Prečo by ste mali sťahovať aplikácie len z oficiálnych zdrojov? Toto sú riziká, ktoré číhajú mimo Obchodu Play alebo AppStoru

Mimo oficiálnych obchodov je čoraz jednoduchšie natrafiť na škodlivú aplikáciu. Takto sa môžete lepšie chrániť.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Na internete striehne veľa hrozieb, od phishingu, podvodov až po nebezpečné aplikácie. Práve falošné aplikácie sa v poslednej dobe objavujú čoraz častejšie a len málokto vie, ako sa proti nim efektívne brániť.  

Základom ochrany na internete je nesťahovať nič zo stránok, ktoré nepoznáte. Lenže prečo je to vlastne tak? Čo sa týka podvodných aplikácií, hackeri častokrát vytvoria falošnú stránku, ktorá slúži na to, aby propagovala ďalej škodlivú aplikáciu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že skutočne ide o legitímnu aplikáciu a obeť môže byť “rada”, že našla aplikáciu, ktorá ponúka prémiové funkcie zadarmo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackeri častokrát imitujú populárne a platené aplikácie na to, aby obeť oklamali a prinútili ju, aby si stiahla práve ich škodlivú verziu. Najčastejšie sa škodlivé aplikácie vydávajú za antivírové programy, hry, ale aj za obyčajné aplikácie ako čítačku dokumentov, baterku alebo správcu súborov.  

Ak si obeť stiahne takúto aplikáciu priamo z falošnej stránky, veľa možností jej neostáva. Majte na pamäti, že tieto stránky boli vytvorené špecificky na propagovanie hackerskej činnosti. Ako užívateľ si môžete dávať pozor na to, či náhodou nejde o podvodnú verziu populárnej aplikácie, napríklad WhatsAppu alebo inej, no ak ide o neznámu aplikáciu a neznámu stránku, šanca na odhalenie podvodu klesá.  

Europol radí, aby si užívatelia dávali pozor hlavne na odkazy, ktoré im prídu do e-mailovej schránky alebo cez SMS. Hackeri sa snažia aj takýmito spôsobmi šíriť svoju škodlivú aplikáciu.  

Slabé zabezpečenie neoficiálnych obchodov s aplikáciami

Bezpečnejšie nie sú ani obchody tretích strán. Neoficiálne obchody s aplikáciami častokrát nemajú zabezpečenie, ktoré nájdete v Obchode Play alebo AppStore. Znamená to, že nové aplikácie nepodliehajú až tak prísnej kontrole, ak vôbec nejakej, vďaka čomu môžu hackeri svoj malvér šíriť o niečo jednoduchšie.

Obchod Play má niekoľko bezpečnostných praktík, ktoré výrazne znižujú šancu na to, že sa škodlivej aplikácií podarí prekĺznuť do obchodu. Ani pri sťahovaní aplikácií z Obchodu Play by ste však nemali poľaviť na pozornosti, pretože prípady z praxe jasne hovoria, že aj napriek zabezpečeniu sa malvér na túto platformu dokáže dostať.  

Pri sťahovaní každej aplikácie by ste si preto mali skontrolovať niekoľko vecí. Prvou je počet stiahnutí, potom hodnotenie a nakoniec, čo užívatelia reálne píšu. Ak je aplikácia legitímna, v Obchode Play sa udrží dlhšie, čo znamená viac stiahnutí. Čím viac ľudí si aplikáciu stiahne, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ju niekto ohodnotí a napíše k nej recenziu. Spozornieť by ste mali ak má aplikácia nízke recenzie alebo ju v komentároch ľudia označujú za malvér.  

Posledným trikom je skontrolovať si vydavateľa aplikácie. Ak aplikáciu vydal niekto s pochybnou históriou, existuje vysoká šanca, že ani ich najnovšia aplikácia nebude dôveryhodná.  

Samostatnou kapitolou sú povolenia, ktoré aplikácia potrebuje k tomu, aby mohla správne fungovať. Je logické že aplikácia na počasie potrebuje prístup k vašej polohe, no nemala by si žiadať povolenie k vašim SMS správam, histórii hovorov, kontaktom a ďalším. O citlivých povoleniach viac informujeme aj v tomto článku, ktorý vám ponúkne lepší prehľad o tom, aké aplikácie by mohli k citlivým povoleniam pristupovať.  

titulka-povolenia aplikacii
Zdroj: Xmobile.sk

Nové aplikácie by ste teda mali inštalovať len z oficiálnych zdrojov, no aj napriek tomu sa odporúča mať v smartfóne antivírový program, ktorému dôverujete. Ten vás dokáže zachrániť nielen pred škodlivými aplikáciami, ale aj inými formami kyberútokov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre