Prečo moderní ľudia prežili a Neandertálci nie? Vedci si myslia, že majú jednu z ďalších odpovedí, ktorá rieši túto hádanku

Výskumníci v novej štúdii analyzovali prastaré objekty, ktoré mohli slúžiť ako hroty oštepov a šípov.

neandrtalec predok cloveka
Zdroj: frantic00 / Shutterstock.com

Z archeologických dôkazov vieme, že istú dobu žili Homo sapiens a Neandertálci na území Európy bok po boku. V určitom bode ale moderní ľudia získali výhodu, ktorá im umožnila prežiť, zatiaľ čo Neandertálci pomaly vymierali.  

Výskumníci z Tohoku University v rámci štúdie popisujú objav, ktorý mohol byť výhodou pre moderného človeka. Výskum odhalil známky mechanicky vystrelených projektilov, ktoré sa datujú do obdobia pred 45 až 40-tisíc rokmi. Tieto nálezy naznačujú, že moderní ľudia vymysleli rôzne projektilové zbrane, napríklad vrhač oštepov alebo luk a šíp o 20-tisíc rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vynález prvých primitívnych vrhacích a strelných zbraní sa považuje za jeden z kľúčových momentov evolúcie človeka. Nové nástroje nám umožnili loviť oveľa efektívnejšie ako Neandertálcom, čím sme získali nad nimi kompetitívnu výhodu. Autori štúdie tvrdia, že práve táto výhoda umožnila druhu Homo sapiens nielen prežiť, ale aj expandovať a nakoniec viedla k tomu, že náš druh nahradil Neandertálcov.  

Vieme, že Homo sapiens a Neandertálci nažívali na jednom území minimálne 5-tisíc rokov. Čo sa však stalo potom a prečo začali čísla Neandertálcov náhle klesať známe nie je. Autori štúdie objavili na území južného Talianska 146 polmesiacových objektov. Podobné artefakty sa našli aj na území východnej Afriky. Nenašli sa však žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali cestu z východnej Afriky do Európy.  

Výskumníci zisťovali, aká bola úloha týchto polmesiacových artefaktov. V rámci štúdie skúmali opotrebovanie materiálu na experimentálnych vzorkách. Analýza ukázala, že s najväčšou pravdepodobnosťou boli použité ako zbrane na lov.  

“Moderní ľudia migrujúci do Európy sa vybavili prvými projektilovými zbraňami, napríklad vrhačom oštepov alebo lukom a šípom,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Katsuhiro Sano.  

Zbrane mohli poskytnúť našim predkom výhodu

Podľa výskumu naši predkovia používali na vytvorenie projektilov aj komplexné lepidlá vrátane okra, rastlinných lepidiel a včelieho vosku. Pokrok v loveckých technológiách v tomto období predstavoval obrovskú výhodu nad potenciálnymi konkurentmi. Schopnosť vystreliť projektil na diaľku znamenala spoľahlivejší lov. Naši predkovia nemuseli svoju korisť naháňať a pokúsiť sa ju zabiť na krátku vzdialenosť. S lukom mali väčšiu šancu priblížiť sa ku koristi na dostatočnú vzdialenosť nepozorovane a následne vystreliť šíp, ktorý jej zasadil smrteľnú ranu.  

Z archeologických dôkazov vieme, že Neandertálci boli naozaj špičkoví lovci. Trúfli si aj na väčšiu korisť, napríklad legendárnych mamutov, čo si vyžadovalo nielen vrcholovú fyzickú kondíciu, ale aj spoluprácu a množstvo znalostí. Moderní ľudia v porovnaní s Neandertálcami až tak dobrí síce neboli, no za to boli šikovnejší. Viacero výskumov už naznačilo, že Neandertálci neinovovali až tak ako druh Homo sapiens. Čo pre nich znamenalo obrovskú nevýhodu.

Práve naša šikovnosť a vynaliezavosť nám podľa autorov štúdie mohla poskytnúť evolučnú výhodu. Populácia Homo sapiens rástla a čím viac moderných ľudí bolo, tým viac lovili na území, o ktoré sa delili s Neandertálcami. Hoci zatiaľ nemôžeme presne povedať čo sa stalo, jednou z teórií je, že Neandertálcom postupne dochádzala potrava, čo nakoniec viedlo k ich vyhynutiu. No treba rovnako povedať aj to, že viacero teórií hovorí, že Neandertálci sa s nami asimilovali. Dnes vieme, že medzi neandertálcami a nami dochádzalo k vzájomnému kríženiu, ale či práve toto znamenalo ich koniec, nevieme presne povedať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre