Pozor na týchto 8 častých WhatsApp podvodov. Mnohých stáli tisícky €, nenechajte sa nachytať aj vy!

Ani WhatsApp nie je chránený voči podvodom. Tie však odhalíte ľahko, ak viete, na čo si dávať pozor.

Tieto podvody používajú útočníci na WhatsApp najčastejšie
Zdroj: Unsplash (lilartsy, Dima Solomin), Úprava: Vosveteit.sk

WhatsApp je jednou z najpoužívanejších četovacích aplikácií na svete, čo znamená veľkú užívateľskú základňu, a to zas znamená, že hackeri a podvodníci chcú skúsiť šťastie aj na tejto platforme.  

Ani WhatsApp nie je odolný voči rôznym internetovým podvodom, pričom okrem starých známych podvodov má aj jedinečné scenáre, ktoré sú priamo šité na túto platformu. Niektoré podvody až bijú do očí svojou jednoduchosťou, no všetky sa dajú odhaliť ľahko, ak viete na čo si dávať pozor. Nižšie vám ukážeme najbežnejšie WhatsApp podvody a ako sa proti nim brániť.  Na typy podvodov nižšie upozornil web androidauthority.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najbežnejšie WhatsApp podvody, s ktorými sa môžete stretnúť

WhatsApp Gold 

Jedného dňa vám príde správa od neznámeho účtu. V nej sa dozvedáte, že ste boli pozvaní na používanie WhatsApp Gold aplikácie, ktorá má množstvo nových funkcií. K správe vám príde aj odkaz, cez ktorý aplikáciu stiahnete. Tí zbehlejší iste vedia, že žiadna WhatsApp Gold aplikácia neexistuje, no ak ste o tom doteraz nevedeli, nevadí.  

WhatsApp Gold podvod už existuje dlhšiu dobu a vo svojej podstate je to typický phishing. Po kliknutí na odkaz sa obeť dostáva na falošnú stránku, cez ktorú útočníkom poskytne buď súkromné údaje alebo si rovno do zariadenia dostane malvér. Ochrana je pritom jednoduchá. Neklikajte na odkazy od cudzích osôb, ak neviete kam vás zavedú. Zároveň si udržujte zariadenie aktualizované, znížite tým riziko infekcie malvérom.  

Falošný kamarát alebo rodina 

Tento klasický podvod sa objavil na internete v rôznych podobách. Podvodník sa vás pokúša presvedčiť, že ide o kamaráta alebo rodinu, ktorý vás kontaktuje z nového čísla. Útočník si môže dať načas, čím vás presvedčí, že možno je na tom niečo pravdy. Eventuálne si ale od vás vyžiada buď peniaze alebo informáciu, ktorú by mohli použiť na zneužitie vašej identity. Vždy to zaobalia do nejakého vážneho prípadu.  

Ak si nie ste istý, spýtajte sa útočníka na osobný detail o osobe, s ktorou údajne komunikujete. Ak neodpovedá, potom ide určite o podvod. Môžete skúsiť zavolať na “staré” číslo kamaráta, budete prekvapený, koľkokrát vám zodvihne a o ničom nevie.  

neznamy hovor telefonat
Zdroj: tete_escape / shutterstock.com

Darčekové poukážky 

Spoločnosti neposielajú darčekové poukážky náhodným ľuďom na internete. Ak vám takáto správa príde, vždy ide o podvod. Neklikajte preto na žiadne odkazy, inak vám opäť hrozí zneužitie osobných údajov alebo stiahnutie malvéru do zariadenia.  

Pozor aj na QR kódy  

Podvodníci začali falošné odkazy nahrádzať QR kódom, ktorý maskuje falošnú URL adresu. Ak vám príde do schránky QR kód náhodne, v žiadnom prípade ho neskenujte. Ak vám príde od známeho, spýtajte sa ho na detaily, no aj tak buďte opatrný, môže ísť o ukradnutý účet. QR kódy sa používajú na verejných obrazovkách, krabiciach, návodoch alebo inde na to, aby ste nemuseli ručne prepisovať URL adresu. Pri priamej internetovej komunikácií nemajú opodstatnenie.  

Čo je to quishing a ako sa proti nemu môžeme chrániť?
Zdroj: Unsplash (lilartsy), Pixabay (OpenClipart-Vectors, JohnEdward), Úprava: Vovsveteit.sk

Falošná technická podpora 

Možno vás kontaktuje podpora WhatsAppu alebo inej technologickej spoločnosti, aby ste si overili účet. V skutočnosti ale ide o pokus dostať sa k vašim osobným údajom alebo celému účtu. WhatsApp ani iné spoločnosti neposielajú užívateľom správy práve kvôli tomuto podvodu. Overenie účtu väčšinou vykonávate vy a ak už to potrebuje WhatsApp, väčšinou užívateľov kontaktuje telefonicky.  

Chybné viacfaktorové overenie 

Na tento podvod si dávajte obrovský pozor. Jedného dňa vám príde SMS s kódom na dvojfaktorové overenie a o chvíľu vám píše človek, ktorý si práve overoval svoj účet, no kód omylom poslal na vaše číslo a žiada, aby ste mu ho poslali.  

V skutočnosti sa ale podvodník pokúša prihlásiť sa do vášho účtu a ak mu kód pošlete, v podstate ste mu dali všetko na to, aby vám účet prebral.  

phishing podvodny email
Zdroj: Tang Yan Song / Shutterstock.com

Investičné podvody 

Kto by nechcel byť obchodníkom, ktorí zarobí milióny, zatiaľ čo sedí v kaviarni na káve? Podvodníci častokrát oslovujú ľudí práve s takýmito lákavými ponukami. Stačí len malý poplatok a aj vy sa môžete stať investičným kráľom. Podvodník však vezme peniaze a už o ňom viacej nebudete počuť.  

Pozor aj na rôzne nedvôveryhodné platformy. Hacker vás môže oklamať falošne vyzerajúcou aplikáciou, len aby ste do tejto aplikácie vkladali viac a viac peňazí tým, že bude imitovať, ako sa vám v investíciách darí. Nakoniec vás ale vymkne z účtu a zoberie si všetky vaše vklady. Ak sa rozhodnete investovať, robte tak len cez overené a dôveryhodné platformy, inak vám hrozí, že prídete o veľké množstvo peňazí.  

Romantické podvody a podvody s prostitúciou 

Mnohí hľadajú lásku aj na internete a práve týchto ľudí si môžu vystriehnuť romantickí podvodníci. Tieto podvody sú mimoriadne nebezpečné kvôli tomu, že spočiatku vás nenapadne, že ide o podvod. Útočník častokrát s obeťou nadviaže vzťah, ktorý môže trvať aj celé týždne. Píšu si, vymieňajú si zážitky a obeť by vôbec nepovedala, že sa ju niekto pokúša oklamať. Neskôr však “láska” na druhej strane začne hovoriť o tom, že by sa mohli stretnúť, no nemá peniaze na cestu.  

V iných prípadoch podvodník najprv načrtne nejaký rodinný problém a až neskôr spomenie, že si vyžaduje riešenie peniaze, ktoré druhá strana nemá. V oboch prípadoch sa od obete očakáva, že podvodníkovi peniaze pošle. Zamilovaná obeť si však neuvedomuje, že keď tak urobí, neuvidí ani peniaze, ani svoju “lásku”.  

Neposielajte preto peniaze nikomu, s kým ste sa nestretli alebo nemáte na 200% istotu, že ide o dôveryhodného človeka. Pamätajte, na internete nemusí byť človek ten, za ktorého sa vydáva.  

Podvody s prostitúciou sú smerované na „špecifickejšie“ publikum. Môže vám prísť náhodná správa, v ktorej vám pekná slečna ponúka svoje fotky alebo videá, či možnosť dať si s ňou video. Ponúknuť vám môže aj iné služby. Tieto podvody, určené hlavne osobám nad 18 rokov, sú pre podvodníkov len ďalším spôsobom, ako cez šteklivý obsah obete donútiť kliknúť na odkaz s malvérom alebo phishingovú stránku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre