Pod najaktívnejšou sopkou Stredomoria sa našiel rezervoár magmy. Sopka už v minulosti zabíjala, čo nás čaká teraz?
Autori novej štúdie varujú, že riziko erupcie sa zatiaľ predpovedať nedá, no situáciu treba monitorovať.
Výskumníci odhalili doteraz nepoznaný región mobilnej magmy pod sopkou Kolumbo, ktorá sa nachádza neďaleko gréckeho ostrova Santorín. Existencia magmovej komory zvyšuje šancu na budúcu erupciu, informuje portál AGU.
Výskumníci tak musia nanovo zvážiť riziko, aké sopka predstavuje pre obyvateľov ostrova. Podmorský vulkán Kolumbo už má za sebou históriu erupcií. V roku 1650 zabila sopka 70 obyvateľov ostrova. Táto erupcia bola spôsobená rastúcimi rezervoármi magmy, ktoré sa nachádzali pod povrchom sopky. V novej štúdii výskumníci varujú, že rezervoár dosahuje podobných rozmerov.
Autori štúdie rezervoár objavili pomocou špeciálnej metódy, ktorá vedcom poskytuje obraz vo vysokom rozlíšení na základe vlastností seizmických vĺn. Táto pozorovacia metóda vedcom odhalila zmeny v správaní magmy podmorských sopiek v oblasti, kde sa nachádza aj Kolumbo. Technika skúma rýchlosť šírenia seizmických vĺn, pričom akákoľvek zmena môže naznačovať anomáliu pod povrchom.
„Táto metóda je podobná ako ultrazvuk. Používame zvukové vlny, aby sme zistili, čo sa deje pod sopkou,“ vysvetľuje Paulatto, vulkanológ z Imperial College London a jeden z autorov štúdie.
V rámci výskumu vedci pozorovali výrazné zníženie rýchlosti seizmických vĺn pod sopkou Kolumbo. Táto anomália naznačuje prítomnosť mobilnej magmovej komory pod sopkou. Následne vedci študovali odchýlky v seizmických vlnách, aby lepšie odhadli potenciálne riziko. Autori štúdie zistili, že za rok sa magmový rezervoár zväčší o približne 4-milióny kubických metrov. Napĺňa sa od roku 1650, kedy sopka naposledy vybuchla.
https://www.youtube.com/watch?v=LGAwfXG8bDw&ab_channel=GeologyHub
Neprehliadni
Hrozí nebezpečenstvo?
Ak situácia bude pokračovať, v najbližších 150 rokoch rezervoár dosiahne rovnakú hladinu magmy ako pri poslednej erupcii. Autori štúdie však zdôrazňujú, že zatiaľ nevieme povedať, kedy erupcia nastane. Ak by sa tak stalo, erupcia by bola len o čosi slabšia ako erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Kolumbo sa ale nachádza oveľa bližšie k civilizácii, preto by boli škody výraznejšie. Nachádza sa len 7 kilometrov od populačného centra ostrova Santorín.
Hoci je sopka Kolumbo dôvodom na obavu, erupcia nenastane hneď. Nachádza sa v hĺbke približne 500 metrov, čo nie je až tak veľa. Súčasné odhady expertov naznačujú, že táto hĺbka urobí erupciu ešte explozívnejšiu. Ak by erupcia nastala, možno očakávať vlny cunami a stĺpec popola, ktorý dosiahne výšku až niekoľko desiatok kilometrov.
„S objavmi ako sú tieto dokážeme lepšie pochopiť ako podobné štruktúry fungujú. Zároveň dokážeme vyvinúť lepšie monitorovacie zariadenia pre podmorské sopky,“ tvrdí Jens Karstens, geofyzik z centra pre oceánsky výskum GEOMAR.
Nová štúdia priniesla viac informácií o vulkáne Kolumbo, ktorý sa považuje za najaktívnejší v stredozemnej oblasti. Autori štúdie vysvetľujú, že prostredníctvom tejto techniky by mohli odhaliť aj ďalšie rezervoáre magmy, ktoré sa môžu nachádzať pod inými sopkami. Viacerí experti tvrdia, že momentálne nedostatočne monitorujeme možné sopečné erupcie.
Komentáre