Prečo nie je vesmír plný mimozemských sond? Nová štúdia sa pokúša vysvetliť Fermiho paradox

Podľa mnohých by mal v Mliečnej dráhe existovať okrem nás aj iný život. Prečo sme teda žiaden neobjavili?

Vesmirna civilizacia
Zdroj: Marc Ward / shutterstock.com

Existuje vo vesmíre život? Mnohí vedci veria že áno, aj napriek tomu, že sme ešte žiaden neobjavili. Dnes poznáme veľa teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť, prečo je vesmír tak prázdnym miestom. Všetky sa pokúšajú vysvetliť takzvaný Fermiho paradox, ktorý poukazuje na to, že aj keď by sa v Mliečnej dráhe mali okrem nás nachádzať iné civilizácie, zatiaľ sme nenašli nič, čo by naznačovalo že to tak je.  

Niektoré teórie hovoria, že vesmírne cestovanie nefunguje tak, ako to vidíme vo filmoch. Cesta k najbližším hviezdam trvá aj pokročilým vyspelým civilizáciám dlho. Civilizácie preto vytvárajú menšie kolónie, nie monumentálne galaktické civilizácie. Iné vysvetlenie zas hovorí, že namiesto inteligentného života uvidíme vo vesmíre ich technológiu, napríklad sondy poháňané umelou inteligenciou, vysvetľuje Universe Today.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnohí vedci sa zastávajú názoru, že pri preskúmavaní vesmíru je bezpečnejšie vyslať do vesmíru sondy ako biologické organizmy. Kozmické misie častokrát trvajú roky a počíta sa pri nich s mnohými neznámymi. Sonda nepotrebuje jesť, spať a nevadí jej radiácia. Ak ju postavila vyspelá civilizácia, táto sonda sa bude vedieť sama opraviť alebo vytvoriť ďalšie kópie, ktoré pošle do iných kútov vesmíru. Ľudstvo za 50 rokov vyslalo do vesmíru 5 sond, ktoré opustia našu sústavu a skončia niekde medzi hviezdami. Je bezpečné predpokladať, že ak existujú iné civilizácie, mohli to robiť dlhšie ako my. Prečo sme teda ešte nenašli mimozemskú sondu?  

Prečo nie je vesmír plný robotických sond?

Viaceré štúdie sa dokážu zhodnúť v tom, že kozmická expanzia pravdepodobne bude prebiehať postupne, v jednotlivých bodoch, no dôvody sa môžu líšiť. Možno nie je vesmírne cestovanie jednoduché, možno časť civilizácie nemá túžbu osídliť iné svety a možno tých obývateľných planét nie je až toľko, ako myslíme.  

Nová štúdia súhlasí, že expanzia mimozemských civilizácií by s najväčšou pravdepodobnosťou prebiehala postupne. Zároveň aj to, že by pravdepodobne uplatnili sondy s umelou inteligenciou, namiesto vysielania posádky. Podľa autora štúdie nás však umelá inteligencia, alebo vyspelá civilizácia, nemá dôvod vôbec kontaktovať. Celkovo v tomto prípade platí, že vyspelejšia civilizácia nemá veľa dôvodov kontaktovať menej vyspelú civilizáciu. Výnimkou je, ak by z toho mohli obe civilizácie nejak vyťažiť alebo ak by ich to nič nestálo.  

Všetky tieto faktory naznačujú, že mimozemské sondy neprelietajú Slnečnou sústavou každý deň. Ak náhodou preletia, nemusia sa tu vôbec zastaviť a rovnako ani my si ich nemusíme všimnúť. Výskumníci poukazujú totiž aj na to, že nemáme najmenšiu predstavu o tom, čo môže mimozemské civilizácie alebo mimozemskú umelú inteligenciu motivovať. Nemali by sme predpokladať, že každá civilizácia chce expandovať donekonečna.  

Ľudstvo pátra po mimozemskej inteligencii už desaťročia, no zatiaľ stále bez úspechu. Dobrou správou je, že už čoskoro budeme mať k dispozícii teleskopy novej generácie, ktoré nám pomôžu dopátrať sa k odpovedi na otázku: Sme vo vesmíre sami?  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre