať sa, aké udalosti prenosu patogénov na zvieratá našej pozornosti unikajú? Existuje možnosť, že si veľa prípadov nevšimneme. Práve tieto prípady môžu predstavovať riziko nielen pre naše zdravie, ale aj pre zdravie infikovaného živočíšneho druhu,“ vyjadrila sa virologička Anna Fagre.

Nedávno vedci v Spojených štátoch zaznamenali prípady, kedy sa vírus SARS-CoV-2 začal šíriť medzi jeleníkmi bielochvostými. Ide o druh jeleňa obývajúceho Spojené štáty. Vedci vyjadrili svoje obavy ohľadom šírenia vírusu v zvieracích rezervoároch. Predpokladajú, že šírenie vírusu takýmto spôsobom môže viesť k vývoju nových variant.

Nová štúdia prišla s modelom využívajúcim silu umelej inteligencie. Vďaka tomu môžu odhaliť ohrozené druhy živočíchov. Ten je súčasťou väčšieho projektu Verena (pozn. redakcie: Viral Emergence Research Initiative). Projekt Verena využíva databázy a umelú inteligenciu na to, aby zistila ktoré vírusy môžu nakaziť ľudí, aké živočíšne druhy vírusy prenášajú a kedy by mohlo dôjsť k prepuknutiu vírusu. Tieto poznatky môžu byť kritické pre pochopenie, prečo ľudia zdieľajú niektoré ochorenia so zvieratami.

Prechod vírusu z jedného živočíšneho druhu na druhý možno predvídať, píšu autori vo svojej štúdii. Jedným dychom ale dodávajú, že je až zarážajúce, ako málo toho vieme o ochoreniach zvierat žijúcich v prírode.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre