SpravodajstvoVeda a výskum

Mimozemské civilizácie sa môžu počas evolúcie dostať do štádia, kedy ich nebudeme vedieť rozpoznať

Ďalšia teória, ktorá sa pokúša zodpovedať Fermiho paradox sa nazýva teória transcendencie

Enrico Fermi je známy taliansko-americký fyzik, ktorého známa otázka: Kde sú všetci? viedla ku vzniku tzv. Fermiho paradoxu. Tento paradox sa bližšie pozerá na rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemského života a tým, že nemáme žiadne dôkazy o kontakte s nimi.

Na Fermiho paradox sa už pokúšalo odpovedať niekoľko teórií. Medzi nimi nájdete napríklad teóriu veľkého filtra, teóriu galaktickej zoo, ale aj iné. Niektoré teórie tvrdia, že sme prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre, ďalšie zas, že pokročilé civilizácie postavili umelú inteligenciu, ktorá bola nakoniec ich záhubou. Rôznym odpovediam na Fermiho paradox sa venuje aj portál Universe Today, ktorý priniesol teóriu transcendencie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavnou premisou tejto teórie je myšlienka, že každá vyspelá civilizácia nakoniec prekoná hranice fyzického vesmíru. Zároveň zdieľa niektoré svoje princípy s inými riešeniami Fermiho paradoxu. Priznáva, že vesmír môže byť v štádiu rovnováhy a pomer, v ktorom vzniká nový život bol po celú dobu jeho existencie konštantný. Zároveň aj pracuje s fenoménom „veľkého ticha,“ čo znamená, že v súčasnosti nepoznáme nikoho, s kým by sme mohli komunikovať.

Mimoriadne vyspelé civilizácie

Výrazným rozdielom v teórii transcendencie je spôsob, akým sa pozerá na mimozemskú civilizáciu. To, že sme ešte nenadviazali kontakt neznamená, že mimozemské civilizácie neexistujú. Rovnako to nemusí znamenať, že ich vyhladila umelá inteligencia. Teória transcendencie tvrdí, že mimozemská civilizácia, ktorá tu bola oveľa dlhšie ako mi, sa mohla vyvinúť v niečo, čo nedokážeme rozpoznať.

Táto teória má svoje počiatky v roku 1958. Jej hlavnú myšlienku spomenul vo svojej eseji John von Neumann. Tento vedec sa spája aj s teóriou o samorozmnožovacích strojoch. Spopularizoval ju však až Vernor Vinge, autor sci-fi, vo svojej eseji The Coming Technological Singularity, ktorá vyšla v roku 1993.

V tejto eseji Vinge písal, že ľudstvo je na hranici zmeny, ktorá bude porovnateľná so vznikom života na Zemi. Hlavnou myšlienkou bol vynález technológie, ktorá by inteligenciou prevyšovala ľudí. Predpovedal, že táto technológia by mohla vzniknúť medzi rokmi 2005 až 2030.

John M. Smart napísal v roku 2011 esej, ktorá popisuje, že technologický pokrok môže viesť k civilizácii, ktorá odmieta komunikovať s menej vyspelými civilizáciami. Zároveň podotýkal, že vyspelé civilizácie sa skôr, či neskôr stiahnu k čiernym dieram, pretože tieto extrémne objekty sú ideálnym zdrojom energie. Čierne diery by im zároveň dali priestor pre ďalšie vedecké pokusy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close