Teórii plochej Zeme veria mnohí aj dnes: Prečo by život na „palacinke“ nemohol existovať?

To že je Zem guľatá sa vedelo už v antickom Grécku, no dnes sa o jej tvare pochybuje aj napriek množstvu dôkazov.

plocha Zem
Zdroj: pixabay.com (JooJoo41)

Už v antickom Grécku sa vedelo, že je Zem guľatá, no aj napriek tomu to dnes určitej skupine ľudí nie a nie vysvetliť.

Možno by ste si mysleli, že teória plochej Zeme má svoje korene v dávnej histórii, no vôbec tomu tak nie je. Teória má svoje počiatky v 19. storočí v dobe, kedy dochádzalo k významným objavom prakticky každý deň. Veda sa dostávala na novú úroveň a obyčajní ľudia už nedokázali rozumieť všetkým poznatkom, ktoré sa v danej dobe objavovali. Ľudia prestali stíhať aj preto, lebo veda už prestala byť o tom, čo môžeme vidieť a čo z toho môžeme odčítať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

19. storočie je obdobie, kedy sme objavili atóm, dopplerov efekt, no zároveň sa objavila aj teória plochej Zeme. Tú opäť otvoril vedec menom Parallax, no uzavretá nie je ani dodnes. Univerzita Columbia Climate School však prináša hneď niekoľko dôvodov, prečo by život na plochej Zemi jednoducho nefungoval.

Ak by naša planéta vyzerala ako palacinka, gravitácia by fungovala zvláštne, no s najväčšou pravdepodobnosťou by nefungovala vôbec. Jej princípom síce zatiaľ úplne nerozumieme, no vieme že je pre život na Zemi mimoriadne dôležitá. „Plochozemci“ veria, že gravitácia nás ťahá smerom nadol, no to nie je tak úplne pravda. V skutočnosti nás gravitácia ťahá k centru hmoty, ktoré sa nachádza v jadre planéty.

Ak by Zem bola plochá, s najväčšou pravdepodobnosťou by gravitácia ťahala všetko smerom do stredu disku. Všetka voda by sa nachádzala v centre a stromy by museli rásť šikmo, pretože by rástli oproti gravitácii.

Problém s celou Slnečnou sústavou

Dnes je vedecky dokázané, že v strede Slnečnej sústavy leží Slnko, ktoré je najmasívnejším objektom. Okolo neho obiehajú ľahšie planéty. Nie je to však len o hmotnosti, ale aj o tom, že naša planéta obieha okolo hviezdy určitou rýchlosťou. 

Teória plochej Zeme ale vysvetľuje, že naša planéta leží v centre sústavy a všetko obieha okolo nej. Vedci v tomto prípade nedokážu vysvetliť akoby sa mohlo Slnko vznášať nad diskom bez toho, aby do našej planéty vrazilo. Dôvodom je, že tá istá merateľná sila, ktorá spôsobí pád jablka zo stromu, spôsobuje, že Mesiac obieha okolo Zeme a všetky planéty obiehajú okolo Slnka.

„Bez lineárnej, kolmej hybnosti, ktorá pomáha vytvárať obežnú dráhu, nie je jasné, aká sila by udržala Slnko a Mesiac nad Zemou“

Je pravdepodobné, že satelity by neexistovali, keby bola Zem plochá, pretože by mali problém obiehať okolo plochej roviny. To znamená žiadne satelity, ktoré sú dnes kritické pre fungovanie spoločnosti, napríklad GPS. Ak Slnko a Mesiac len obiehajú okolo jednej strany plochej Zeme, pravdepodobne by tam mohol byť sprievod dní a nocí. To by však nevysvetľovalo ročné obdobia, zatmenia a mnohé ďalšie javy.

Ak by bola Zem plochá, neexistovalo by ani magnetické pole, ktoré nás chráni pred škodlivým kozmickým žiarením. Magnetosféru vytvára roztavené železo a iný materiál, ktorý krúži v hlbinách našej planéty.

„Hlboko pod zemou generuje pevné jadro Zeme magnetické pole planéty. Na plochej planéte by to však muselo byť nahradené niečím iným. Možno plochý list tekutého kovu. To by sa však neotáčalo spôsobom, ktorý vytvára magnetické pole. Bez magnetického poľa by nabité častice zo Slnka usmažili planétu.“, vysvetľujú vedci.

Pohyb tektonických platní a seizmicita závisia od okrúhlej Zeme, pretože iba na gule do seba všetky platne rozumným spôsobom zapadajú. Pohyby platní na jednej strane Zeme spôsobujú pohyby na druhej strane. Oblasti Zeme, ktoré vytvárajú kôru, ako je stredoatlantický hrebeň, sú vyvážené miestami, ktoré spotrebúvajú kôru, ako sú subdukčné zóny. Na plochej Zemi sa nič z toho nedalo dostatočne vysvetliť. Malo by existovať aj vysvetlenie toho, čo sa deje s platňami na okraji sveta. Dalo by sa predstaviť, že by mohli spadnúť, ale to by pravdepodobne ohrozilo navrhovanú stenu, ktorá bráni ľuďom spadnúť zo sveta v tvare palacinky.

Vedci z Columbia University tvrdia, že najjednoduchšie vysvetlenie je väčšinou najlepšie. Teória plochej Zeme však prekrúca niektoré pozorovania tak, aby teórii vyhovovali. V rámci tejto teórie nájdete mnoho vysvetlení, ktoré jednoducho nedávajú zmysel a rozpadnú sa príliš rýchlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre