Veda a výskum

Pred 100-miliónmi rokov vymrelo množstvo morských živočíchov: Čo sa počas tohto obdobia stalo?

V určitom bode histórie oceány stratili takmer všetok kyslík, ktorý mali. To viedla k masovému vymieraniu života v oceánoch. Čo sa stalo?

Naša planéta si počas svojej evolúcie prešla niekoľkými výraznými klimatickými a environmentálnymi zmenami. Jedna prišla aj pred 100-miliónmi rokov a počas tohto obdobia zmizol kyslík z oceánov, čo viedlo k vymieraniu mnohých vodných druhov.

Čo sa vtedy mohlo stať vysvetľujú dve nové štúdie, za ktorými stoja výskumníci z Northwestern University. V prácach prinášajú nové dôkazy, ktoré pomáhajú chronologicky popísať sled udalostí, ktoré viedli k druhej oceánskej anoxickej udalosti. V rámci výskumu sa zamerali na štúdiu zachovalých mikrofosílií planktónu a usadenín, ktoré získali z troch miest v rôznych častiach sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníkom sa podarilo zistiť, že v prvých fázach udalosti sa oceány acidifikovali, dôsledkom emisií oxidu uhličitého. Tie vznikli kvôli výraznej sopečnej činnosti podmorských vulkánov. Štúdia sa tiež pozerá na zvláštny moment, počas ktorého teploty nakrátko klesli, čo sa dialo v období intenzívneho globálneho otepľovania.

Prísun CO2 môže zmeniť chemické zloženie vody, podnebie a biomineralizáciu. Výskumníci dúfajú, že pochopením udalosti, ktorá sa odohrala pred 100-miliónmi rokov môžu lepšie pochopiť, ako sa v budúcnosti zmenia podmienky dôsledkom rastúcich emisií oxidu uhličitého.

„Okyslenie oceánov a odkysličenie spôsobil masívny únik CO2 zo sopiek. Ide o udalosť, ktorá nám dokáže najlepšie vysvetliť, ako Zem reaguje na veľké množstvá oxidu uhličitého. Vďaka našej práci získavame možnosť pochopiť náš klimatický systém a predpovedať, ako sa bude do budúcna meniť, vysvetľuje Brad Sageman, ktorý je spoluautor oboch štúdií.

Krátke ochladenie oceánu podľa autorov vzniklo kvôli zvýšenej alkalickosti vody, kvôli čomu si oceán „ťahal“ oxid uhličitý z atmosféry. Vedci predpokladajú, že takéto ochladenie sa dá predpovedať, no stále ide len o prechodné obdobie prebiehajúceho otepľovania.

Okyslenie oceánov a vymieranie života

Druhá anoxická udalosť sa považuje za jedno z najvýznamnejších narušení uhlíkového cyklu planéty – kolobehu, počas ktorého sa uhlík pohybuje medzi biosférou, litosférou, hydrosférou a atmosférou. Výskumníci dlhú dobu predpokladali, že počas tohto obdobia hodnoty kyslíku v oceánoch klesli tak výrazne, že začalo množstvo živočíšnych druhov vymierať kvôli nepriaznivým podmienkam.

V jednej zo štúdii sa vedci zamerali na fosilizované dierkavce, čo sú mikroskopické živočíchy obalené ulitou z uhličitanu vápenatého. Pozorovania odhalili, že tieto fosílie mali deformované ulity a objavilo sa aj konzistentné zakrpatenie. Všetky tieto abnormality sa začali s príchodom druhej oceánskej anoxickej udalosti.

„Považujeme ich za optické známky stresu. Predpokladáme, že tento stres mohlo spôsobiť okyslenie oceánu, ktoré by ovplyvnilo spôsob, ako si organizmy budujú svoje ulity,“ tvrdí Gabriella Kitch, jedna z autorov štúdií.

Na otestovanie teórie Kitch a jej kolegovia analyzovali izotopy vápniku v ulitách. Experiment odhalil, že deformácia naozaj vznikla okyslením oceánu.

Čo prispelo k vymieraniu morského života pred 100-miliómi rokov?
Zdroj: Gabby Kitch

V druhej štúdii vedci analyzovali vápenec bohatý na uhličitan vápenatý. Zároveň však vo vrstvách pozorovali absenciu uhličitanu tesne pred začatím anoxickej udalosti. Opäť ide o dôkaz o okyslení oceánov.

Počas anoxickej udalosti nastala aj krátka doba ochladzovania. Výskumníci zistili, že keď sa prestávajú formovať v oceáne karbonáty, vzrastá jeho alkalickosť. V tomto bode získava oceán schopnosť absorbovať CO2 priamo z atmosféry. Upozorňujú však, že schopnosť oceánu pohltiť oxid uhličitý nie je riešením pre súčasnú klimatickú krízu.

Autori štúdie tvrdia, že Zem má pár stabilizačných mechanizmov, no tie prichádzajú so svojou cenou. Po klimatickej zmene pred 100-miliónmi rokov sa síce dala planéta dokopy, no vymieranie vodných organizmov tomu procesu pomohlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close