RECENZIA Redmi Note 12 Pro 5G: Aj stredná trieda sa dá spraviť prémiovo
V redakcii nám pristál model Redmi Note 12 Pro 5G, ktorý je prémiovým modelom obľúbenej série od Xiaomi. Ako si však viedol v našom teste?
Stredná trieda zvyčajne patrí medzi najobľúbenejšie kategórie smartfónov v oblasti výbavy, no najmä ceny. Vyrobiť však dobrú strednú triedu smartfónu vôbec nie je jednoduché, keďže výrobca v takomto smere musí vytvoriť smartfón, ktorý bude zvýrazňovať dôležité špecifikácie, ktoré používateľ vyžaduje. Rovnako ale musí zvážiť, kde spraví nejaký ten kompromis, aby mohol udržať aj nižšiu cenu zariadenia. Známym výrobcom, ktorý na trh prináša kvalitné telefóny strednej triedy, je aj spoločnosť Xiaomi. A skutočne vydarenou sériou, ktorá ponúka výhodnú cenu a sľubnú výbavu, je aj séria Redmi Note 12. Aj preto sme sa rozhodli, že otestujeme jeden z najlepších modelov tejto série na našom trhu, ktorým je Redmi Note 12 Pro 5G. Ako si tento smartfón viedol v našom teste? Pozrite sa a inšpirujte sa ďalším telefónom možno aj pre vás!
Redmi Note 12 Pro 5G: Balenie a konštrukcia
Xiaomi spolu aj so svojimi dcérskymi značkami ako je Redmi a POCO vždy vsádza na istotu a balenie telefónov je zvyčajne rovnaké. Aj pri rozbaľovaní Redmi Note 12 Pro 5G nás bude čakať pomerne bohaté balenie, v ktorom nájdeme samotný telefón, silikónový obal, spinku na vytiahnutie slotu pre SIM karty, nabíjací kábel, 67W adaptér pre nabíjanie a niekoľko návodov. V balení teda nájdeme všetko, čo budeme k základnému používaniu telefónu aj jeho nastaveniu potrebovať, pričom adaptér pre nabíjanie bezpochyby poteší, keďže ide o najvýkonnejší adaptér, aký telefón podporuje.
Prejdeme ku konštrukcii zariadenia, ktorá je elegantná, no miestami aj nepraktická. Rozmery modelu sú 163 x 76 x 8mm a telefón váži 187 gramov. V dnešnej dobe teda ide o pomerne priemerný telefón v oblasti rozmerov, no aj hmotnosti. Plastové rámiky okolo telefónu sú matné, pričom ide o pomerne príjemnú súčasť konštrukcie. Redmi Note 12 Pro 5G disponuje menej zaoblenými hranami ako niektoré konkurenčné telefóny na trhu, čo sa dokáže odraziť na príjemnom držaní zariadenia v ruke počas jeho používania, no aj hrania. Chcela by som ale spomenúť, že určite nejde o telefón, ktorý by sme používali len v jednej ruke, najmä ak máte menšie ruky ako ja. Na veľkosť sa dá ale skutočne rýchlo zvyknúť.
Prejdeme aj k zadnej strane telefónu, ktorý sa ku nám dostal vo farbe Onyx Black. Zadná strana je vyrobená zo skla a ide o lesklú stranu. Ako ste teda určite správne pochopili, Redmi Note 12 Pro 5G je bezpochyby lapačom odtlačkov prstov. Aj preto teda oceňujem silikónový kryt, ktorý som našla v balení a zariadenie som doň okamžite uložila. Spracovanie však považujem za skutočne kvalitné a naozaj by som pri tomto modeli nepovedala, že v ruke držím strednú triedu telefónu.
Displej patrí medzi prednosti zariadenia
Pri používaní strednej triedy telefónu zvyčajne nemám veľké očakávania a skôr očakávam priemer. Tu som však narazila na skutočnú prednosť telefónu, ktorou je jeho displej. Ten má uhlopriečku 6.67″ a OLED panel s podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie, Dolby Vision, HDR10+ a rozlišením 1080 x 2400 pixelov. O ochranu displeja sa stará Corning Gorilla Glass 5. Celkový zážitok pri používaní displeja musím vyzdvihnúť, pretože opäť spomínam, že som nemala pocit, že používam telefón klasifikovaný ako strednú triedu. Farby displeja sú jasné a živé, pričom používanie telefónu bolo v tejto oblasti skutočne príjemné.
Neprehliadnite
Súčasťou displeja je aj selfie snímač fotoaparátu, ktorý sa nachádza v priestrele v strednej časti displeja. Tento priestrel je už takou klasikou pri smartfónoch takmer akejkoľvek triedy telefónov, pričom naň vsadil aj Redmi Note 12 Pro 5G. Selfie snímač fotoaparátu má mimochodom 16 megapixelov a aj keď nejde o úplne najlepší snímač na trhu, tak fotografie môžem skutočne pochváliť.
Fotoaparát poteší aj keď nejde o špičku vo svojom obore
Prejdeme aj k fotoaparátu, ktorý model Redmi Note 12 Pro 5G prináša v zložení troch snímačov. Hlavným snímačom fotoaparátu je pritom 50-megapixelový Sony IMX766, ktorý vieme nájsť aj v prémiových telefónoch ako je Xiaomi 12 či Xiaomi 13 Lite. Tento snímač dopĺňa aj ultraširokouhlý snímač s 8 megapixelmi a 2-megapixelový makro snímač. Toto zloženie je na strednú triedu smartfónov úplne v poriadku, širokouhlý snímač pritom dokáže vytvárať skutočne pekné snímky, ktorých vzorku si prinesieme nižšie (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Vzorky fotografií v plnej kvalite si môžete pozrieť na tejto adrese vrátane ďalších snímok).
Ultraširokouhlý snímač je taktiež samozrejmosťou v telefónoch. Čo ma ale pomerne sklamalo je prítomnosť 2-megapixelového makro snímača v telefóne, ktorý už do strednej triedy určite nepatrí. V telefóne by som si tak vedela predstaviť napríklad telefoto snímač, ktorý by už nebol tzv. „do počtu“.
Nočný režim si v telefóne Redmi Note 12 Pro 5G viedol taktiež obstojne. V niektorých prípadoch si síce fotoaparát snímky prikrášlil oproti realite, no osobne nemám smartfónu čo vytknúť v tomto smere. Pri fotoaparáte je ale jedna snímka lepšia ako tisíc slov, preto sa nižšie môžete pozrieť na ďalšie vzorky.
Nakoniec musím spomenúť aj video, ktoré sa v prípade Redmi Note 12 Pro 5G podporuje až pri 4K 30fps. Práve v tejto kvalite som natáčala ako denné, tak aj nočné video a príjemným bonusom pre zariadenie je aj prítomnosť optickej stabilizácie obrazu. Osobne musím povedať, že táto súčasť pri fotoaparátoch je pre mňa dnes už akousi nevyhnutnosťou, keďže nikto z nás nechce mať video roztrasené a nestále ak sa náhodou pohybujeme.
Redmi Note 12 Pro 5G ponúka príjemnú výdrž batérie
Tak ako som očakávala, tak Redmi Note 12 Pro 5G nemá problém vydržať bez nabíjania aj celý deň. Smartfón ma tak v tomto prípade príjemne potešil, keďže som nemusela počas dňa riešiť, kde by som ho nabila a kedy si na to musím vyhradiť čas. Batéria má v prípade tohto telefónu kapacitu 5000mAh, čo je dnes akýmsi štandardom. Pri hraní hier som s telefónom dokázala pokojne vydržať aj dve hodiny a stále mi zostalo dostatok kapacity na to, aby som zariadenie mohla využiť napríklad pre sledovanie videí, surfovanie na internete alebo sociálnych sieťach alebo telefonovanie. Ak by som teda mala klasifikovať zariadenie podľa jeho výdrže batérie, zaradila by som ho medzi telefóny, ktoré bez problémov vydržia bez nabíjačky celý deň.
Pri nabíjaní sa stretneme s podporou 67W adaptéru, teda model dokážeme nabiť pomerne rýchlo. Keď som sa rozhodla testovať nabíjanie modelu Redmi Note 12 Pro 5G, plnú kapacitu batérie som nabila za necelú hodinu, konkrétne 54 minút. Ak by som však chcela telefón nabiť bleskovo, už za 4 minúty som mala 15%, pričom 50% som nabila za 20 minút a 90% som dosiahla za 35 minút. Bezdrôtové nabíjanie pri Redmi Note 12 Pro 5G hľadať nemusíme, no predpokladám, že by ho tam nikto z vás nehľadal. Predsa len sa stretávame so strednou triedou telefónov aj keď to tak v niektorých prípadoch nevyzerá.
MediaTek Dimensity 1080 u mňa prešiel obstojne
S čipsetmi od spoločnosti MediaTek som mala skúsenosti aj pred týmto modelom a vo väčšine prípadov boli pozitívne. Zatiaľ čo v minulosti mali skôr negatívne reakcie zo strán používateľov, dnes už to neplatí. Spoločnosť MediaTek totiž v poslednej dobe prináša čipsety s nižšou cenou, no prémiovým výkonom a množstvom výhod. V prípade Redmi Note 12 Pro 5G sa môžeme stretnúť s čipsetom MediaTek Dimensity 1080, ktorý je bezpochyby jedným z lepších čipsetov spoločnosti. Výkonu má stále na rozdávanie a nemala som s ním problém vykonávať aj náročnejšie úkony.
Ako benchmarkovú hru som si pre tento model vybrala pomerne novinku, závodnú hru Ace Racer. Nejde síce o úplne náročnú hru, no výkon si zo strany telefónu vyžaduje tak či tak. Pred začiatkom hry som sa musela mierne pohrať s jej nastaveniami, keďže najvyššie detaily a obrazovú frekvenciu nedokázal telefón spracovať. Pri jej správnom nastavení som však dokázala s telefónom pracovať skutočne obstojne a dovolím si povedať, že by Redmi Note 12 Pro 5G nemal problém spracovať aj náročnejšie hry.
Rovnako som s telefónom podstúpila aj benchmarkový test v rámci benchmarku 3DMark. V tomto teste som rovnako narazila na bezproblémové správanie telefónu aj pri opakovanom vykonávaní testu. Výsledky boli pomerne rovnaké aj pri opakovanom testovaní a výraznejšie sa nezmenila ani teplota zariadenia. Redmi Note 12 Pro 5G som testovala pomocou testu Wild Life Extreme, pri ktorom model dosiahol 630 bodov. Teplota telefónu pritom mala 30% a po piatich opakovaniach testu stúpla na 32%. Pre lepšie porovnanie výkonu, zariadenie možno porovnať so smartfónmi ako Galaxy M33, Realme 10 Pro Plus či Galaxy A53 5G, prípadne Huawei Nova 8.
Redmi Note 12 Pro 5G ďalej ponúka aj interné úložisko typu UFS 2.2, pričom náš telefón ponúkal kapacitu 128GB. Pamäť RAM telefón ponúka s veľkosťou 6GB, pričom ide o typ LPDDR4X.
Redmi Note 12 Pro 5G ponúka aj ďalšie prémiové súčasti
Základ telefónu sme si popísali, čo ďalej? Rada by som spomenula, že Redmi Note 12 Pro 5G ponúka možnosť využitia dvoch kariet SIM naraz, no podporu pre eSIM v jeho prípade nemusíme očakávať. Príjemným prekvapením je podpora ochrany voči vode a prachu v podobe certifikácie IP53. Telefón sa teda chráni voči prachu a rovnako aj voči vniknutiu vody pri tryskajúcom prúde z viacerých smerov.
Spomenúť musím aj verziu operačného systému, s ktorým Redmi Note 12 Pro 5G prichádza na trh. V telefóne nájdeme pri prvom zapnutí systém Android 12 spolu s nadstavbou MIUI 14. Aktualizácia pre telefón na Android 13 zatiaľ neprišla, no očakávame, že ju používatelia začnú evidovať už vo veľmi blízkej dobe. Podpora pre ďalší operačný systém sa očakáva aj pre Android 14. Používatelia by teda mali evidovať bezpečnostné aktualizácie až do októbra 2026.
Za spomenutie pri telefóne stoja aj duálne reproduktory, ktoré patria medzi kvalitnejšie na trhu. Veľkým bonusom pre telefón je aj prítomnosť 3.5mm jacku, ktorý sa z telefónov čoraz viac vytráca. Ak teda preferujete pripájanie slúchadiel či iných zariadení káblom, nebudete musieť zháňať redukciu z USB-C na 3.5mm jack. Telefón týmto konektorom disponuje. Vyzdvihla by som aj spoľahlivý skener odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza v tlačidle vypínania. S týmto skenerom som nemala počas používania žiadny problém. Musím taktiež povedať, že toto riešenie odomykania telefónu ponúka spoľahlivosť aj praktickosť.
Redmi Note 12 Pro 5G: Finálny verdikt
Ako som už v úvode spomenula, stredná trieda smartfónov zvyčajne prináša niekoľko kompromisov. Tie som pocítila aj počas testovania Redmi Note 12 Pro 5G. Jeho používanie som si však užila. A ak by som si hľadala telefón práve z tejto triedy, zrejme by patril medzi mojich favoritov. Zhrnieme si teraz však jeho plusy a mínusy, keďže som pri ňom mala čo rozoberať.
Veľkým plusom z mojej strany je jeho výkon, ktorý je v jeho cenovej kategórii skutočne prémiový. Taktiež som si užila jeho výdrž spojenú s rýchlym nabíjaním, keďže som neriešila, kedy budem telefón nabíjať a ani ako dlho. Vyzdvihnúť musím aj displej či hlavný širokouhlý snímač fotoaparátu s OIS. Plusom je za mňa aj prítomnosť 3.5mm jacku pre slúchadlá. Príjemnou súčasťou je navyše ochrana voči vode a prachu na úrovni IP53.
Menším mínusom je za mňa prítomnosť tretieho snímača fotoaparátu, teda 2-megapixelového makro snímača. Rovnako by som si vedela predstaviť, že by model mohol prísť na trh už s Androidom 13. Tým by si mohol zabezpečiť ešte dlhšiu softvérovú podporu.
Všetky tieto mínusy však kompenzuje cena, ktorá je pre tento model skutočne luxusom. Ak by ste sa rozhodli pre kúpu modelu Redmi Note 12 Pro 5G, zaplatili by ste zaň okolo 300€, prípadne viac. Táto cena sa týka pamäťovej konfigurácie 6+128GB a podľa môjho názoru ide o skutočne priaznivú cenovku. Ako jeho približného konkurenta by som na našom trhu považovala model Xiaomi 13 Lite či nedávno predstavený Redmi Note 12 Pro+ 5G s podporou 120W nabíjania a 200-megapixelovým hlavným snímačom fotoaparátu. Oba modely však u nás stoja už 499€. Preto ak hľadáte telefón s nižšou cenou, no výbavou, ktorá vás nenechá v problémoch, Redmi Note 12 Pro 5G môže byť pre vás skvelou voľbou.
Komentáre