Nahrávate na internet svoje fotografie? Prestaňte s tým! Takto ich môže hocikto zneužiť a narobiť vám problémy!

Nahrávate súkromné fotografie na internete? Mali by ste s tým prestať. Pozrite sa na spôsoby, ako ju môže útočník zneužiť a narobiť vám nepríjemnosti.

diskreditacia socialne siete
Zdroj: goffkein.pro / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Internet je priestorom, cez ktorý pristupujeme k informáciám, no hlavne komunikujeme s našimi priateľmi. Za týmto účelom využívame nielen chatovacie aplikácie, ale aj sociálne siete, cez ktoré zdieľame príspevky vrátane fotografií. V posledných mesiacoch sa čoraz viac môžeme stretávať s krádežami osobných účtov na sociálnych sieťach. Bohužiaľ, ide o trend, ktorý je na vzostupe. Útočníci majú rôznu motiváciu, no zväčša tieto účty používajú na šírenie podvodov medzi priateľov obete. Pri niektorých typoch podvodoch, útočníci ale nepotrebujú ani získať prístup k účtu, stačí im ukradnúť fotografie, ktoré zverejňujeme.

Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, k čomu im môžu poslúžiť? Poďte sa s nami pozrieť na šesť dôvodov, prečo by ste mali zvážiť zdieľanie fotografií na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete útočník zneužiť vašu fotografiu, ktorú ste nahrali na internete?

Podvodné profily na sociálnych sieťach

V minulosti sme pre vás pripravili článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete rozpoznať, že na druhej strane počítača sedí podvodník a klamár. Ak má používateľ na sociálnej sieti vyplnené dôveryhodné meno a fotografiu, tak to zvyšuje šancu, že s ním obeť nadviaže konverzáciu. Útočník sa následne môže pokúsiť okradnúť obeť. Zväčša to robia tak, že si s potenciálnou obeťou píšu nejakú dobu, a keď si myslia, že majú už natoľko vybudovaný vzťah, že je dôveryhodný, tak osobu na druhej strane požiadajú o peniaze.

dezinformator falosna profilova fotografia
Zdroj: Printscreen z profilu Michal Smolka, ktorý ukradol fotografiu človeku na druhej strane zemegule

Krádež identity

V tom lepšom prípade vám útočník ukradne „len“ fotku, v tom horšom sa môže vydávať za vás. Aj takéto situácie môžu nastať, kedy neznámy útočník nielenže očierni vašu tvár, ale rovno aj meno. V takýchto prípadoch často môžete mať a opletačky so zákonom a následne budete musieť vysvetľovať, že ste sa stali obeťou podvodu.

ukradnute fotky a meno
zdroj: Facebook (Špekulanti a podvodníci), printscreen príspevku

Podvodník vás môže vydierať (Sextortion)

V súčasnosti v Českej republike lomcuje podvod, pri ktorom neznáme osoby vydierajú ľudí, čo zdieľajú svoje fotografie na internete. Pýtate sa ako? Existuje viacero vyzliekacích aplikácií, ktoré dokážu pomôcou umelej inteligencie odstrániť vám šaty a na základe viditeľných kriviek vášho tela, vás dokreslia, ako vás stvoril pán boh. Tieto aplikácie pracujú s veľmi vysokou prenosnosťou a na prvý pohľad ťažko rozoznať, že nejde o reálnu fotografiu. Viete si predstaviť, že vám do správy príde fotografia, na ktorej ste nahí s tým, že osoba na druhej strane si vypýta peniaze, aby fotografiu nerozoslala vašim priateľom, zamestnávateľovi a podobne? Určite to nie je príjemný pocit a preto najlepšou ochranou proti takémuto podvodu, je mu predchádzať.

Šírenie falošných správ

Dezinformácie sa stali fenoménom tejto doby. No na to, aby ich páchateľ mohli šíriť, tak musí vystupovať aspoň trochu vierohodne a pravdepodobne by nikoho nepotešilo, ak by sa jeho tvár zobrazovala napríklad pri téme, že Zem je plochá a podobne.

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Útočník do fotografie môže vložiť škodlivý kód

Málokto vie, ale do súborov, ako sú fotografie, je možné vložiť škodlivý kód, ktorý sa po otvorení snímky načíta vo vašom zariadení. Útočník vám môže poslať preto fotografiu, prípadne vašim známym s tým, aby si ju otvorili a pozreli, no ako to spravia, tak si stiahnu do počítača alebo smartfónu vírus.

Niekto vám môže chcieť spraviť zle

Nedávno sme upozorňovali napríklad na to, že neznámy útočník nahral na internet fotografiu ženy s príbehom, že kradne deti. Bohužiaľ, za pár hodín mal tento príspevok tisíce zdieľaní a žena, ktorá bola v tomto nevinne, čelila množstvu vyhrážok a nepríjemným komentárom.

„Útočníci môžu využiť vaše fotografie na poškodenie vašej reputácie alebo narušenie dôvery vo vašich osobných alebo profesionálnych vzťahoch.“

Samozrejme, vyššie sme spomenuli len tie najčastejšie spôsoby zneužitia fotografie, v skutočnosti ich existuje oveľa viac. Stretli ste sa už so zneužitím vašej fotografie na internete? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre