WhatsApp sťaží podvodníkom, aby zneužili vašu fotku. Do aplikácie mieri táto nová funkcia

WhatsApp už čoskoro prinesie bezpečnostnú funkciu, ktorú určite mnohí ocenia.

WhatsApp zavedie novú bezpečnostnú funkciu
Zdroj: Unsplash (Yael Yañez), Pixabay (MIH83), Úprava: Vosveteit.sk

Ruku na srdce, raz v živote každý z nás niekoho jemne “stalkoval” na internete. Zvedavosť nám niekedy nedá a samozrejme, že v rozumných medziach, sme si prezreli profil nášho ex-partnera alebo nádejnej známosti.  

Viaceré populárne četovacie aplikácie už majú zavedené funkcie, ktoré druhú stranu informujú o tom, ak si urobíte screenshoot konverzácie alebo fotografie, ktorá mala byť len na jedno pozretie. Niektoré aplikácie rovno znefunkčnia možnosť zachytenia obrazovky. K týmto aplikáciám sa pridáva aj WhatsApp, ktorý po novom nikomu nedovolí, aby si urobil fotografiu vášho profilového obrázku.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už dlhšie WhatsApp odstránil možnosť uložiť si profilové fotografie iných užívateľov a tentokrát pridáva ďalší ochranný mechanizmus, ktorý určite mnohí z vás ocenia. Ak sa teraz pokúsite urobiť snímku obrazovky niekoho profilového obrázku, aplikácia vás upozorní, že táto funkcia nie je k dispozícii.  

Ako informuje portál Sam Mobile, táto funkcia síce bráni užívateľom zachytiť screenshoot profilového obrázku, no neinformuje užívateľov, ktorých fotografiu niekto chcel vyfotiť. Zároveň ale treba podotknúť, že táto novinka sa zatiaľ objavila len v beta verzii aplikácie. Je teda možné, že s príchodom na riadnu verziu bude WhatsApp informovať užívateľov o tom, že sa niekto pokúsil vytvoriť fotografiu ich profilovej fotky. Zároveň treba počítať s tým, že na normálnych verziách aplikácie ešte nie je funkcia dostupná. Užívateľom zatiaľ nič nebráni odfotiť si profilovú fotku niekoho iného.  

WhatsApp sukromie
Zdroj: Ink Drop / Shutterstock.com

Aj napriek tejto funkcii si dávajte pozor

Hoci mnohí túto funkciu ocenia, mali by mať na pamäti, že ľudia môžu ľahko túto bezpečnostnú zábranu obísť. Napríklad môžu vašu profilovú fotku odfotiť cez druhý smartfón alebo použiť iný softvér.  

Na rozdiel od pozerania profilu alebo starých fotiek niekoho, kto sa nám páči, stiahnutie si profilovej fotografie už môžeme považovať za formu zásahu do súkromia až stalking. Preto upozorňujeme, aby ste si ani do WhatsAppu nepridávali ľudí, ktorých nepoznáte. Ak sa to inak nedá, v nastaveniach súkromia si môžete nastaviť, kto všetko môže vidieť vašu profilovú fotografiu.  

Nepodceňujte toto riziko. Aj vaša fotografia sa dá zneužiť na online podvody, čo sa stáva s umelou inteligenciou čoraz jednoduchšie. Potenciálny zločinec by mohol s pomocou vašej fotky vytvoriť falošný profil, cez ktorý by šíril phishingové a iné podvody. Zároveň môžu byť vaše fotografie zneužité na výrobu deepfake videa a oveľa závažnejšie formy podvodov, napríklad sextorting.  

WhatsApp je jednou z najpoužívanejších četovacích aplikácií, čo znamená, že priťahuje aj množstvo podvodníkov. Ochranu svojho súkromia by ste preto nemali podceňovať ani na tejto platforme. WhatsApp vám v tomto smere už čoskoro pomôže, no myslíme si, že by bolo ešte lepšie, ak by aplikácia informovala užívateľov o tom, kedy sa niekto pokúsil vytvoriť screenshot ich profilového obrázku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre