Prežijú vesmír, ale aj teploty blízko absolútnej nuly: Vedci našli v živici uväzneného nesmrteľného tvora

Pomalky sú organizmy, ktoré dokážu prežiť takmer všetko. Fosílie však po sebe nechávajú len zriedka.

V živici našli vedci mimoriadne vzácnu vzorku nesmrteľného tvora - pomalky.
Zdroj: Unsplash (Natalia Soto), Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Tardigrady alebo inak aj pomalky, sú drobné bezstavovce s veľkosťou najviac 1 milimeter. Známejšie sú najmä kvôli schopnosti prežiť aj tie najextrémnejšie podmienky, napríklad len jeden stupeň nad absolútnou nulou (pozn. redakcie: -272 °C).

Odolnosť pomaliek skúmali rôzne vedecké experimenty. Najznámejším je ten z roku 2007, kedy tieto drobné organizmy vystavili vákuu vesmíru a škodlivej solárnej radiácii. Po návrate na Zem živočíchy nielen prežili, no dokázali sa bez problémov reprodukovať. Nájsť ich môžeme takmer všade – od morských, sladkovodných až po pevninské prostredie. Aby toho nebolo málo, podarilo sa im prežiť všetkých päť masových vymieraní života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomalky sú relatívne malé a kvôli zloženiu tela nezanechávajú často fosílie. Jednu sa ale vedcom z Harvardskej univerzity podarilo objaviť. V štúdii publikovanej 6. októbra opisujú relatívne modernú pomalku, ktorá sa radí k novému druhu. Je len treťou pomalkou, ktorú vedci objavili v jantári, teda stuhnutej živici.

„Problém v tomto prípade predstavovala veľkosť skúmanej vzorky. Potrebovali sme špeciálny mikroskop na to, aby sme pomalku videli,“ vyjadril sa Marc Mapalo, vedúci štúdie.

Obyčajné mikroskopy dokážu pozorovať väčší hmyz alebo pavúky uväznené v živici. Novoobjavený druh pomalky mal však na dĺžku len 559 mikrometrov, čo je približne polovica jedného milimetra. Našťastie sa telo pomalky skladá z chitínu, ktorý môžu vedci skúmať pomocou laserovej mikroskopie. Tá vedcom umožnila fosíliu preskúmať úplne.

Mimoriadne vzácny objav

Zaujímavosťou v tomto prípade bolo, že pomalka výzorom pripomínala moderné druhy, no líšila sa stavbou vnútorností. Na základe toho získala svoje vlastné delenie. Ako už bolo spomenuté, objavenie fosílií pomalok je mimoriadne vzácne. Doteraz boli vedecky popísané len tri druhy vrátane tohto nového – Paradoryphoribius chronocaribbeus.

„Naša štúdia zahŕňa približne tretinu fosílneho záznamu pomalok,“ vysvetľujú autori štúdie.

Autori štúdie naznačujú, že živica predstavuje pravdepodobne najlepšie miesto, kde možno pomalky objaviť, hoci ani v tomto prípade to nie je jednoduchá úloha. Náleziská jantáru v Burme a baltskom regióne by však mohli priniesť ďalšie vzácne objavy. Pomalky uväznené v jantári sú ale takmer nepostrehnuteľné. Autori výskumu uvádzajú, že na ich objavenie potrebujú mimoriadne pozorovacie schopnosti a aj veľa znalostí.

V živici našli vedci mimoriadne vzácnu vzorku nesmrteľného tvora - pomalky.
Zdroj: Harvard University

Vedci radia pomalky k článkonožcom a predpokladajú, že vznikli niekedy počas kambrickej explózie. Pod ňou sa rozumie rapídne rozšírenie komplexných mnohobunkových živočíchov. Nastala pred približne 530-miliónmi rokov.

Autori štúdie na záver dodávajú, že štúdium pomalok so sebou prináša veľa úskalí. Externá morfológia živočícha nenaznačuje takmer žiadne zmeny, no interná morfológia ukazuje zmeny prebiehajúce v rozmedzí miliónov rokov. Vedci aj naďalej pokračujú vo svojej práci a veria, že sa im podarí nájsť aj ďalšie fosílie miliónov rokov starých pomaliek.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre