Neandertálci lovili dvakrát väčšie zvieratá ako sú dnešné slony. Vedci odhaľujú, ako to dokázali!

Neandertálci, známy svojim životom v malých skupinkách, sa počas lovu najväčších suchozemských tvorov pleistocénu spájali dokopy.

Ako Neandertálci lovili obrovské slony?
Zdroj: Chuang Zhao, Unsplash (April Pethybridge), Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne 125-tisíc rokmi Európu obývali Neandertálci, najbližší evoluční predkovia človeka. Tí boli expertnými lovcami a zameriavali sa na lov veľkých zvierat obzvlášť mamutov a slonov. Tieto živočíchy predstavovali pre našich predkov významný zdroj výživy, informuje univerzita JGU.

Slony, ktoré naši predkovia v Európe lovili mohli dosiahnuť výšku až štyroch metrov a vážili okolo 13 ton. Išlo hlavne o druh Palaeoloxodon antiquus, ktorý sa vyznačoval mimoriadne dlhými a rovnými klami. Ulovenie takéhoto obrovského tvora si vyžadovalo excelentnú fyzickú kondíciu, mimoriadnu koordináciu a roky praxe. Keďže nešlo o jednoduchú úlohu, vedci nevedeli, či Neandertálci tieto slony aktívne lovili alebo len oberali mŕtvoly. V rámci novej štúdie však autori nachádzajú odpovede.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie prišli na to, že pri love týchto obrovských tvorov sa Neandertálci dokázali spojiť do väčších skupín, hoci len dočasne.

P. antiquus žil v Európe a Západnej Ázii 800 až 100-tisíc rokov dozadu. Počas obdobia pleistocén išlo o najväčšieho suchozemského živočícha. Tento slon bol oveľa väčší než dnešné a o niečo väčší ako mamuty. Ostatky týchto živočíchov sa našli v rôznych kútoch sveta a aj na archeologickom nálezisku Neumark-Nord. Na tomto nálezisku si archeológovia všimli niečo neobvyklé. Nielenže našli viac ostatkov slonov, no zdalo sa, že všetky kosti patria dospelým samcom. Nikdy predtým vedci nič podobné nepozorovali.

Počas výskumov kostí z roku 2021 si vedkyňa, Sabine Gaudzinski-Windheuser, takmer okamžite všimla niečo, čo sa podobalo na stopy po love.

Ako Neandertálci lovili obrovské slony?
Stehenná kosť druhu P. antiquus. Zdroj: Lutz Kindler, LEIZA

„Po objavení neobvyklého poškodenia kostí sme začali s detailnou analýzou ostatkov,“ vysvetľuje Gaudzinski-Windheuser.

Ako Neandertálci lovili?

V rámci výskumu vedci zistili, že lov týchto zvierat pretrvával počas obdobia 2-tisíc rokov. Autori poukazujú na to, že ide o prvý jasný dôkaz aktívneho lovu našich predkov. Neandertálci lovili prevažne samcov z jedného dôvodu. Platí to aj pri dnešných slonoch, že samce sa držia vo väčšine prípadov osamote. Z pohľadu našich predkov tak boli oveľa jednoduchším cieľom ako skupina obrovských slonov. Ako hovoria autori štúdie, lov samcov prinášal lepšie výsledky a menšie riziko.

Stále však išlo o mimoriadne náročnú úlohu. Neandertálci neboli známy tým, že žili vo veľkých spoločenských skupinách. Čo sa však lovu obrovských slonov týka, v tomto prípade sa dokázali aspoň na potrebný čas spojiť dokopy a spolupracovať. Lov bol síce náročný, no ťažká práca pri ňom nekončila. Mŕtvolu bolo potrebné následne spracovať.

Vedci vypočítali, že 10-tonový slon, teda nie najväčší svojho druhu, dokázal poskytnúť minimálne 2,5-tisíc Neandertálcom porciu o hodnote 4-tisíc kalórií. Táto porcia poskytla výživný mix proteínu a tuku. Predpokladá sa, že bežne Neandertálci existovali v skupinách 25 jedincov, no pri love sa jednotlivé skupiny spájali dokopy. Zároveň sa predpokladá, že poznali spôsoby ako mäso vysušiť, aby vydržalo oveľa dlhšie. Práca je prvou, ktorá sa pozerá na proces lovu Neandertálcov. Autori majú v rukách niekoľko dôkazov, no až ďalšie štúdie ponúknu jasnejší obraz o tomto aspekte života našich predkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre